Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Czym umyć samochód - szczotką czy gąbką?

2022/10/25
Czym umyć samochód - szczotką czy gąbką?

Mycie samochodu to obowiązek, który spoczywa na każdym kierowcy. W wielu sytuacjach decydujemy się na skorzystanie z myjni automatycznej lub myjni bezdotykowej. Niestety coraz wyższe ceny raz liczba ludzi korzystająca z takich usług, i związany z tym czas oczekiwania stanowczo zniechęca nas od takich kwestii. W takich sytuacjach często decydujemy się na samodzielnie umycie samochodu. 

Dlaczego mycie samochodu jest tak ważne?

Mówi się, że człowieka poznaje się po butach- jeżeli są czyste i zadbane, z całą pewnością człowiek także uchodzi za solidnego. Analogie można dostrzec także w przypadku samochodu. Jeżeli jest czysty i zadbany, można przypuszczać iż jego właścicielowi zależy na jego ładnym wyglądzie oraz prezencji, co wydłuża czas eksploatacji. Pozostaje jednak dylemat. Warto zdecydować się na skorzystanie z myjni automatycznej, czy też myjni bezdotykowej? Co warto wybrać? Na który wariant warto się zdecydować? 

Szczotka do samochodu - Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie?

Przez wiele osób szczotka do mycia samochodu postrzegana jest jak zło. Jej twarda struktura oraz szorstkie włosie może prowadzić do zniszczenia karoserii oraz związanego z tym podrapania lakieru.

Kierowcy mają więc dylemat- skorzystać ze szczotki po to, aby uniknąć brzydkich, nieestetycznych zniszczeń, czy też wybrać delikatną powierzchnię gąbki? Zdaniem specjalistów szczotka do mycia samochodu znajduje zastosowanie w dwóch przypadkach. Jeżeli została wykonana z wysokiej jakości, delikatnego materiału włosia, może z całą pewnością pomóc nam w usunięciu uporczywych zabrudzeń, których nie zlikwidowałaby lanca myjni bezdotykowej.

Jeżeli jednak szczotka została wykonana z twardego, niepodatnego materiału, doskonale nada się czyszczenia alufelg lub kołpaków. W takich przypadkach szczotka do mycia samochodu sprawdzi się niemal w stu procentach. Kierowcy bardzo często wykorzystują ją w tym celu, dlatego warto rozważyć jej zastosowanie. 

Gąbka do mycia samochodu - Miękko i skutecznie?

Drugim rozwiązaniem okazuje się gąbka do mycia samochodu, cechująca się delikatną strukturą, która dokładnie może pomóc nam w usunięciu uporczywych zabrudzeń. W jakich sytuacjach sprawdza się to rozwiązanie? Tak naprawdę w każdym. Jeżeli zależy nam na dokładnym oczyszczeniu karoserii bez ryzyka zniszczenia jej lub porysowania, wykorzystanie miękkiej gąbki może okazać się na wagę złota.

Kierowcy doceniają miękkość i delikatność gąbki, której wykorzystanie jest delikatne i pomaga w zlikwidowaniu zabrudzeń, takich jak zasuszone błoto, liście, czy odchody ptaków. Wykorzystanie gąbki do mycia samochodu może pomóc nam w zaoszczędzeniu czasu i pieniędzy. W przypadku uporczywych zabrudzeń nie bylibyśmy w stanie usunąć ich z użyciem wyłącznie myjni bezdotykowej.

Niestety i przy jej wyborze kierowcy popełniają liczne błędy. Między innymi mowa tutaj o wyborze złej, zbyt twardej i nierównej gąbce. Kolejną ważną kwestią jest chłonność gąbki. Jeżeli jest ona niska, gąbka z całą pewnością nie poradzi sobie z usunięciem brudu tak, jak gąbka chłonna. 

Antidotum na problemy - Gąbka dwustronna?

Niezdecydowani kierowcy bardzo często mają problem z wyborem najlepszej gąbki. Z jednej strony chcą, aby lakier pozostał w doskonałej kondycji, z drugiej pragną zaoszczędzić czas poprzez wybór nieco bardziej chropowatego materiału, który poradzi sobie w zaschnięciami i zabrudzeniami na lakierze. W takiej sytuacji wybór gąbki dwustronnej wydaje się wręcz doskonałym rozwiązaniem. Z jednej strony delikatną struktura może służyć do mycia karoserii mniej zabrudzonej, natomiast druga strona może okazać się niebywale skuteczna w momencie szorowania alufelg lub progów samochodu, które w okresie jesieni i zimy obciążone są powstawaniem na nich błota i kurzu. 

Alternatywy dla gąbek do mycia samochodu

Czy są alternatywy dla gąbek szorstkich i miękkich? Co mają zrobić kierowcy, którzy obawiają się zniszczenia lakieru? W takich sytuacjach doskonałą alternatywą wydaje się zastosowanie ścierki z mikrofibry, która wspomoże nas w procesie czyszczenia, nie doprowadzając jednocześnie do ryzyka zniszczenia widocznych elementów auta. Mikrofibra może służyć jako element rękawicy lub ścierki. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań i preferencji. Warto zaznaczyć, że materiał, taki jak mikrofibra bardzo często nadaje się do sprzątania bez detergentów.

Każdy kierowca powinien mieć w swojej gablocie takie rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu skutecznie wyczyścimy kamory samochodu lub inne miejsca, których zarysowania bardzo się boimy. Oczywiście mikrofibra doskonale nada się także do sprzątania samochodu wewnątrz. Wystarczy zmoczyć ją z wodą lub dodatkiem delikatnego detergentu i przemyć nią elementy wnętrza pojazdu, takie jak dźwignia skrzyni biegu, wszelkie plastikowe elementy, czy kierownica. Ścierki z mikrofibry znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w warsztatach, ale także w gospodarstwach domowych. To tani i prosty sposób na utrzymanie lakieru w dobrej kondycji, bez ryzyka jego uszkodzenia, o czym warto pamiętać.