Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak pozbyć się owadów z domu?

2023/05/11
jak pozbyć się owadów z domu

Owady to częsty problem w wielu domach, szczególnie w okresie letnim. Niestety, zdarza się, że niektóre gatunki stają się szkodnikami, które atakują żywność, niszczą materiały budowlane lub po prostu są uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego warto wiedzieć, jak można się ich pozbyć. Poniżej przedstawiam kilka sposobów, jak usunąć owady w domu.

Insekty domowe

Do insektów domowych zaliczamy m.in. mrówki, karaluchy, pająki, prusaki czy moli spożywcze. Najczęściej pojawiają się w kuchniach, piwnicach, łazienkach i innych wilgotnych miejscach. Ich obecność może być uciążliwa i stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia i higieny.

Aby pozbyć się insektów domowych, warto przede wszystkim utrzymywać czystość i porządek w domu. Należy regularnie odkurzać, wycierać meble i podłogi, usuwać resztki jedzenia oraz śmieci. Jeśli mimo to insekty dalej się pojawiają, można zastosować specjalne środki owadobójcze, które są dostępne w sklepach. Są to na przykład spraye, pułapki, aerozole lub granulki. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt, dlatego należy stosować je z ostrożnością.

Latające robaki w domu

Do latających robaków w domu zaliczamy przede wszystkim muchy, komary, osy, szerszenie czy meszki. Są one szczególnie uciążliwe w okresie letnim, gdy otwieramy okna i drzwi, a one wlatują do naszego domu. Zdarza się, że niektóre z nich są też szkodnikami, które niszczą rośliny czy nasze jedzenie.  

Aby pozbyć się latających robaków, można zastosować kilka prostych sposobów. Przede wszystkim należy zamknąć okna i drzwi lub zainstalować siatki przeciw owadom. Dobrym sposobem jest też użycie lamp owadobójczych, które przyciągają owady za pomocą światła i zatrzymują je na kleistych taśmach lub w specjalnych pojemnikach. W sklepach można też znaleźć specjalne spraye lub pułapki, które pomagają pozbyć się latających robaków.

Coś skutecznego na muchy

Muchy to kolejny rodzaj insektów, które mogą atakować nasze domy. Najczęściej pojawiają się w okresie letnim i choć mogą wydawać się nieszkodliwe, to jednak ich obecność może być bardzo uciążliwa. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się much, zarówno tych naturalnych, jak i chemicznych.

Jeśli szukasz czegoś skutecznego na muchy, warto zainwestować w specjalne pułapki, które są dostępne w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Działają one na zasadzie przyciągania owadów do specjalnej powierzchni lub kleju, który pochwytuje muchy. Dostępne są również elektryczne pułapki, które przyciągają muchy za pomocą światła UV i niszczą je prądem.  

Jeśli chcesz pozbyć się much w sposób bardziej naturalny, możesz wypróbować kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest mieszanka octu i wody, która działa na zasadzie odstraszania owadów. Wystarczy umieścić mieszankę w sprayu i spryskać nią powierzchnie, na których często pojawiają się muchy. Innym sposobem jest umieszczenie w pomieszczeniach pojemników z wodą i olejem z mięty pieprzowej. Muchy unikają zapachu mięty, więc taki sposób może okazać się skuteczny.

Szkodniki w domu

Szkodniki w domu to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Najczęściej spotykane szkodniki to karaluchy, mrówki, pluskwy i mole spożywcze. Są one nie tylko uciążliwe, ale również mogą zagrażać naszemu zdrowiu, przenosząc choroby i powodując alergie.

Jeśli chcesz pozbyć się szkodników w sposób skuteczny, powinieneś skorzystać z usług specjalistycznych firm zajmujących się zwalczaniem szkodników. Firmy te stosują różne metody, w tym chemiczne i naturalne, aby usunąć szkodniki z naszych domów.

Jeśli jednak chcesz spróbować pozbyć się szkodników samodzielnie, możesz wypróbować kilka domowych sposobów. Na przykład, na karaluchy możesz stosować pułapki z feromonami, które przyciągają owady do kleju. Na pluskwy natomiast warto zainwestować w specjalne maty przeciw owadom, które niszczą jaja pluskiew i powodują ich śmierć.

Domowe sposoby na owady

Oprócz wymienionych wyżej metod, istnieje wiele innych domowych sposobów na pozbycie się owadów z domu. Jednym z najpopularniejszych jest stosowanie olejku z lawendy, który działa odstraszająco na wiele gatunków owadów, w tym na muchy i komary. Wystarczy niewielką ilość olejku rozcieńczyć w wodzie i umieścić w buteleczce z atomizerem, a następnie spryskiwać nim pomieszczenia.

Innym sposobem na pozbycie się owadów jest stosowanie liści laurowych, które również odstraszają niektóre gatunki owadów, zwłaszcza mrówki. Liście te można położyć w miejscach, gdzie te owady pojawiają się najczęściej.

 Często też słyszy się o stosowaniu cytryny i goździków jako środka odstraszającego muchy i komary. Wystarczy przekłuć kilka cytryn i wbić w nie kilka goździków, a następnie umieścić w pomieszczeniu. Zapach cytryny i goździków odstraszy te owady.