Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak malować ściany? Poradnik

2022/05/24
jak malować ściany

Zmiana wystroju wnętrza domu lub mieszkania to krok, na który decydujemy się zwykle z dużą obawą. Powodem jest tutaj głównie strach związany z koniecznością wykonywania prac porządkowych po dokonaniu remontu. Jak zabezpieczyć podłogę przed malowaniem, aby farba nie wysychała na powierzchni kafli lub drewna? Jak zabezpieczyć meble przed malowaniem? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w poniższym artykule. 

Remont mieszkania- Czego najbardziej się obawiamy?

Nie da się ukryć, że remont mieszkania na wiosnę to powiew świeżego powietrza i dobrego nastroju w domu. Proces malowania może być doskonałym sposobem na tanie i szybkie odświeżenie wnętrza lub nadanie mu nieco innego charakteru, Czy do malowania konieczne jest zatrudnianie profesjonalnej ekipy remontowej? Niekoniecznie! Wystarczy odrobina wyobraźni, zabezpieczenie mebli, zakup kilku narzędzi do malowania i do dzieła!

Remont mieszkania krok po kroku

Krok 1 - Wyniesienie lub zabezpieczenie mebli

Zasada jest prosta. Wszystkie zbędne przedmioty wynosimy z wnętrza, aby nie utrudniały one procesu remontu. Ściągamy wszelkie obrazy i zegary ścienne. Wynosimy książki, taborety oraz wszystkie niewielkie urządzenia. Duże meble, takie jak kanapa, czy regały odsuwamy od ścian i zabezpieczamy za pomocą folii malarskiej. Dla większej pewności eliminacji ryzyka przedostania się kurzu warto rozważyć zabezpieczenie krawędzi folią malarską lub arkuszem malarskim

Krok 2 - Przygotuj wnętrza do malowania

Zanim zabierzemy się za proces malowania, nie możemy zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu oraz przygotowaniu pomieszczenia. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego i często żmudnego wycierania garb z powierzchni mebli, kafli, czy parapetów. Aby fragmenty folii lub arkusza malarskiego nie przemieszczały się, najlepszym rozwiązaniem okazuje się zabezpieczenie ich za pomocą farby malarskiej.

Najważniejszym obszarem jest tutaj podłoga, gdyż to ona w największym stopniu narażona jest na zachlapania. Przy okazji zabezpieczania podłogi nie należy zapominać także o listwach przypodłogowych. Teraz należy zabezpieczyć zarówno okna, jak i drzwi. W tym celu ponownie wykorzystać możemy wspomnianą już folię i taśmę malarską. Przed przystąpieniem do procesu konieczne jest jednak zdjęcie firan i karniszy. Warto rozważyć także demontaż kaloryferów, aby ściany za kaloryferem nie miały innego odcienia. 

Krok 3 - Przygotowanie ścian przed procesem malowania

Jeżeli pomieszczenie zostało odpowiednio przygotowane, możemy przystąpić do procesu przygotowywania ścian. Na początek warto więc przyjrzeć im się z bliska. Jeżeli są pęknięte, uszkodzone lub zabrudzone, musimy koniecznie się z tym uporać. Plamy w zależności od intensywności, koloru i czasu pozostawania na ścianie można spróbować zetrzeć papierem ściernym.

W przypadku uporczywych zabrudzeń konieczne może okazać się zastosowanie farby, która wyizoluje plamę. Jeżeli natomiast wierzchnia warstwa ściany się łuszczy, warto usunąć ją, uzupełnić, a także wyszlifować. Wszelkie ubytki najlepiej zakryć masą szpachlową, a następnie dokładnie szlifować z zastosowaniem papieru ściernego. Na sam koniec wierzchnią warstwę warto usunąć z kurzu i pyłu. Niektóre ściany wymagają ponadto zagruntowania. Gruntowanie warto wykonać wówczas, kiedy ściana nie była nigdy przedtem malowana lub gdy ma dużą chłonność. 

Krok 4- Wybór najlepszych narzędzi do malowania

Od czego zacząć malowanie ścian? Jeszcze kilka lat temu farbę rozprowadzano na ścianach z zastosowaniem pędzel. Aktualnie zostały one poniekąd zastąpione przez wałki. To prawda, że malowanie ścian z użyciem wałka jest szybsze i przyjemniejsze, niż wtedy, kiedy decydujemy się wyłącznie na pędzel. Specjaliści twierdzą ponadto, iż zastosowanie wałka pozwala na lepsze zarządzanie farbą oraz zaoszczędzenie czasu pracy.

Oprócz tradycyjnego wałka warto zaopatrzyć się także w taki, który ma powierzchnię teleskopową. Nieoceniony jest on wówczas podczas malowania sufitów. Przydatny okazuje się także wałek kątowy, który umożliwi nam szybkie i proste pomalowanie rogów naszego wnętrza. Przed przystąpieniem do remontu niezbędne będzie oczywiście także kupienie wybranych farb oraz tak zwanej kuwety malarskiej. 

Jak rozpocząć malowanie wnętrza?

Remont pokoju to złożony proces. Jak rozpocząć malowanie wnętrza? Malowanie należy rozpocząć od dokładnego wymieszania farby. Należy także pamiętać, iż do każdego produktu dołączona jest instrukcja, dlatego należy dokładnie się z nią zapoznać. Jeżeli planujemy malowanie sufitu, powinniśmy pamiętać, aby to od jego pomalowania rozpocząć wszelkie prace. Jeżeli kolor ścian ma być inny niż kolor sufitu, konieczne będzie oddzielenie poszczególnych przejść od siebie. Dokładnie ta sama zasada dotyczy ścian sąsiadujących, które zamierzamy pokryć różnymi kolorami. 

Jaka jest najlepsza technika malowania?

Jak samodzielnie pomalować ściany? W trakcie malowania sufitu należy pamiętać o tworzeniu równomiernych pasów- kierując wałek najlepiej od najlepiej oświetlonej krawędzi, do jak najgorzej oświetlonej krawędzi. Po pomalowaniu sufitu farba powinna zostać nałożona w narożnikach ścian. Farba powinna znaleźć się także w trudno dostępnych miejscach, jak okolice grzejnika, rurki hydrauliczne, czy gniazda elektryczne.