Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Efektywne sprzątanie domu i mieszkania

2021/09/20
Efektywne sprzątanie mieszkania

Sprzątanie całego domu lub mieszkania może zabrać sporo czasu, dlatego przed przystąpieniem do prac, warto opracować plan, aby uporać się z tym procesem jak najszybciej i najefektowniej. Jak szybko posprzątać dom niewielkim nakładem pracy? Jakie zasady sprzątania domu mogą odnieść spory sukces?

Opracowanie planu sprzątania

Na początku warto zacząć od faktu, który zapewne wszyscy znają, jednak niekoniecznie przekładają na prawdziwe życie. Sprzątanie domu powinno być przede wszystkim regularne. W ten sposób możemy uniknąć nawarstwiającego się bałaganu, uporczywych plam, czy niszczenia niektórych przedmiotów. Dobre nawyki z czasem staną się prawdziwą rutyną, a grafik sprzątania stanie się przydatnym narzędziem, które pomoże nam w organizacji pracy i poszczególnych czynności. Harmonogram sprzątania można przygotować samodzielnie lub posiłkować się dostępnymi w sieci wariantami (na przykład zawartym w poniższym artykule). 

Indywidualne różnice w sprzątaniu pomieszczeń

Oczywiście sprzątanie wielkiego domu będzie znacznie różniło się od czyszczenia niewielkiej kawalerki, czy pokoju. W zależności od czynników poszczególne czynności będą zabierały nam mniej lub więcej czasu. Problemem wydłużającym czas pracy może okazać się duża liczba okien, mebli, posiadanie ogrodu lub fakt zamieszkania budynku przez zwierzęta. Przygotowanie planu sprzątania to jednak uniwersalny sposób na organizację pracy oraz zminimalizowanie ryzyka wpadnięcia w wir ciągłego sprzątania do minimum. 

Szybkie sprzątanie- krótko i często

Jak utrzymać porządek w domu i jak zmotywować się do sprzątania? Sprzątając często i krótko! Nie należy zwlekać z rutynowym porządkowaniem domu mieszkania do ostatniej chwili. Kiedy jest brudno w domu, niechętnie w nim przebywamy, dlatego rutynowe porządki trwające 15-20 minut powinny być więc standardem. Kolejność podejmowania poszczególnych prac może ustalić nam harmonogram, którego opracowanie zalecane było w górnej części artykułu. Harmonogram nie tylko porządkuje prace, ale jest także pewnego rodzaju motywatorem. Porządki w domu nie muszą oznaczać konieczności poświęcania wielu godzin na wykonywanie poszczególnych obowiązków. 

Sprzątanie domu- Organizacja i harmonogram prac

Codziennie/na bieżąco

Plan sprzątania uwzględnia nie tylko etapowe prace, jak na przykład mycie okien, ale także rutynowe obowiązki, które powinniśmy wykonywać każdego dnia. Na bieżąco sprzątamy przede wszystkim przedmioty używane codziennie i te, które zbierają kurz. Naczynia najlepiej jest myć od razu, aby nie zalegały w zlewie. Oczywiście analogicznie w przypadku posiadania zmywarki, chowamy je jak najszybciej, aby nie zaburzały ładu przestrzeni. Sprzątanie mieszkania codzienne powinno uwzględniać także wycieranie blatów w kuchni, wynoszenie śmieci, oraz mycie podłogi w przedpokoju, w którym zostawiamy buty. 

Raz w tygodniu

 W ciągu jednego dnia w tygodniu powinniśmy zwrócić uwagę na nieco "grubsze" obowiązki, takie jak odkurzanie i mycie podłóg. Posprzątany pokój to przestrzeń, w której chcemy przebywać, dlatego sprzątanie mieszkania powinno uwzględniać te czynności, chociażby w trakcie jednego dnia w tygodniu. Pomocne mogą okazać się ścierki z mikrofibry do paneli, a także ścierki do podłóg drewnianych, mopy obrotowe i szczotki do mycia fug. Raz w tygodniu należy także umyć kuchenkę, zlewy i inne sanitaria. W przypadku posiadania płyty elektrycznej problem ten staje się łatwiejszy, gdyż wycieranie tafli okazuje się znacznie przyjemniejsze, niż szorowanie pojedynczych palników. W trakcie mycia przydatne mogą okazać się gotowe środki chemiczne na tłuszcz, czy kamień w łazience. Raz w tygodniu warto zadbać także o wyprasowaniu ubrań na cały przyszły tydzień oraz wytarciu kurzy z powierzchni sprzętów, pojedynczych mebli, czy futryn drzwi. 

Raz w miesiącu

W ciągu miesiąca powinniśmy gruntownie oczyścić każde pomieszczenie. W celu zaoszczędzenie czasu w ciągu tygodnia warto więc skupić się na jednym pomieszczeniu (np. w pierwszą sobotę miesiąca gruntownie porządkujemy szafki kuchenne, lodówkę i inne miejsca w kuchni, następnej soboty prace wykonujemy w łazience i tak dalej). Warto pamiętać także o zmianie pościeli, umyciu okien wraz z wypraniem i wyprasowaniem firan, wywietrzeniu szaf i ubrań, odkurzeniu podłogi znajdującej się pod i za meblami oraz uporządkowaniu ogrodu. 

Dobre sprzątanie? Sprzątanie z głową!

W artykule tym znajduje się szereg porad dotyczących tego, jak sprzątać szybko i efektywnie. Regularnie sprzątane mieszkanie to gwarancja zyskania ładu i porządku w swoim życiu. Przebywanie w czystych, sterylnych warunkach wpływa na komfort pracy oraz nasze samopoczucie. Jeżeli nie wiemy jak posprzątać mieszkanie szybko i prawidłowo, powinniśmy stworzyć swój własny plan działania, w którym określimy czynności prac porządkowych wraz z określeniem szacunkowego czasu, jaki na nie przeznaczamy. Presja czasu wpłynie na nas dodatkowo motywująco, jednak nie należy skupiać się na niej zbyt mocno, gdyż prowadzi to do zaniechania dokładności. Warto pamiętać, ze w brudnym domu mnożą się insekty, brud, kurz oraz roztocza. Gdy już się zalęgną, proces ich eksmisji może być niezwykle kosztowny, długotrwały i przykry.