Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Dlaczego warto pić przez słomkę?

2022/07/06
Picie przez słomkę

Picie przez słomkę to czynność, którą z pewnością lubią dzieci. Picie przez słomkę pozwala na ćwiczenie ważnych funkcji. Dlaczego warto pić przez słomkę? 

Picie przez słomkę

Spożywanie chłodnych napojów w upalne dni przez słomkę jest niezwykle przyjemne. Nie tylko działa na organizm orzeźwiająco, ale także pozwala na ograniczanie rozsiewania się kwasów i szkodliwych cukrów w jamie ustnej, co może prowadzić od próchnicy. Napoje gazowe zawierają nie tylko kwas fosforowy, ale także cytrynowy, co prowadzi do zmian pH w jamie ustnej. Kwasy atakują nasze szkliwo w trakcie picia, ale także około godziny po ich spożyciu. Nasycone dwutlenkiem węgla napoje mają w sobie wiele cukru, dlatego spożywanie picia przez słomkę z pewnością może pomóc nam w ograniczeniu tego zjawiska. Dodatkowo sztuczne barwniki dodatkowo barwią zęby, co prowadzi do ich zażółcenia. Oczywiście równie szkodliwe mogą okazać się napoje niegazowane jak np. mrożona herbata, czy kawa. Spożywanie takich napojów prowadzi do erozji szkliwa zarówno w twardych, jak i miękkich strukturach zębów. NA pomoc w tym przypadku przychodzą słomki. Jakie są korzyści ich zastosowania?

Dlaczego warto pić przez słomkę?

Picie przez słomkę pomaga prawidłowo oddychać

Jedna z bardzo ważnych czynności w trakcie picia i jedzenia jest prawidłowe oddychanie. Dziecko musi ponadto opanować koordynację połykania wraz z nabieraniem powietrza. Poprzez picie maluchy kształtują jedną z najważniejszych umiejętności- opanowanie fazy wdechu i wydechu, a to zmniejsza ryzyko zadławienia podczas jedzenia i picia. Proces nauki prawidłowego oddychania w trakcie jedzenia i picia jest niezwykle ważny dla dzieci, dlatego rodzice powinni mieć to szczególnie na uwadze. 

Pomoc w nauce mowy

Picie przez słomkę to ćwiczenie mięśni twarzy, prawidłowego oddychania, a także pomoc w rozwoju mowy i rozwoju zgryzu. W trakcie picia przez słomkę maluch angażuje język, policzki, wargi oraz cały aparat mowy. Taki trening okazuje się nieoceniony, kiedy dziecko zaczyna mówić. Dzięki popijaniu napojów uczy się angażować cały aparat artykulacyjny. Specjaliści zalecają dodawanie do picia wody, aby rozwodnić napój, zmniejszając ilość cukru zawartego w nim. Dobrym pomysłem jest także picie gęstych napojów, ponieważ spożywanie gęstej cieczy jest trudniejsze. Wówczas wargi i język zmuszone są do cięższej pracy, co jeszcze bardziej stymuluje aparat wymowy. 

Picie przez słomkę to wygoda

Dzieci uwielbiają wręcz picie przez słomkę. To bardzo duża frajda, a dodatkowo nowa umiejętność, która dziecku zapewnia poczucie dumy. Kubki ze słomką zabrać można ze sobą dosłownie wszędzie. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na kubek ze szczelnym zamknięciem, nie musimy martwić się o ryzyko wylania cieczy. Szczelne zapięcie gwarantuje także większy spokój rodzicowi.

Nauka samokontroli i samodzielności

Kubki ze słomką dają dziecku poczucie niezależności i samodzielności. Kiedy dziecko opanuje technikę samodzielnego picia, może w każdej chwili ugasić pragnienie bez konieczności proszenia rodzica o pomoc. Maluch ponadto ma powód do dumy i radości. Dodatkowo picie z kubka ze słomką to nauka samokontroli i samodzielności. W pewnym etapie rozwoju dziecka zanika odruch ssania, dlatego dziecko musi nauczyć się tego samodzielnie. Słomka to bez wątpienia gadżet, który tą naukę dziecku ułatwi. Pi

Picie przez słomkę nie powoduje wad zgryzu 

Podczas picia przez słomkę, zaangażowane są wargi i język. Dziecko nie powinno trzymać słomki zębami, dlatego w przypadku zauważenia śladów na słomce warto od razu wskazywać dziecku prawidłowy sposób ssania. Prawidłowe picie z kubka ze słomką nie powoduje wad zgryzu. 

Słomka pozwala na zmniejszenie ryzyka erozji szkliwa

Jak informują naukowcy, picie przez słomkę zmniejsza ryzyko erozji szkliwa w wyniku spożywania napojów z dużą zawartością cukru oraz kwasów, czy dwutlenku węgla. W wyniku picia przez słomkę zęby mają minimalny wpływ na styczność z zębami. Napój poprzez słomkę trafia niemal od razu do gardła. Oczywiście mimo to warto po piciu wyczyścić zęby. Szkodliwość napojów gazowanych jest wysoka, dlatego warto spożywać je głównie przez słomkę. Picie przez słomkę to zdrowe picie, które zwłaszcza w okresie rozwoju okazuje się niezwykle ważne. Zasada ta tyczy oczywiście także picia herbaty i picia kawy przez słomkę. Zawarte w tych napojach barwniki barwią szkliwo, dlatego warto się przed tym uchronić. 

Rodzaje słomek

Jakie słomki wyróżniamy aktualnie na rynku? Moda na ekologię oraz strach o zanieczyszczenie planety sprawił, że na rynku powstały nowe propozycje słomek bezpieczne dla środowiska. Aktualnie klienci mogą wybierać sposób wielu rodzajów, takich jak słomki papierowe, słomki drewniane, a także słomki metalowe. To bardzo wygodne i bezpieczne dla środowiska propozycje. Warto jednak pamiętać, że mimo największych starań nie wyeliminujemy plastiku. Warto jednak pamiętać o prawidłowej segregacji śmieci. Słomki plastikowe nie zaszkodzą środowisku, jeżeli po ich użyciu zostaną umieszczone w prawidłowym koszu na śmieci. Warto więc szukać najlepszej propozycji dla siebie.