Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Bezpieczne i przyjemne pieczenie ciast

2021/07/11
pieczenie ciasta

Pieczenie ciast to jedna z najprzyjemniejszych czynności, jakie możemy wykonywać w naszej kuchni. Przyrządzanie ciast i deserków to sposób na spędzanie wspólnego czasu, a także późniejsze rozkoszowanie się pysznymi przysmakami w gronie najbliższych. Niestety bardzo często w wyniku nieostrożności doznajemy poparzeń skóry, kiedy nie zabezpieczymy jej w odpowiedni sposób. Dlaczego warto piec ciasta i w jaki sposób można uchronić się przed ryzykiem wypadku w kuchni?

Dlaczego warto piec ciasta? Oto 5 powodów!

1. Tworzenie przyjemnej, rodzinnej atmosfery Nie chodzi tuta wyłącznie o pieczenie ciast przed świętami, ale na co dzień. Pieczenie bez wątpienia wprowadza w domu sielski nastrój, a unoszące się zewsząd zapachy wpływają na nastój korzystniej, niż szeroko pojęta aromaterapia. Dom pachnący chlebem przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, a także napawa nas przemożnym poczuciem bezpieczeństwa i sielskości.

2. Sposób na wyrażanie uczuć Pieczenie dla bliskich osób to pewnego rodzaju wyrażanie troski o najbliższych. Kiedy przyrządzamy coś z myślą o dzieciach, mężu, czy rodzicach, od razu czujemy się potrzebne i ważni. Warto zaznaczyć, że własnoręcznie upieczone ciasto to także doskonały pomysł na podarek, jeżeli wybieramy się do kogoś w gości. Upieczenie ciasta lub chleba w takim przypadku będzie znacznie lepszą alternatywą od kupionych czekoladek, a także będzie pewnego rodzaju sygnałem, że odwiedzana osoba jest dla nas ważna i wyjątkowa, a my poświeciliśmy swój czas, aby sprawić jej radość.

3. Zdrowsza wersja kupnych wariantów Kiedy pieczemy ciasto własnoręcznie, wiemy jakie składniki do niego zastosowaliśmy. Uświadamiamy sobie wówczas, że jemy zdrowy, nieprzetworzony wariant, który nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie i nasze samopoczucie. Jedząc własnoręcznie upieczone ciasto, nie można mieć wyrzutów sumienia z powodu jedzonych kalorii.

4. Wzrost satysfakcji Pieczenie tortu na urodziny dziecka? Wspaniały pomysł i świetna zabawa! To nie takie trudne. Wystarczy mieć przy sobie pomoce kuchenne, takie jak rękaw do pieczenia, czy torebki do pieczenia, aby ochronić swoje dłonie przed ewentualnym poparzeniem. Jak wiadomo, biszkopt należy upiec, a następnie wyjąć z piekarnika i przekroić w celu umieszczenia masy kremowej. To ryzykowne, jeżeli nie odczekamy wystarczającej ilości czasu. Folia aluminiowa do pieczenia to także wspaniały pomysł zabezpieczenia blachy i naszych dłoni przed poparzeniem, zwłaszcza jeżeli na przyjęcie urodzinowe oprócz tortu, zamierzamy wykorzystać dania mięsne. Na koniec doskonałą zabawę zwieńczy tworzenie własnoręcznych napisów, czy wieżyczek z bitek śmietany dzięki zastosowaniu rękawów cukierniczych.

5. Czysty relaks Dla wielu osób pieczenie jest formą relaksu. Tworzenie ciasta i kremów może być pewnego rodzaju formą relaksu, zwłaszcza wtedy, kiedy wypieki tworzymy z ukochaną osobą. To niweluje stres, a także pozwala się zrelaksować. Po całym dniu pracy tworzenie smakołyków okazuje się doskonałą zabawą.

Piec ciasta każdy może- byle ostrożnie

Jak uchronić się przed poparzeniami w kuchni?

Gorąca blacha piekarnika lub tłuszcz pryskający z patelni to duże ryzyko robienia sobie krzywdy i poparzenia. W celu eliminacji tych trudności warto wykorzystać takie pomoce jak papier do pieczenia, czy rękawy do pieczenia. Warto zaznaczyć, że pieczenie w rękawie, czy pieczenie w folii aluminiowej nie tylko chroni nas przed poparzeniem, ale także wpływa pozytywnie na soczystość i smak potrawy. W kuchni warto pamiętać także o wyrabianiu pozytywnych odruchów, takich jak chwytanie gorącej blachy piekarnika, czy garnka rękawicą żaroodporną. Nigdy nie należy także unosić dłoni poza pokrywą garnka, gdyż gorąca para może znacznie naruszyć naszą skórę. Pieczenie z zużyciem rękawa do pieczenia nie wymaga konieczności stosowania dodatkowego natłuszczenia, dlatego proces pieczenia staje się znacznie bezpieczniejszy ze względu na mniejsze ryzyko pryskania tłuszczem. Należy tutaj zaznaczyć, że spożywanie dużej ilości tłuszczu wpływa negatywnie na nasze zdrowie i sylwetkę, dlatego dbając o nasze bezpieczeństwo w kuchni, dbamy jednocześnie także o nasze zdrowie.

W jaki sposób można radzić sobie z poparzeniem w kuchni?

Oprócz wspomnianych już rękawów i folii do pieczenia należy pamiętać także o zasadach bezpieczeństwa w kuchni oraz metodach niwelujących przykre skutki poparzenia. W przypadku poparzenia pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to zanurzyć poparzoną część ciała pod strumienie zimnej wody. Nie powinna być ona lodowata. Na miejsce poparzenia warto zastosować okład z surowego ziemniaka lub ogórka. Poparzone miejsce należy także posmarować musztardą. Kiedy rana zacznie się zasklepiać, należy rozważyć zastosowanie żelu aloesowego oraz nagietka. Zasadniczą kwestią jednak zapobieganie, a nie leczenie, dlatego w każdej kuchni powinien znajdować się rękaw do pieczenia, papier do pieczenia, a także rozwiązania, takie jak torebki do pieczenia. O bezpieczeństwo dbać należy zwłaszcza wtedy, kiedy w pobliżu znajdują się dzieci. Warto o tym pamiętać.