Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak prawidłowo myć okna?

2021/06/09
jak myć okna bez smug

Czyste, lśniące okna to marzenie niejednej pani domu. Niestety mycie okien to czasochłonna czynność, która wymaga od nas poświęcenia dużo czasu i energii. W jaki sposób myć okna szybko tak, aby na ich powierzchni nie powstały żadne smugi? Czy mycie okien bez smug jest możliwe bez użycia detergentów?

Jak myć okna bez smug?

Oczywiście najpopularniejszym sposobem na profesjonalne mycie okien jest użycie detergentów w postaci płynów do szyb dostępnych w sklepach. Niestety bardzo często zdarza się tak, że mimo użycia znanych i cenionych produktów na naszych szybach pojawiają się nieprzyjemne dla oka zacieki na naszych oknach, które będą nam psuć humor przy każdej, nadarzającej się okazji. Minusem takiego rozwiązania jest także oczywiście konieczność zakupu jednorazowych ręczników papierowych, które zwiększają koszt i także generują powstawanie pyłów na oknach, zwłaszcza wtedy, kiedy ręcznik okazuje się złej jakości. Ten sposób generuje także śmieci, a więc mycie okien w ten sposób okazuje się nieekologicznym, dlatego warto używać ścierek z mikrofibry do okien, które wystarczy zamoczyć w czystej wodzie, odsączyć i taką ściereczką umyć nasze okna. Wszystko to zgodnie z ekologią oraz poszanowaniem naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa naszej planety. Inny sposób na mycie okien to zastosowanie płynu do mycia naczyń wraz z wodą. Preparat ten zlikwiduje z powierzchni naszej szyby tłuszcz i pyły, które gromadzą się na powierzchni naszych szyb, zwłaszcza na oknach w kuchni, w której przygotowujemy posiłki. Niestety bardzo często sposób ten okazuje się zawodny, gdyż użycie zbyt dużej ilości płynu doprowadza do powstania na ich powierzchni zacieków. Ściereczki do mycia okien bez detergentów to jedno z najbezpieczniejszych, najskuteczniejszych i najtańszych rozwiązań, na jakie możemy sobie pozwolić. 

Kiedy należy myć okna?

Czy jest jeden, odpowiedni czas na mycie okien? Niestety trudno sprecyzować tutaj konkretne warunki, które sprzyjałyby myciu okien. Warto jednak pamiętać, aby nie dokonywać czynności porządkowych w bardzo słoneczny dzień, gdyż nagrzanie szyby i opierające się na niej promienie słoneczne mogą okazać się zgubne dla efektu mycia. Jeżeli w grę wejdą także takie detergenty, jak płyny do mycia szyb, czy płyn do mycia naczyń, możemy być pewni, że efekt nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Co ciekawe fraza " mycie okien bez smug domowe sposoby" to jedno z najczęstszych fraz w wyszukiwarce w okresie świąt. Czy jednak mycie okien od święta to dobre rozwiązanie? Niestety nie. Nagromadzenie się pyłów, tłuszczu oraz długotrwałe zabrudzenia doprowadzają do szarzenia szyby, a także niszczenia stolarki okiennej. Jeżeli więc chcemy temu zapobiec, powinniśmy zdecydować się na zakup ścierki do okien z mikrofibry, które nie wygenerują na powierzchni okien tylu smug, co standardowe umycie ręcznikiem oraz płynem do szyb. Stosowanie ścierki z mikrofibry jest bezpieczne także dla stolarki okiennej, gdyż ilość wody skumulowana w ściereczce nie doprowadzi do rozpulchnienia drewna oraz powstania na szybie nieestetycznych zacieków. 

Dlaczego warto myć okna?

Mówi się, że czysty dom, to zadbany dom. Niestety obecnie mycie okien uważane jest za jedną z najbardziej znienawidzonych czynności, za którą stoi jedynie prasowanie oraz mycie podłóg. Czy jednak mycie okien musi być problematyczną i długotrwałą czynnością? Niekoniecznie, jeżeli kupimy ścierki z mikrofibry do mycia okien samą wodą. Wystarczy wówczas zmoczyć ściereczkę w czystej wodzie, odcisnąć nadmiar wody oraz w ten sposób wyczyścić szybę. Warto dodać, że wlewanie dodatkowych specyfików może okazać się tutaj zgubne, gdyż mogą one zaburzyć proces absorpcji wody, co z kolei może spowodować na szybie powstanie smug. Obecnie ścierki do okien z mikrofibry tworzone są z najwyższej jakości materiałów, które nie tylko zbierają tłuszcz i kurz, ale także pozostawiają szybę nieskazitelnie czystą i lśniącą. Mycie okien powinno być jedną z rutynowych czynności, którą wykonujemy raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące. Rzadsze mycie okien to większe ryzyko długotrwałej pracy. Warto także zauważyć, że umyte okna wpływają na wygląd całego naszego pomieszczenia. Wnętrze, do którego wpływa więcej promieni słonecznych, od razu wydaje się czystsze i piękniejsze. Należy także pamiętać, że regularne mycie okien wpływa na stan naszej stolarki, która przez wiele lat może być w nieskazitelnym stanie. W ten sposób zmniejszamy ryzyko poniesienia dodatkowych, niepotrzebnych wydatków. 

Czym myć okna?

Mycie okien po remoncie lub mycie okien zimą to prawdziwa udręka. Sprzątanie po remoncie oraz doprowadzanie okien do stanu użyteczności zajmuje wiele godzin. Warto jednak zaznaczyć, że zimą, kiedy zależy nam na jak najkrótszym eksponowaniu ciała na zewnątrz, szybkim rozwiązaniem umycia okna może okazać się zastosowanie ścierki do okien bez detergentów. To profesjonalne mycie okien, które pozwoli nam wykonać pracę szybko i efektownie. To mycie okien bez smug, co w zimie bywa uciążliwe z powodu mrozu, gdyż nawilżona szyba szybko pokrywa się warstwą lodu.