Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak wybrać odpowiedni obrus?

2022/05/24
Jak wybrać odpowiedni obrus?

Wybór obrusu to niełatwe zadanie, zwłaszcza obecnie, kiedy na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, zaspokajających zróżnicowane potrzeby klientów. Na czy  najbardziej zależy osobom kupujących obrusy? Przede wszystkim na tym, aby wykonany był on w plamoodpornego materiału oraz prezentował się nienagannie. Jak wybrać obrus, aby cieszyć się nim przez długi czas? Jaki materiał na obrus okazuje się najlepszym rozwiązaniem?

Jak dopasować rozmiar obrusu?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym jaki materiał na obrus okaże się najlepszym wariantem, zastanówmy się jaki rozmiar obrusu będzie adekwatny do wielkości naszego stołu? Aby dobrać najlepszy obrus, należy dokładnie zmierzyć stół. Mowa tutaj szczególnie o jego długości i szerokości. Trzeba oczywiście uwzględnić także kilka dodatkowych centymetrów na to, aby materiał nieco zwisał z krawędzi stołu.

Prawidłowy rozmiar obrusu obliczamy w taki sposób, aby do wymiarów stołu dodać do każdej ze stron zwisu około 25 centymetrów. To optymalna długość, która sprawia, że obrus delikatnie zwisa, prezentując się niezwykle elegancko. Wyjątek stanowią tutaj jednak niskie stoły i ławy. Obrus do salonu różni się od rozwiązania, jaki jest obrus do jadalni, w którym zwis materiału jest znacznie większy. W przypadku ławy obliczenie jest nieco inne:

  • Stół kwadratowy- należy dodać podwójną wartość zwisu do długości boku,
  • Stół owalny- należy dodać podwójną wartość do długości i szerokości boków,
  • Stół okrągły- należy dodać podwójną wartość zwisu do średnicy.

Jaki materiał na obrus warto wybrać?

Tkaniny naturalne

Wiemy już, w jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar obrusu na nasz stół. Kolejną kwestią okazuje się dobór adekwatnego rozmiaru. Na jaki materiał powinniśmy się zdecydować? Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż naturalne materiały prezentują się znacznie lepiej w porównaniu z materiałami sztucznymi. Dodatkowo materiały takie są ponadczasowe i cechują się wyższą jakością niż materiały syntetyczne.

Obrus wykonany z lnu prezentuje się niezwykle elegancko i świeżo. Mimo możliwości wykorzystywania ich przez wiele lat nie elektryzują się i nie tracą swojego pierwotnego rozmiaru i kształtu. Łatwo tez usuwać z takiego materiału uporczywe plamy. Niestety cechuje je wysoka cena oraz czasochłonność w pielęgnacji (np. proces prasowania). W przypadku obrusów bawełnianych możemy mówić o niższej ich cenie. Niestety w procesie prania często tracą swój kolor oraz kształt, zwłaszcza jeżeli prane są często. Obrusy z sizalu, jedwabiu i ramii cechują się mnogością kolorów i wzorów, jednak łatwo w ich przypadku o zagniecenia. 

Tkaniny syntetyczne

Oprócz tkanin naturalnych mamy do dyspozycji oczywiście także tkaniny syntetyczne, do których należy między innymi wiskoza. Obrusy takie są tanie i z pewnością każdy znajdzie wariant na miarę swoich potrzeb i możliwości. Każdy z nas bez problemu dobierze obrus do swojego wnętrza bez względu na jego stylistykę. Warto jednak pamiętać, iż obrusy wiskozowe szybko się niszczą, ciężko sprać z nich zabrudzenia, a ponadto łatwo się niszczą.

Do wyboru mamy także poliamid i poliester. To jedne z najpopularniejszych tkanin dostępnych na rynku. Obrusy te są nie tylko tanie ale także nie gniotą się! Niestety za to szybko się mechacą, dlatego należy zachować szczególną uwagę i ostrożność w procesie prania. Zalecane jest także zastosowania bieżnika. 

Jaki kolor obrusu wybrać?

Kolor obrusu dobieramy przede wszystkim ze względu na charakter wnętrza, jaki mamy. Jeżeli zależy nam na złagodzeniu dość krzykliwych kolorów na ścianach, warto zdecydować się na jasne barwy bez wzorów na materiale. Jeżeli nasze wnętrza utrzymywane są w klimacie minionej epoki, najlepszym rozwiązaniem okaże się tutaj zastosowanie obrusu lnianego. W przypadku obrusów w stylu skandynawskim warto postawić na obrusy bawełniane, utrzymane w jednolitym stylu. Obrusy i bieżniki dostępne są w różnorodnych kolorach i wzorach.

W sklepach z tekstyliami znajdziemy obrusy z gipiurą, gdzie brzegi obszywane są wysokiej jakości koronką. Taki obrus doskonale ozdobi stół zarówno w salonie, jak i jadalni. Alternatywą dla obrusów z gipiury okazuje się obrus z mereżką, które zdobione są prostym haftem. Tkaniny z takim obramowaniem prezentują się ponadczasowo i stylowo. Kolorystyka obrusu powinna współgrać z naszym otoczeniem, kolorem dywanów, ścian oraz dodatków. Na rynku dostępne są uniwersalne, białe obrusy, które można ozdobić dodatkiem bieżnika. Dostępne są ponadto serwety cechujące się głębią i barwą kolorów. 

Jaki obrus wybrać?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo często jednak obrus do salonu klienci wybierają w intensywnych barwach. W jadalniach królują najczęściej jednak białe brusy, które dodatkowo ozdabiane są kolorowym bieżnikiem (np. z gipiurą).

Dzięki temu łatwiej jest stworzyć spójną aranżację, która wpisuje się klimat naszego wnętrza, a także jest uniwersalna. Warto pamiętać, iż w przypadku obrusu do salonu, ze względu na mniejsze rozmiary warto postawić na tkaniny, takie jak len, natomiast w przypadku jadalni uwaga klientów skierowana jest najczęściej na obrusy bawełniane lub obrusy z materiałów syntetycznych ze względu na niską cenę.