Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak czyścić kabinę prysznicową?

2022/02/27
Czyszczenie kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa to przestrzeń w łazience, którą trudno jest utrzymać w czystości. W trakcie kąpieli ze ścian kabiny spada woda, która pomieszana jest z mydłem lub żelem po prysznic. Wówczas tworzy się uporczywy osad, którego usunięcie wymaga wytrwałości oraz znajomości kilku rozwiązań, które mogą pomóc nam w utrzymaniu czystości tego miejsca. Czyszczenie kabiny prysznicowej może być szybkie i efektywne!

Dlaczego czyszczenie kabiny prysznicowej jest ważne?

Chociaż czyszczenie kabiny prysznicowej może kojarzyć się wyłącznie z zachowaniem walorów estetycznych naszej łazienki, ważniejsze są tutaj inne czynniki. Korzystając z kabiny prysznicowej, jesteśmy narażeni na ryzyko rozwoju bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Kiedy na ściankach lub brodziku gromadzi się uporczywy osad, przeobraża się on z czasem z kamień. Kąpiel w takich warunkach jest nieefektywna, a często wręcz szkodliwa dla zdrowia. W trakcie kąpieli wewnątrz wydziela się para przenikająca nasze nozdrza. W trakcie oddechu do płuc przenikają wówczas drobnoustroje, które mogą powodować szereg negatywnych skutków dla naszego układu oddechowego. Czym czyścić kabinę?

Domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej!

Chemiczne środki

Czym myć kabinę? Jak usunąć kamień? Na te pytania próbuje odpowiedzieć sobie wiele osób chcących zachować czystość w swojej łazience. Oczywiście najpowszechniejszą formą czyszczenia kabiny prysznicowej okazuje się stosowanie chemicznych środków, które rozpuszczają kamień i sprawiają, że ściany prysznica stają się czyste i błyszczące. Wydzielany dodatkowo przyjemny zapach potęguje uczucie czystości.

Środki chemiczne są powszechnie dostępne, a ich cena to koszt około 10-15 zł. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, iż w preparatach tego typu mogą znajdować się substancje drażniące, które w kontakcie ze skórą mogą powodować przesuszenie i szczypanie, co szczególnie nieprzyjemne może okazać się dla alergików. Obecnie w ofercie wielu sklepów znajdują się ekologiczne środki do czyszczenia kabin prysznicowych oparte na zastosowaniu naturalnych składników.

Ocet kuchenny

Czyszczenie kabiny octem to stosowana od dawna metoda w walce z kamieniem. To jeden ze sposobów, który nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Domowe środki mogą być równie skuteczne, co ich chemiczne odpowiedniki. Jak stworzyć roztwór z octu? Okazuje się to niezwykle proste. Wystarczy w pojemniku z atomizerem umieścić wodę z octem w stosunku 1:1. Najlepiej specyfik taki przelać do butelki z rozpylaczem, co ułatwi dozowanie i aplikację roztworu na powierzchni kabiny. Po 10 minutach zabrudzenia należy zlikwidować za pomocą ściereczki (najlepiej ściereczki z mikrofibry), spłukać wodą i gotowe!

Soda oczyszczona

Czy czyszczenie kabiny sodą to dobry pomysł? Jeżeli zakamarki kabiny prysznicowej, ścianki oraz brodzik nie będą czyszczone przez dłuższy czas, może rozwinąć się na nich pleśń. Jak wyczyścić kabinę prysznicową, aby zminimalizować ryzyko przykrej niespodzianki? Jak już zostało wspomniane, łazienka to pomieszczenie, które wymaga szczególnego traktowania. Ważne jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz czystości. Warto więc zadbać o wietrzenie po każdym prysznicu, czy kąpieli. W innym przypadku w zakamarkach mogą pojawić się nieestetyczne zielone, brązowe lub czarne plamy. W takiej sytuacji warto zainteresować się zarówno sodą, jak i wodą utlenioną. To złoty sposób na to, aby dokładnie wyczyścić kabinę prysznicową, pozbywając się jednocześnie nieestetycznych plam i zabrudzeń.

Od czego zacząć? Przede wszystkim należy zaaplikować sodę na dotknięty pleśnią fragment kabiny prysznicowej. Odczekać 10 minut i zacząć szorować. Następnie fragment polać wodą utlenioną. Po całym procesie nie należy spłukiwać czyszczonych miejsc, aby wykorzystać moc sody oczyszczonej w pełni. Czyszczenie kabiny wodą utlenioną nie tylko pomoże w odkażeniu powierzchni, ale także w zachowaniu jasnego koloru okolic brodzika, czy fug. 

Kwasek cytrynowy

Jak czyścić kabinę, kiedy zabrudzenia są uporczywe? Czym usunąć kamień, który gromadził się od dłuższego czasu? Dla osób, które nie są przekonane do zapachu octu, zalecaną formą walki z kamieniem pod prysznicem okazuje się kwasem cytrynowy. Chociaż rozwiązanie to wykorzystywane jest najczęściej do odkamieniania czajnika, w łazience też się sprawdzi. W jaki sposób przygotować roztwór?

Wystarczy dodać dwie płaskie łyżki kwasku cytrynowego do szklanki o pojemności 200 ml, a następnie dokładnie wymieszać składniki tak, jak w przypadku octu, czy sody. Całość należy przelać do spryskiwacza. Należy jednak omijać marmurowe elementy łazienki, gdyż mogą one negatywnie zareagować a obecność kwasku. 

Systematyczność to podstawa

Chociaż powyżej wymienione zostały domowe sposoby na walkę z kamieniem w kabinie prysznicowej, tak naprawdę należy pamiętać, iż najważniejsza jest systematyczność i profilaktyka. Systematyczne czyszczenie i wentylacja łazienki to najważniejsze elementy zachowania czystej i estetycznej łazienki. Będąc regularnym, nie będziemy musieli szorować zaschniętych zabrudzeń, a także będziemy mieli szansę na skrócenie procesu sprzątania nawet o połowę.