Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Czy pumeks jest zdrowy? Jak go używać?

2021/11/23
pumeks

Kosmetyki naturalne, takie jak pumeks stają się coraz popularniejsze wśród osób w różnym wieku. Niestety nadal stopy, to część ciała, o której bardzo często zapominamy, w wyniku czego naskórek staje się szorstki, gruby i trudny do usunięcia. Co ciekawe, nawet te osoby, które zwracają szczególną uwagę na pielęgnację ciała, bardzo często zapominają o tym, jak ważne jest usuwanie starego naskórka. Czy pumeksy nadal stosowane są w celu pielęgnacji stóp? Jakie są inne zastosowania pumeksów? 

Co to jest pumeks?

Pumeks naturalny to skała magmowa o pochodzeniu wulkanicznym. Cechuje się charakterystyczną, nieco chropowatą strukturą przypominającą do złudzenia gąbkę. Pumeks do pięt jest jednak oczywiście znacznie twardszy. W naturalnej postaci przybiera najczęściej kolor szary, beżowy lub także czarny. Warto zaznaczyć, że charakteryzuje się także niską gęstością oraz nierozpuszczalnością w wodzie. 

W jaki sposób powstaje pumeks?

Pumeks kosmetyczny powstaje w wyniku schładzania masy wulkanicznej. W tym momencie dosyć mocno zaczyna gazować, co prowadzi do powstania charakterystycznych, nierównomiernych wgłębień i zmian w strukturze. Kształt pumeksu powstaje w wyniku mocnego schłodzenia piany powstałej w wyniku tego procesu. 

Rodzaje pumeksu

Pumeks naturalny i syntetyczny

Pumeks naturalny (pumeks wulkaniczny) wbrew powszechnej opinii tak naprawdę wcale nie jest najpopularniejszym gadżetem umożliwiającym higienę stóp. Kostka naturalnego pumeksu to koszt około 10 zł. Znacznie większą popularnością cieszy się z kolei pumeks syntetyczny, którego koszt waha się w granicach 2-4 zł. Od naturalnego wariantu odróżnia go miękka struktura oaz zmniejszona podatność na uszkodzenia. Warto zaznaczyć, że pumeks naturalny ma znacznie twardszą strukturę, a sam zabieg nie należy do przyjemnych. Pumeksy kosmetyczne o delikatnej strukturze mimo większego nakładu pracy, lepiej radzą sobie ze ścieraniem naskórka. 

Pumeks kwarcowy

Pumeks kwarcowy, czyli tak zwane szkiełko piankowe wykonywany jest z naturalnych, mineralnych składników niepowodujących niepożądanych reakcji alergicznych. Oznacza to więc, iż najczęściej stosowany jest przez alergików oraz osoby zmagające się z chorobami skóry. Trwała struktura tego wariantu zagwarantuje długi czas użytkowania oraz ograniczenie ryzyka powstania podrażnień skóry. Bardzo skutecznie usuwa zrogowaciały naskórek. Pozostawia skórę czystą i gładką. Produkt ten doskonale nadaje się do pielęgnacji zarówno stóp, jak i dłoni. 

Pumeks z glinki marokańskiej (czerwonej)

Ze względu na fakt, iż pumeks ten nie jest wytwarzany z magmy wulkanicznej, należy do nieco innej kategorii. Pumeks ten tworzony jest z glinki marokańskiej. W kulturze tureckiej stosowany jest najczęściej do pielęgnacji całego ciała (oczywiście w tym także do stóp). Najczęściej pumeks z glinki marokańskiej ma kształt wzorzystej struktury (warstwy ciernej) z uchwytem, który ułatwia operowanie pumeksem po wybranym obszarze. Co ciekawe, jest znacznie delikatniejszy, niż odpowiedniki wykonane z innych materiałów. W tym przypadku ścieranie warstwy naskórka nie powoduje ryzyka uszkodzeń tkanki. Koszt takiego rozwiązania to 6-10 zł. 

Pilnik elektryczny 

Elektryczne pilniki to rozwiązanie, które z pewnością docenia się w trakcie wakacji, ponieważ spacery boso po plaży prowadzą do przesuszenia skóry. W efekcie może dojść do ryzyka pęknięć skóry. Niestety jest to stosunkowo drogie rozwiązanie. Rozpiętość cen uzależniona jest od danego producenta. Pumeksy elektryczne znanych marek kosztują około 100-300 zł. 

Tarki do stóp

Warto zaznaczyć, że tarki do stóp to alternatywa tradycyjnej formy pumeksów. Dzięki długiemu uchwytowi umożliwiają operowanie tym gadżetem. W tym przypadku warstwa ścierna może być wykonana zarówno ze szkła, jak i z ceramiki, czy innych tego typu materiałów. 

Pumeks- Zastosowanie w innych obszarach

Skoro wiemy jakie rodzaje pumeksów rozróżniamy, warto przyjrzeć się nieco bliżej niecodziennym zastosowaniom tego rozwiązania. Chociaż pumeks kosmetyczny zwany także pumeksem do stóp od razu rodzi skojarzenia związane z pielęgnacją, niekoniecznie musi być wykorzystywany w tych celach. Wiele osób stosuje go do czyszczenia piekarników z zalegającego tłuszczu. Innym zastosowaniem pumeksu jest także możliwość usunięcia zmechaceń na materiale, dzięki czemu sweterki wyglądają jak nowe. Właściciele czworonożnych przyjaciół często stosują pumeks do usuwania sierści z dywanów, którą pozostawiają na nim psy lub koty. Młode osoby chcąc odmienić nieco swoją garderobę, często pumeksem tworzą otarcia na spodniach lub innych, jeansowych częściach garderoby. Miłośnicy roślinności doskonale wiedzą, iż piękna roślina musi być nawożona, dlatego dodanie pumeksu do gleby może poprawić jej wartości odżywcze. Zabieg ten pozwala na zatrzymanie w glebie wody oraz jej dokładne odżywienie. 

Pumeks- Jak używać, aby nie zaszkodzić stopom? 

Aby nie doprowadzić do zniszczenia skóry, pumeks powinien być użytkowany raz na kilka tygodni. Oczywiście pumeksem kosmetycznym możemy dokonywać cyklicznie niewielkich poprawek, jednak zbyt częste tarcie naskórka może doprowadzić nie tylko do pęknięć skóry, ale także szybszego tworzenia się nowej warstwy zrogowaciałego naskórka.