Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak skutecznie polerować szkło?

2021/10/19
Jak skutecznie polerować szkło?

Polerowanie szkła to wymagający i często kosztowny proces. Nawet jeden, niewielkie, nieprzemyślany krok może doprowadzić do poważnych zniszczeń. W procesie polerowania ważne jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami, dużą dawką cierpliwości oraz delikatności. Bez tych czynników nie warto w ogóle przystępować do tego często żmudnego procesu. Czym polerować szkło?  Jakie są niezbędne akcesoria do polerowania szkła?

Czym polerować szkło?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym, w jaki sposób przystąpić do procesu polerowania szkła, weźmy pod uwagę akcesoria, które niezbędne będą nam w tym procesie. Polerowanie szkła w skali przemysłowej jest procesem, którego w ogóle się nie wykonuje. Nie jest to zwyczajnie opłacalne. Najczęściej w takich wypadkach wymienia się je na tak zwaną stłuczkę szklaną, a następnie zamawia kolejne egzemplarze. Bardzo często stosuje się jednak olbrzymie polerki lub tego typu produkty polerskie, jednak dzieje się tak w przypadku dużych przedsiębiorstw, jak polerowanie szyb, czy balustrad. 

Dlaczego na szkle powstają rysy?

Szkło należy do materiałów, na których niemal od razu widać uszkodzenia oraz wszelkie rysy. Powstają one w wyniku eksploatacji danego przedmiotu, niedelikatności, a także właściwości fizycznych szkła. Rysy mogą mieć różną głębokość. Te płytkie można skutecznie zniwelować dzięki akcesoriom do polerowania oraz ścierkom do polerowania szkła. W przypadku głębszych rys, ich usunięcie bez specjalnego sprzętu jest niemal niemożliwe.

Rysy widoczne są zarówno na zastawie stołowej (rysy powstają w wyniku uderzanie sztućców o powierzchnię talerzy), jak i na kieliszkach (np. w wyniku mycia w zmywarce), a także na zegarkach, szybach samochodowych, czy szybkach w ramach okiennych w domu. 

Jak przeprowadzić polerowanie szkła?

Przede wszystkim na początku należy bardzo dokładnie umyć szkło, aby pozbyć się nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Wszelki brud może spowodować ryzyko zarysowań w momencie kontaktu polerki z szybką. Rys tych później nie da się już usunąć. 

W następnym kroku osuszamy umyte szkło oraz montujemy tak, aby było maksymalnie stabilne. Jeżeli chodzi tutaj o szyby samochodowe, mogą one pozostać na swoim miejscu, jednak w przypadku szyb umieszczonych w meblach, warto je wcześniej ustabilizować, aby nic nie zagrażało im podczas polerowania. 

Jeżeli nasze szkło znajduje się w ramie, ją też należy dokładnie zabezpieczyć, aby rama nie została uszkodzona przez pastę polerską. W takim przypadku efektem może być zmatowienie lub odbarwienie materiału. 

Średnica obszaru, na którym odszukaliśmy rysę do polerowania, powinna mieć przynajmniej 40 centymetrów, natomiast sam proces polerowania powinien trwać około 30 minut. Należy pamiętać, aby każdy element polerować z taką samą siłą oraz czasem, jak poprzednie. Na filcu powinna znajdować się odpowiednia ilość pasty polerskiej, którą należy dokładnie zmyć na mokro, kiedy zakończymy już proces polerowania. 

Polerowanie szkła w domu

Czym polerować kieliszki? Czym polerować szklane naczynia? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć sobie wiele osób, ceniących odpowiedni wygląd zastawy stołowej. Szklaną zastawę stołową warto polerować delikatnie, z użyciem delikatnej ścierki z mikrofibry lub wysokiej jakości bawełny. To nic innego, niż ścierki do polerowania szkła, które powinny znajdować się w każdym domu.

Materiał ich nie powinien się strzępić, natomiast szmatka do polerowania powinna być maksymalnie czysta. Oznacza to, iż niedopuszczalne jest używanie jej uprzednio na przykład do ścierania kurzu, czy wykonywania innych prac porządkowych w domu. Wszelkie zabrudzenia szmatki mogą być przyczyną nieeleganckich smug

Jak usunąć głębsze rysy ze szkła?

Jak skutecznie polerować szkło, kiedy rysy są głębokie? Niestety szmatki do polerowania wraz ze środkami do polerowania nie wykażą w tym przypadku wysokiej skuteczności. Głębokie rysy należy likwidować za pomocą specjalnego papieru, jednak warto uprzednio zasięgnąć porady specjalisty. Proces ten może być trudny zwłaszcza wtedy, kiedy nasze kieliszki lub inne, podobne elementy zastawy stołowej mają wyżłobienia i elementy dekoracyjne. Przed podjęciem takich prób warto kupić wysokiej jakości ścierki do polerowania szkła oraz preparaty dostępne na rynku.

Cechują się one zróżnicowaną ceną i jakością, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty. Usuwanie głębokich rys w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe do wykonania. Dzieje się tak, ponieważ w celu usunięcia rysy konieczne byłoby zlikwidowanie dużej ilości materiału, a szkło niestety nie ściera się łatwo. Stosowanie wiertarki z gąbką może doprowadzić do całkowitego zniszczenia szyby, dlatego warto rozważyć zakup nowej zastawy lub oddać już posiadają w ręce specjalisty, który chociaż nieznacznie poprawi jej wygląd na tyle, na ile będzie to możliwe.  

Czym polerować szkiełko w zegarku?

Zegarek to najpopularniejszy gadżet mający na celu nie tylko odmierzanie czasu, ale także uzupełnianie stylizacji. Czym polerować szkiełko w zegarku? Najlepszą metodą okazuje się polerowanie zwykłą pastą polerską dostępną w wielu sklepach, a następnie wcieranie jej za pomocą ścierki do polerowania szkła. W przypadku głębszych zarysować lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie delikatnego papieru o numerze 3000. Następnie konieczne jest wypastowanie szkiełka.