Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak skutecznie myć podłogi?

2021/07/11
mycie podłogi

Mycie podłogi jednym kojarzy się z prawdziwym relaksem, innym z kolei z utrapieniem. Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami podłogi drewnianej, paneli, czy tej kafli, powinna być ona czysta i pozbawiona wszelkich smug. W tym celu wykorzystać można szereg patentów, uwzględniając jednak wysokiej jakości produkty, takie jak mopy, czy ścierki z mikrofibry, które ułatwią i przyspieszają proces porządkowania.

Proces mycia podłogi

Mycie podłogi bez smug określane jest procesem, podczas którego z powierzchni naszej podłogi pozbywamy się kurzu, pyłu i zanieczyszczeń. Bez względu na to, czy mieszkamy w domu sami, czy mamy zwierzęta lub raczkujące dziecko, prawdziwym wstydem mogłaby okazać się sytuacja, podczas której goście wychodzą z naszego domu z brudnymi skarpetkami, czy podeszwami. Czysta podłoga wpływa pozytywnie na całokształt wyglądu naszego domu lub mieszkania. Staje się ono wówczas bardziej przytulne i uporządkowane. Przyjemny zapach płynu do podłogi sprawia zaś, że chcemy rozkoszować się doskonałą wonią czystości, a nie kurzu i brudu.

Mycie podłogi, a akcesoria ułatwiające prace porządkowe

Profesjonalne mopy do mycia podłóg

Obecnie na rynku mamy wiele udogodnień, takich jak szerokie mopy, mopy z mikrofibry, mopy płaski i wiele innych. Warto zwrócić uwagę, że w tej kategorii produktowej znajduje się wiele wariantów, które mogą ułatwić nam proces codziennego sprzątania. Mopy teleskopowe, mopy płaskie, mopy typu warkocz, a także pojedyncze szmatki z mikrofibry, z pomocą których możemy na przykład pozbyć się zalegającego kurzu z listew przypodłogowych, czy farby na podłodze po remoncie. Oczywiście dokupić należy także pasujące wiadro do mopa. Mopy bez wiadra dostępne są najczęściej w wersji mopa parowego.

Odkurzacz i zmiotka

Oczywiście w trakcie prac porządkowych niezastąpionym pomocnikiem okazuje się także odkurzacz, a także miotła i zmiotka. Pomogą nam uporać się z drobnymi śmieciami, włosami oraz kurzem przed przystąpieniem do procesu mycia podłogi.

Środki do pielęgnacji podłóg

Jeżeli już zaopatrzymy się w mop do podłogi z wiadrem, powinniśmy także kupić niezbędny detergent w postaci płynu lub żelu do mycia podłóg. Przed zakupem uwzględnić należy jednak rodzaj posiadanej podłogi, gdyż środki do podłóg drewnianych, niekoniecznie spełnią swoją funkcję na panelach, czy kaflach. Chodzi tutaj o rodzaj środków stosowanych do produkcji takich rozwiązań. Na rynku dostępne jest całe bogactwo płynów do mycia podłóg w wielu różnych wariantach zapachowych. Dobór odpowiedniego uzależniony jest od indywidualnych preferencji.

Jak myć podłogę?

Mopy podłogowe to współcześnie ogromne udogodnienie, które skraca czas pracy do minimum. Wystarczy wlać wodę do wiaderka, umieścić płyn do mycia podłóg, a następnie zastosować mop do oczyszczenia powierzchni. Przed przystąpieniem do mycia podłogi należy wynieść z pomieszczenia wszelkie dywany oraz odsunąć meble, aby oczyścić także trudno dostępne miejsca. Po wyniesieniu stolików i krzeseł oraz odsunięciu mebli należy dokładnie odkurzyć podłogę z pomocą odkurzacza. Następnie wiadro należy napełnić ciepłą, ale nie gorącą wodą, wlać płyn do mycia podłóg, a na końcu wykorzystać mop bez względu na to, czy zdecydowaliśmy się na mop płaski, czy też mop typu sznurek. Oczywiście niezwykle istotną kwestią jest zmiana okresowa końcówki. Kije do mopa dostępne są w wersji drewnianej, metalowej, a także plastikowej. W przypadku większych powierzchni podłogowych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się kije metalowe, gdyż plastikowa konstrukcja może ulec szybkim odkształceniom, jeżeli moc jest często użytkowany.

Ważne wskazówki związane z myciem podłóg

Podłogi drewniane można myć wyłącznie wtedy, kiedy zostały uprzednio zaimpregnowane. Mycie podłóg drewnianych w stanie surowym doprowadziłoby do rozpulchnienia drewna i utraty jego wyglądu. Kiedy podłoga została zaimpregnowana szybciej, jej mycie powinno odbywać się z użycie niewielkich ilości wody. Ważna jest wówczas jakość wiadra do mopa, gdyż niektóre warianty dostępne są z sitkiem, które umożliwia odsączenie wody. Płytki winylowe i ceramiczne można z kolei myć, stosując nieco większe ilości wody. W trakcie mycia podłogi nie należy zapominać o regularnym odsączaniu mopa, a także o tym, aby po umyciu pozostawić podłogę do całkowitego wyschnięcia.

Jak myć podłóg bez smug?

Kiedy zależy nam na tym, aby umyć podłogi bez smug, powinniśmy rozważyć mycie jej zimną wodą. Okazuje się, że gorąca woda odparowuje szybciej, natomiast nierównomierność parowania doprowadza do powstawania nieestetycznych plam na podłodze. W przypadku mycia podłóg (a w szczególności paneli) doskonałym dodatkiem okazuje się także zastosowanie octu. Dodanie kilku kropel octu do wiadra z wodą i mopem, a także późniejsze mycie podłogi zgodnie z ułożeniem paneli może doprowadzić do efektu doskonałej, równomiernej tafli. W przypadku podłogi, na której znajduje się tłuszcz, dobrym rozwiązaniem problemu może okazać się dodanie płynu do mycia naczyń, który rozpuści tłuszcz i usunie zalegające plamy na podłodze.