Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak wybrać odpowiednią miotłę?

2022/01/15
jak wybrać miotłę

Jak wybrać odpowiednią miotłę?

Dla większości z nas proces zamiatania kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Często wymusza wręcz konieczność przeprowadzenia nieco bardziej gruntownych porządków, ponieważ kurz generowany w trakcie tej czynności osiada na wszystkim, co znajduje się wokół. Zamiast więc zmniejszać sobie ilość pracy, boleśnie ją zwiększamy. Jak wybrać miotłę, aby pomagała, a nie utrudniała nam procesy porządkowe? Jaka miotła do zamiatania podłogi okazuje się najlepszym wyborem?

W jaki sposób korzystać z miotły, czyli nauka prawidłowego zamiatania

Niestety zdecydowana większość osób podchodzi źle do tematu zamiatania podłóg- miotła w dłoń i do pracy. Machnięcie w prawo, następnie machnięcie w lewo. Czasami brud ładnie się zbiera, a czasami zrobimy coś nie tak.

Jeżeli działamy "po omacku", możemy przysporzyć sobie jeszcze więcej pracy niż wcześniej. Każdy jednak chce zakończyć proces sprzątania jak najszybciej, aby powrócić do swoich spraw. Wiele osób działa z przeświadczeniem, iż szybkie zamiatanie, to dobre zamiatanie. Tempo pracy ma tutaj duże znaczenie. Niestety im szybciej, tym gorzej.  

Czym skutkuje nieprawidłowe zamiatanie?

Sprzątając szybko i jednocześnie machając przy tym miotłą, sprawiamy, że brud i kurz osiada dosłownie na wszystkim. To prawdziwa udręka dla alergików i osób uczulonych na kurz. Czasami kurz opada na dywan i podłogę, a czasami na meble, na których następnie siadamy lub śpimy. Niestety kurz trafia także do naszych płuc. Wszystko to sprawia, że nauka prawidłowego zamiatania okazuje się bardzo ważną umiejętnością. 

O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do zamiatania?

Oprócz odpowiedniego tempa pracy konieczny jest także wybór odpowiedniej miotły, która pomoże nam pozbyć się zabrudzeń, nie przysparzając jeszcze więcej pracy. W tym celu warto rozważyć zapoznanie się z tym jakie rodzaje mioteł mamy do dyspozycji. Którą miotłę wybrać?

Rodzaje mioteł

Miotła do zamiatania to sprzęt, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest w każdym domu i mieszkaniu, a także w zakładach pracy. Podstawowy podział mioteł rozróżnia miotły na:

  • Domowe,
  • zewnętrzne,
  • budowlane,
  • uniwersalne.

Wszystkie powyższe kategorie uwzględniają oczywiście bardziej szczegółowy podział.

Szczegółowy podział rodzajów mioteł

Miotły do domu

Szczotki do zamiatania wykorzystywane w domu powinny być dość miękkie, aby nie porysować podłogi. Włosie powinno być wykonane z syntetycznych, miękkich tworzyw. Po inne miotły sięgniemy wówczas, kiedy w naszym domu znajduje się gres, natomiast po inne wtedy, kiedy na naszych podłogach będzie znajdował się miękki parkiet. Dokładnemu zamiataniu kurzu i brudu sprzyjać będą miotły z włosiem miękkim i długim -kokosowym lub naturalnym. Szczotka taka będzie bez wątpienia niezwykle delikatna dla powierzchni. Taką miotłą zamiatamy posadzki marmurowe i nielakierowane.

Jeżeli jednak w domu mamy gres, a wraz z nim fugi, potrzebujemy miotły, która wymiecie brud i kurz z zakamarków. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się zakup miotły nieco sztywniejszej. Włókna takiej miotły powinny być grubsze i sztywniejsze, aby lepiej radziły sobie z czyszczeniem powierzchni. Do szorowania twardych posadzek, które nie rysują się na mokro, doskonałym rozwiązaniem okazuje się miotła o twardym włosiu. Jeżeli jednak potrzebujemy miotły na budowę, lepszym wariantem okazują się miotły do smoły oraz posadzek cementowych.

Miotły zewnętrzne

W przypadku tej kategorii mamy do wyboru wiele ciekawych wariantów. Miotły jak miotła Sorgo doskonale nadają się do zamiatania podjazdu, czy okolicy domu. To doskonała propozycja miotły do domu i do obejścia, na przykład, kiedy do wykonania mamy prace w ogrodzie. Warto zaznaczyć, że miotły sorgo służą do zamiatania suchych powierzchni ze względu na swoją budowę, dlatego w okresie jesieni i zimy mogą nie spełniać funkcji w pełni. To klasyczny rodzaj miotły wykonany ze słomy.

 Miotły uliczne i gospodarcze odznaczają się sztywnym włosiem i szerokim obszarem roboczym. Dobrze spisują się na brukowych posadzkach brukowych i asfaltowych. Miotły gospodarcze z kolei nadają się w przypadku czyszczenia obejścia zwierząt gospodarczych. Nadają się do zamiatania mokrych powierzchni, dlatego cechują się uniwersalnością.  

Jak wybrać najlepszą miotłę?

O czym należ pamiętać, kiedy wybieramy miotłę? Istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, którymi warto się kierować. Wybierając miotłę do domu lub mieszkania, powinniśmy wziąć pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania. Rodzaj miotły dobieramy do rodzaju podłóg, które zastosowaliśmy we wnętrzach. Pod uwagę bierzemy oczywiście także jakość i rodzaj materiałów, które zostały wykorzystane do wytworzenia tego produktu.

Trzonki mioteł mogą być wykonane zarówno z tworzyw sztucznych, jak i naturalnych, podobnie jak włosie. We wnętrzach egzamin zdają miotły miękkie, z długim włosiem. Na zewnątrz zdecydować warto się na miotły o nieco szerszym zasięgu oraz wielkości szczotki. Dzięki temu nasza praca będzie dokładna. Warto jednak przede wszystkim pamiętać, iż pośpiech nie jest tutaj wskazany i może spowodować więcej szkód, niż pożytku.