Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak czyścić płytę indukcyjną? Sprawdzone metody

2023/04/06
Jak czyścić płytę indukcyjną? Sprawdzone metody

Płyty indukcyjne są coraz częściej stosowane w kuchniach na całym świecie. Dzięki swojej wydajności i energooszczędności są one bardzo popularne. Jednym z ważnych aspektów ich użytkowania jest utrzymanie czystości. W tym artykule przedstawimy sprawdzone metody, jak skutecznie czyścić płytę indukcyjną.

Przede wszystkim należy pamiętać, że płyta indukcyjna wymaga codziennego czyszczenia. Najlepiej robić to po każdym użyciu. W ten sposób unikniemy nagromadzenia zanieczyszczeń, które mogą z czasem stać się trudne do usunięcia.

Jak czyścić płytę indukcyjną?

  1. Czyszczenie codzienne - najlepszym sposobem na utrzymanie czystości płyty indukcyjnej jest codzienne czyszczenie jej powierzchni. W tym celu wystarczy użyć wilgotnej ściereczki, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i plamy. Można też użyć specjalnych detergentów do czyszczenia płyt indukcyjnych, które łatwo usuwają tłuste plamy i inne zabrudzenia.

  2. Odtłuszczanie - w przypadku przypalenia lub nagromadzenia trudnych plam na powierzchni płyty indukcyjnej, warto skorzystać z detergentu lub specjalnego preparatu do odtłuszczania. Należy nanieść środek na powierzchnię płyty indukcyjnej, a następnie przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Ważne, aby nie stosować zbyt dużo środka czyszczącego, ponieważ może to pozostawić osad na płycie.

  3. Soda oczyszczona i ocet - innym sposobem na skuteczne czyszczenie płyty indukcyjnej jest użycie sody oczyszczonej i octu. Wystarczy rozpuścić sodę w wodzie, a następnie dodać odrobinę octu. Mieszaninę należy nałożyć na powierzchnię płyty i pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Ten sposób pozwala na skuteczne usunięcie trudnych zabrudzeń i pozostawia powierzchnię płyty indukcyjnej czystą i błyszczącą.

  4. Przyjazne dla środowiska metody - warto pamiętać, że można także skutecznie czyścić płytę indukcyjną przy użyciu przyjaznych dla środowiska metod. Można na przykład użyć octu lub sody oczyszczonej, jak już wcześniej wspomnieliśmy. Można także użyć cytryny.

Jeśli tradycyjne metody nie dają oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia płyt indukcyjnych. Są to często pianki lub płyny o silnym działaniu odtłuszczającym, które skutecznie usuwają nawet bardzo uporczywe zabrudzenia.  Przed użyciem należy jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta i przestrzegać zaleceń dotyczących bezpiecznego stosowania. Niektóre preparaty mogą bowiem zawierać składniki drażniące lub wywołujące reakcje alergiczne, a nieprawidłowe ich użycie może uszkodzić powierzchnię płyty.

Częste dbanie o płytę indukcyjną

Aby uniknąć konieczności stosowania bardzo silnych preparatów do czyszczenia, warto regularnie dbać o swoją płytę indukcyjną. Przede wszystkim należy usuwać z niej zabrudzenia jak najszybciej, nie pozwalając na ich przypalenie się.  Po każdym użyciu warto też przetrzeć płytę miękką szmatką lub gąbką zwilżoną wodą lub specjalnym płynem do czyszczenia płyt indukcyjnych. Dzięki temu utrzymamy ją w czystości i unikniemy trudniejszych do usunięcia plam czy zabrudzeń.

Przypalona płyta indukcyjna - co robić?

Jeśli płyta indukcyjna jest przypalona, konieczne będzie zastosowanie bardziej intensywnych metod czyszczenia. Przede wszystkim należy wyłączyć płytę z zasilania i poczekać, aż ostygnie. Następnie można spróbować usunąć przypalenie za pomocą specjalnych preparatów przeznaczonych do tego celu, dostępnych w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Przed użyciem zawsze warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i zastosować się do zaleceń producenta.

Jeśli nie masz specjalnego preparatu, możesz spróbować usunąć przypalenie za pomocą mieszanki sody oczyszczonej i wody. W tym celu należy rozrobić szklankę sody oczyszczonej w 3-4 szklankach wody i nałożyć na przypaloną powierzchnię. Następnie należy zostawić tak na około 15 minut, a po tym czasie zetrzeć mieszaninę z powierzchni przy pomocy gąbki lub miękkiej szmatki.

Warto jednak pamiętać, że przypalenie na płycie indukcyjnej jest nie tylko estetycznym problemem, ale także wpływa na jakość gotowania. Dlatego najlepiej unikać sytuacji, w których płyta może ulec przypaleniu. Zawsze należy uważać podczas gotowania, szczególnie przy wysokich temperaturach, i natychmiast usuwać wszelkie rozlane płyny czy resztki jedzenia, które mogą przypalić się na powierzchni płyty.

Podsumowanie

Czyszczenie płyty indukcyjnej może wydawać się trudnym zadaniem, szczególnie jeśli na powierzchni pojawią się przypalone resztki jedzenia czy innych trudno usuwalnych zabrudzeń. Niemniej jednak, zastosowanie odpowiednich metod i narzędzi pozwala na skuteczne usunięcie nawet bardzo uporczywych plam i osadów. 

Warto pamiętać, że regularne dbanie o płytę indukcyjną pozwoli uniknąć konieczności stosowania agresywnych preparatów do czyszczenia, a także wydłuży jej żywotność i zachować jej estetyczny wygląd na dłużej.