Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Ekologiczne mycie naczyń

2022/03/22
ekologiczne zmywanie naczyń

Mycie naczyń dla niektórych osób oznacza udrękę, dla niektórych relaksującą czynność. Niestety warto zaznaczyć, że zmywanie nieekologiczne staje się niezwykle niekorzystne dla naszego środowiska oraz portfela. W jaki więc sposób robić to prawidłowo? Na czym polega ekologiczne mycie naczyń? Czy mycie naczyń eko pozwoli nam na zyskanie dużych oszczędności? Jak i czym pomywać ekologiczne?

Ekologiczne mycie naczyń w zmywarce

Zmywarka jest jednym z tych urządzeń w domu, o których zakupie myślimy w pierwszej kolejności, kiedy tylko planujemy urządzanie nowego domu lub mieszkania. Z reguł wydaje się, że zmywanie naczyń w zmywarce okazuje się korzystniejsze dla środowiska i ekologii, warto pamiętać o tym, że kapsułki do zmywania mogą generować wiele złego dla naszej planety. W tym celu stworzono domowy, ekologiczny proszek do zmywania naczyń, który zdejmuje z nas konieczność dokonywania zakupu kapsułek. W jaki sposób wykonać domową kapsułkę ekologiczną do zmywania?

  • 1 część boraksu,
  • 0,5 części soli kuchennej,
  • 2 części kwasku cytrynowego,
  • olejki eteryczne,

Wystarczy wsypać wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach do słoika, zakręcić, wymieszać i gotowe! Oczywiście należy zaznaczyć, że w sklepach z produktami ekologicznymi dostaniemy wiele ciekawych, gotowych propozycji, które zniwelują konieczność tworzenia mieszanki samodzielnie. Powyższy wariant wykazuje jednak niebywałą skuteczność. Cały proces zajmuje tak naprawdę chwilę, a czystość naczyń (nawet tych z uporczywymi zaschnięciami) jest niemal perfekcyjna. 

Ekologiczne mycie ręczne

Ekologiczne zmywanie naczyń ręczne powinno rozpocząć się od zakupu ekologicznej, biodegradowalnej gąbki do naczyń (które ze względów higienicznych należy regularnie wymieniać), a także z zakupu ekologicznego płynu, który w żaden sposób nie podrażnia naszej skóry i nie ma negatywnego wpływu na nasze środowisko. Czym różni się ekologiczny płyn od zwykłego? Ekologiczne płyny do mycia naczyń nie zawierają przede wszystkim fosforanów, chloru i sztucznych barwników. Niektóre firmy przy okazji stawiają na ekologiczne butelki, które nadają się zarówno do recyklingu, jak i do ponownego użycia. Mycie ręczne wcale nie musi wiązać się z większymi kosztami niż w przypadku posiadania zmywarki. Najważniejsza jest dobra organizacja oraz zaplanowanie wszystkich czynności. 

Jak myć bardziej ekologicznie i efektywnie?

Najbardziej przyjaznym sposobem na zachowanie ekologii w kuchni jest mycie naczyń zaraz po ich użyciu, aby wszelkie zabrudzenia jak tłuszcz, czy sos nie zdążyły zaschnąć na powierzchni talerza. Przed podjęciem zmywania należy więc zeskrobać stare resztki jedzenia, zamoczyć naczynia na kilka minut oraz od rozpoczęcia zmywania od najmniej zabrudzonych naczyń. Eksperci zalecają, aby w przypadku zlewu dwukomorowego jedną komorę przeznaczyć na mycie zasadnicze w ciepłej wodzie z płynem, a drugą na proces spłukiwania, który także pochłania spore ilości wody. Na koniec nie można wręcz zapominać o umyciu zlewu. Gromadzące się resztki jedzenia generują jeszcze większy problem i stają się pożywką do mnożenia się bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. 

Ekologiczne środki czystości- Które warto stosować?

Aktualnie sklepy ze środkami czystości oraz środkami wspomagającymi proces sprzątania w domu prześcigają się wręcz w tworzeniu nowych produktów oraz ferowaniu coraz szerszego asortymentu. Zarówno mycie w zmywarce, jak i mycie ręczne wymagają zastosowania środków czystości, dlatego wśród najpopularniejszych wariantów wymienia się ekologiczne płyny do mycia naczyń, ekologiczne gąbki do zmywania, kapsułki do zmywarki oparte na naturalnych składnikach oraz środki do szorowania wykonane także z materiałów poddawanych recyklingowi. Ekologiczne środki czystości warto stosować zawsze. Bez względu na to, czy jest się alergikiem, czy ma się ochotę wprowadzić pozytywne zmiany i nowe nawyki w swoim domu. Dawniej wybór ekologicznych środków być mocno ograniczony. Aktualnie wiele zmieniło się w tej kwestii i mycie naczyń eko nie jest już tak uciążliwe, jak jeszcze kiedyś. Biorąc pod uwagę dostępność oraz atrakcyjne ceny tych produktów (wyższa cena produktów ekologicznych to mit), każdy z nas powinien dokonać pozytywnych zmian w swoim sposobie sprzątania oraz prowadzenia domu. 

Jakie są zalety ekologicznego mycia naczyń?

Dawniej mówiło się, że zmywanie naczyń w zmywarce jest tak naprawdę znacznie bardziej oszczędne, niż mycie naczyń ręczne. Czy jest to prawda? Wiele badań temu dowodzi, jednak mycie naczyń w zlewie wcale nie musi być problematyczne i generujące koszty. Zmywarka to urządzenie, w którym dzięki wybraniu odpowiedniego programu, możemy zyskać mniejsze koszty za energię elektryczną oraz idealną czystość naszych naczyń. Dodatkowo stosowanie ekologicznych preparatów zmniejsza ryzyko alergii skórnych. Niestety wiele osób reaguje negatywnie na zawartość niektórych preparatów i składników. Stosowanie środków chemicznych zatruwa przyrodę, generując poważne zniszczenia. Jedną z korzyści ekologicznego zmywania jest ponadto także oszczędność pieniędzy.