Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Czym lepiej czyścić auto - gąbka czy szczotka?

2022/07/12
Mycie samochodu

Mycie samochodu to czynność, która bywa żmudnym zajęciem. Wszystko to sprawia, że coraz chętniej korzystamy z myjni automatycznych. Samodzielne mycie samochodu pozwala jednak na dokonanie oszczędności, dokładniejsze umycie karoserii, a także najbardziej efektowne umycie samochodu. Mimo dostępności wielu kierowców mimo wszystko decydują się na samodzielne dbanie o swoje pojazdy. Czym myć samochód? Co lepsze do mycia samochodu-gąbka samochodowa, czy szczotka samochodowa? Która z nich lepiej sprawdzi się w przypadku czyszczenia samochodu? 

Korzyści płynące z regularnego, samodzielnego mycia samochodu

Samodzielne mycie samochodu ma wiele korzyści. Dzięki niemu możemy przede wszystkim lepiej zadbać o nasz samochód, usuwając stare zabrudzenia, których nie zlikwidowałaby myjnia automatyczna. Samodzielne mycie auta pozwala na wyczyszczenie wszelkich zakamarków, a także oszczędności finansowe. Warto jednak pamiętać, że ważne jest zaopatrzenie się w przydatne gadżety, które sprawią, że czyszczenie samochodu stanie się jeszcze szybsze i przyjemniejsze.

Szczotka do mycia samochodu - Czy to kontrowersyjne?

Szczotka do samochodu przez wiele lat traktowana była jako narzędzie zbrodni, gdyż jej włosie może porysować karoserię samochodu. To prawda, jeżeli mówimy o szczotce, która nie została odpowiednio dopasowana do naszego samochodu. Z całą pewnością szczotka do samochodu nie może mieć twardego włosia. Twarde włosie może doprowadzić do powstania drobnych rysek, które będą widoczne w momencie padania na nie promieni słonecznych. W najgorszym wypadku szczotka z twardym włosiem może zedrzeć lakier. Wszystko uzależnione jest od twardości lakieru. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się szczotka do samochodu z miękkim włosiem, najlepiej takim gęstym, wykonanym ze sztucznego tworzywa. Oczywiście konieczne jest także dbanie o czystość włosia. Każdorazowo po myciu samochodu konieczne jest wyczyszczenie szczotki z wszelkich zabrudzeń, pyłu i kurzu. Kiedy szczotka się pokrzywi, a włosie znaczy, konieczna jest zamiana jej na nową. Zawsze trzeba wypłukać szczotkę czystą, wodą, aby usunąć resztki piasku i żwiru. 

Gąbki do mycia samochodu - delikatne i skuteczne

Wielu kierowców rezygnuje z ryzyka, poprzez stosowanie bezpieczniejszych rozwiązań, jakim jest stosowanie gąbki do mycia samochodu. Stosowana jest częściej ze względu na mniejsze ryzyko porysowania lakieru. To jedna z tańszych opcji, która jest bezpieczniejsza w zastosowaniu. Gąbka gąbce nie jest równa, dlatego w trakcie zakupów kierowcy także mają wątpliwości z wyborem odpowiedniego rodzaju. Przed zakupem gąbki do czyszczenia samochodu warto zwrócić szczególną uwagę na kluczowe aspekty. W pierwszej kolejności musi być ona miękka, wykonana z tworzywa sztucznego, która sprawi, że lakier nie ucierpi w momencie tarcia. Kolejnym ważnym aspektem jest chłonność gąbki. Ważna jest ilość wody, która w nią wsiąka. Im większa chłonność, tym większa oszczędność czasu.

Gąbki dwustronne do mycia samochodu

Bardzo dobrym wyborem okazuje się także gąbka dwustronna, która po jednej stronie jest nieco bardziej chropowata, natomiast z drugiej okazuje się niezwykle delikatna. Chropowata część pozwoli nam usunąć wszelkie owady z szyb i karoserii. Pomocnym narzędziem jest także wybór gąbki teleskopowej, dzięki której możemy usunąć brud i kurz z dachu samochodu. Takie dwustronne gąbki są niezwykle uniwersalne, dlatego warto rozważyć ich zakup. 

Alternatywy dla gąbek do mycia samochodów

Jest wielu kierowców, którzy sceptycznie zapatrują się do mycia samochodów zarówno szczotką, jak i gąbką. Szukają więc zatem jeszcze innego rozwiązania. Okazuje się, że rozwiązaniem tym jest mikrofibra. Ścierki z mikrofibry doskonale nadają się do mycia samochodu zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Delikatna, chłonna struktura dokładnie oczyści lakier, nie pozostawiając śladów. 

Sprzątanie samochodu w środku

Sprzątanie samochodu w środku to nieco inna bajka. Mikrofibra w tym przypadku okazuje się wręcz niezastąpiona. Doskonale sprawdzi się w przypadku mycia plastikowych pojazdów. Ze względu na swoją miękkość doskonale nadaje się także do czyszczenia kratek w samochodzie, które są trudno dostępne. To jeden z najpowszechniejszych gadżetów umożliwiających nam uzyskanie doskonałej czystości we wnętrzu pojazdu, ale także na zewnątrz, kiedy lakier pokrywają owady. 

Jakie są wnioski?

Osoby, które zdecydują się na mycie samochodu szczotką, powinny sprawdzić uprzednio jej twardość. Szczotki z twardym włosiem mogą uszkodzić lakier, który pokrywa naszą karoserię. Szczotki z miękkim włosiem nie powinny stanowić większego zagrożenia dla naszego samochodu. Bez względu na miękkość przed każdym użyciem należy sprawdzić stan włosia, natomiast po każdym zastosowaniu należy je dokładnie opłukać bieżącą wodą. W przypadku zdecydowania się na zastosowanie gąbki należy pamiętać o tym, aby była ona miękka i chłonna. Doskonałym uzupełnieniem wyposażenia każdego kierowcy dbającego o swój samochód okazuje się ścierka z mikrofibry, która nie porysuje, ani nie zniszczy powłoki naszego lakieru. Warto więc mieć ja na uwadze.