Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak skutecznie wyczyścić wannę: Porady dla różnych rodzajów wanien

2023/09/19
Jak skutecznie wyczyścić wannę: Porady dla różnych rodzajów wanien

Wanna to jedno z najważniejszych miejsc w naszej łazience. Codziennie używamy jej do kąpieli lub prysznica, co sprawia, że jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia i osady mydła oraz wapnia. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie wanny, aby utrzymać ją w czystości i zapewnić higieniczne warunki podczas kąpieli. Poniżej znajdziesz skuteczne sposoby na wyczyszczenie różnych rodzajów wanien, dzięki którym będą lśnić czystością.

Czyszczenie wanny akrylowej

Wanny akrylowe są popularnym wyborem ze względu na swoją lekkość i trwałość, ale wymagają odpowiedniej opieki, aby zachować swój blask. Oto jak skutecznie oczyścić wannę akrylową: 

Kroki:

 1. Przygotowanie mieszanki czyszczącej: W misce połącz ciepłą wodę z łagodnym detergentem. Unikaj stosowania silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię akrylu.

 2. Namaczanie i czyszczenie: Wlej przygotowaną mieszankę do wanny i pozostaw na kilka minut, aby osady i zabrudzenia zmiękły. Następnie użyj miękkiej gąbki lub szczotki nylonowej do delikatnego szorowania powierzchni. Unikaj twardych szorstkich narzędzi, które mogą rysować akryl.

 3. Spłucz dokładnie: Po dokładnym wyczyszczeniu wanny, starannie spłucz ją czystą wodą, aby usunąć pozostałości detergentu.

 4. Usuwanie osadów z wapnia: Jeśli na wannie pojawiły się osady z wapnia, możesz użyć octu lub specjalnych środków do usuwania osadów. Namocz gąbkę w roztworze octu i delikatnie przetrzyj miejsca z osadami, a następnie dokładnie spłucz wannę.

 5. Opcjonalnie, polerowanie: Jeśli chcesz przywrócić blask swojej wannie, możesz użyć specjalnego pasty polerskiej do akrylu. Nanieś pastę na wannę i delikatnie wypoleruj ją miękką szmatką.

Czyszczenie wanny żeliwnej

Wanny żeliwne są znane ze swojej trwałości i stylowego wyglądu. Jednak ich ciężka konstrukcja wymaga pewnych środków ostrożności podczas czyszczenia, aby uniknąć uszkodzeń. Oto jak wyczyścić wannę żeliwną: 

Kroki:

 1. Przygotowanie roztworu myjącego: W misce połącz ciepłą wodę z delikatnym detergentem. Unikaj środków o silnych właściwościach abrazyjnych.

 2. Szorowanie: Użyj miękkiej gąbki lub szczotki nylonowej, aby delikatnie szorować powierzchnię wanny. Unikaj twardych szorstkich narzędzi, które mogą rysować żeliwo.

 3. Usuwanie osadów: Jeśli na wannie żeliwnej pojawiły się osady z wapnia lub rdzy, możesz użyć pasty z octu i sody oczyszczonej. Nałóż pastę na miejsca z osadami i pozostaw na kilka minut, a następnie delikatnie szoruj. Spłucz dokładnie.

Czyszczenie wanny z hydromasażem

Wanny z hydromasażem są luksusowym dodatkiem do łazienki, ale wymagają regularnego czyszczenia, aby zachować swoją funkcjonalność i czystość. Oto jak wyczyścić wannę z hydromasażem: 

Kroki:

 1. Zalewanie wody: Zacznij od zalewania ciepłej wody do wanny na poziomie, który pokryje dysze hydromasażowe.

 2. Dodawanie środka do czyszczenia: Do wody w wannie dodaj specjalny środek do czyszczenia wanien z hydromasażem, który jest dostępny w sklepach budowlanych. Środek ten pomoże oczyścić i zdezynfekować system hydromasażu.

 3. Uruchamianie systemu hydromasażu: Włącz system hydromasażu i pozostaw go włączone przez około 15-20 minut, aby środek do czyszczenia miał szansę dotrzeć do wszystkich części systemu.

 4. Spuszczanie wody: Po zakończeniu cyklu czyszczenia, spuść wodę z wanny i dokładnie wypłucz ją czystą wodą.

 5. Czyszczenie powierzchni: Teraz możesz przystąpić do czyszczenia zewnętrznych powierzchni wanny za pomocą delikatnego detergentu i miękkiej gąbki lub szmatki.

Czyszczenie ogólnych zabrudzeń

Niektóre porady dotyczące ogólnego czyszczenia wanny, niezależnie od jej rodzaju, to: 

 • Regularność: Czyść wannę regularnie, najlepiej po każdym użyciu, aby uniknąć gromadzenia się osadów i zabrudzeń.

 • Unikaj silnych środków: Unikaj stosowania silnych detergentów i środków o właściwościach abrazyjnych, które mogą uszkodzić powierzchnię wanny.

 • Uważaj na narzędzia: Używaj miękkich gąbek, szczotek nylonowych i szmatek, aby uniknąć zadrapań.

 • Przemywanie wodą: Zawsze starannie spłukuj wannę czystą wodą po zakończeniu czyszczenia, aby pozbyć się detergentu. 

Warto pamiętać, że każda wanna może wymagać nieco innej opieki, więc zawsze zwracaj uwagę na instrukcje producenta i stosuj odpowiednie środki do danego typu wanny. Dzięki regularnemu czyszczeniu i właściwej pielęgnacji, Twoja wanna będzie zachwycać czystością i zachować swoją atrakcyjność na długie lata.