Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak pozbyć się kurzu z domu?

2022/10/09
sprzątanie kurzu w domu

Bez względu na to czy zamieszkujemy dom, czy też niewielkie mieszkanie, bardzo często w jego wnętrzu możemy natknąć się na kurz, brud i i inne zanieczyszczenia. Proces sprzątania domu lub mieszkania wcale nie musi być trudny i długotrwały. Pomocne mogą okazać się środki codziennego użycia jak ręcznik papierowy, detergenty, chusteczki higieniczne oraz kilka innych, prostych rozwiązań, które powinna zaznać każda pan domu. W jaki sposób pozbyć się kurzu i brudu z domu? Jakie środki pomogą nam w walce z drobnoustrojami?

Co to jest kurz?

Tak naprawdę zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym w jaki sposób możemy zwalczać zanieczyszczenia oraz drobnoustroje zastanówmy się czym w ogóle jest kurz. t nic innego, niż złuszczony naskórek, drobnoustroje, grzyby i pleśnie, martwe owady, pyłki roślin, resztki kosmetyków, a także włosy. Bez względu na to czy mieszkamy w dużym domu, czy też w niewielkim mieszkaniu prędzej, czy później zetniemy się z ryzykiem kurzu w naszym wnętrzu. Warto jednak zaznaczyć, iż kurz jest wysoce alergiczny. Powoduje świąd i pieczenie powiek, alergie skórę, a także zaskórniki i wypryski na powierzchni naszych twarzy. W jaki sposób możemy więc z nim walczyć?

Wpływ kurzu na zdrowie

Niestety kurz wpływa bardzo negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Kurz powoduje szereg alergii. Dodatkowo wzmaga ryzyko kataru, raz zanieczyszczeń skóry. Mówi się, iż kurz w domu lub mieszkaniu powoduje nieżyt nosa, suchość śluzówki, świąd, pieczenie oraz swędzenie niektórych okolic naszego ciała. Długotrwałe oddychanie kurzem powoduje powstawanie alergii, osłabienia układu odpornościowego, a także częstych infekcji dróg oddechowych. W jaki sposób pozbyć się kurzu z pomieszczenia?

Oczyszczacz powietrza

Wiele osób decyduje się na proste, nieinwazyjne rozwiązania poprzez zastosowanie oczyszczaczy powietrza. Dzięki nim kurz, pyłki oraz drobnoustroje mogą w szybki i prosty sposób zostać pochłonięte przez specjalistyczne filtry pochłaniające kurz Dzięki nim oddychamy czystym powietrzem. Chociaż oczyszczacze powietrza są niestety kosztowne, decyduje się na ich zastosowanie coraz więcej osób, zwłaszcza alergików, którym zależy na ograniczeniu przedostawania się szkodliwych substancji do ich nozdrzy. 

Odkurzanie

Proces odkurzania nie musi być długotrwały i nieprzyjemny. Wystarczy odpowiedniej jakości odkurzacz, najlepiej w filtrem HEPA, który ograniczy kumulację drobnoustrojów. Dzięki regularnemu odkurzaniu pozbywamy się resztek zalegającego kurzu. Pomocny może okazać się jednak dobrej jakości odkurzać, który dzięki dużej mocy pochłonie nawet duże ilości kurzu. Warto zaznaczyć, ze w codziennej walce z kurzem niezwykle przydatne mogą okazać się się roboty samojezdne oraz odkurzacze, które nie wymagają podłączenia do prądu. Skraca to czas pracy, a także pozwala na cieszenie się czystym wnętrzem kiedy my pozostajemy w pracy. To wygodne rozwiązanie, które doceniło wielu właścicieli wnętrz. 

Sprzątanie półek i blatów

Niestety kurz gromadzi się nie tyko na powierzchni podłogi. Widoczny jest on także na półkach raz wszelkich przedmiotach, które na nich trzymamy. Kurz osadza się także na ramkach, kwiatach oraz ozdobach, dlatego ważne jest cykliczne wycieranie kurzu z zastosowaniem ścierek z mikrofibry oraz ścierek pochłaniających kurz. To proste i tanie rozwiązanie. które sprawdza się w wielu domach. Co najmniej raz w tygodniu należy więc przecierać wszelkie powierzchnie płaskie., takie jak parapety, komody oraz ozdoby w pomieszczeniach, gdyż to one okazują się często siedliskiem kurzu. 

Mycie podłóg

Niestety mycie podłóg bywa problematyczne  frustrujące zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkamy ze zwierzęciem. Warto więc pamiętać o tym, aby najpierw ścierać kurz z półek (kierować się zasadą góra-dół), a następnie odkurzać podłogę i myć ją z zanieczyszczeń. Warto w tym procesie wykorzystać płyn do mycia podłóg, który delikatnie oczywiści jej powierzchnię, a także pozostawi podłogę błyszczącą i bez smug. Podłogę warto myć ścierką z mikrofibry. Patent ten zalecany jest szczególnie wśród osób mających alergię. W trakcie sprzątania przydają się nie tylko mopy tradycyjne ale także mopy samojezdne i szereg innych rozwiązań, które w szybki i prosty sposób pomogą nam uporać się z brudem i kurzem. 

Wietrzenie pomieszczeń

W każdym wnętrzu ważna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają zwłaszcza tedy, kiedy rozpoczyna się okres grzewczy. Kiedy wilgotność powietrza znajduje się na poziomie 60-80 % niezwykle ważne okazuje się wietrzenie pomieszczeń. Oczywiście każde wnętrze należy wietrzyć także przed pójściem spać oraz po wstaniu z łóżka, aby nieprzyjemny zapach został jak najszybciej usunięty. 

Usunięcie zbędnych przedmiotów

Niestety im więcej przedmiotów w pomieszczeniu, tym większa szansa na to, że będą one gromadzić kurz. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zasadnością ich pozostawienia oraz ograniczeniem ich ilości. Zbędne figurki, ramki oraz pamiątki powinny więc zostać jak najszybciej usunięte. Dodatkowo warto pozbyć się także dywaników oraz firanek, jeśli ich obecność wpływa na gromadzenie się drobnoustrojów.