Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak wyczyścić okap kuchenny: praktyczny przewodnik

2023/10/03
czyszczenie-okapu-przewodnik

Okap kuchenny pełni ważną rolę w każdej kuchni, odprowadzając dym, tłuszcze i nieprzyjemne zapachy z powietrza. Jednak, aby zachować jego skuteczność, ważne jest regularne czyszczenie. W niniejszym artykule przedstawimy praktyczny przewodnik dotyczący czyszczenia okapu kuchennego. Dowiesz się, jak wyczyścić obudowę i filtr, aby utrzymać okap w doskonałej formie.

Dlaczego czyszczenie okapu kuchennego jest ważne?

Czyszczenie okapu kuchennego to nie tylko kwestia estetyki. Regularne utrzymywanie go w czystości ma wiele korzyści, takich jak:

 • Zwiększenie wydajności: Czysty okap działa znacznie skuteczniej w usuwaniu dymu i tłuszczu z kuchni.

 • Poprawa jakości powietrza: Czyszczenie zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów.

 • Bezpieczeństwo: Brudny okap może stanowić ryzyko pożaru, dlatego ważne jest utrzymanie go w nieskazitelnej czystości.

Przygotowanie do czyszczenia

Zanim przystąpisz do czyszczenia okapu, warto odpowiednio się przygotować. Będziesz potrzebować:

 • Środka do czyszczenia okapu

 • Ciepłej wody

 • Mydła

 • Szczotki do zmywania

 • Ręczników papierowych

 • Gumowych rękawic

 • Kubełka

Czyszczenie obudowy okapu

 1. Wyłącz okap: Na wypadek, gdyby okap został włączony, upewnij się, że jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania.

 2. Usunięcie filtrów: Zazwyczaj filtry okapu są zlokalizowane wewnątrz obudowy. Otwórz obudowę i wyjmij filtry. Filtry można zwykle czyścić oddzielnie.

 3. Usuwanie widocznego brudu: Oczyść obudowę okapu z widocznych plam i zabrudzeń, używając ciepłej wody i mydła. Uważaj, aby nie zalać wnętrza okapu.

 4. Czyszczenie filtra: Filtry można wyczyścić w ciepłej wodzie z dodatkiem środka do mycia naczyń lub specjalnego środka do czyszczenia okapów. W razie potrzeby użyj miękkiej szczotki, aby usunąć uporczywe zabrudzenia.

 5. Wyczyszczenie obudowy wewnątrz: Wewnątrz obudowy okapu może gromadzić się tłuszcz i brud. Zmoczyć gąbkę lub miękką ściereczkę w ciepłej wodzie i delikatnie wytrzeć wewnętrzną część obudowy.

 6. Wysuszenie i montaż: Po dokładnym wyczyszczeniu obudowy i filtrów, pozostaw je do wyschnięcia. Następnie zamontuj filtry z powrotem w okapie.

Czyszczenie filtra węglowego (opcjonalne)

Jeśli twój okap kuchenny jest wyposażony w filtr węglowy, który usuwa nieprzyjemne zapachy, zaleca się wymianę tego filtra co kilka miesięcy. Filtry węglowe nie można czyścić i odnawiać, dlatego po prostu trzeba je wymieniać zgodnie z instrukcjami producenta.

Częstotliwość czyszczenia okapu

Aby utrzymać okap kuchenny w dobrym stanie, zaleca się czyszczenie obudowy i filtrów co najmniej raz na miesiąc. Jeśli często gotujesz potrawy o wysokiej zawartości tłuszczu, możesz potrzebować częstszych czyszczeń.

Utrzymywanie okapu w długotrwałej formie

Poza regularnym czyszczeniem, istnieją również inne kroki, które pomogą utrzymać twój okap w długotrwałej formie. Należy do nich:

 1. Używanie okapu podczas gotowania: Okap jest najbardziej skuteczny, gdy jest używany podczas gotowania. Włącz go przed rozpoczęciem przygotowywania potrawy, aby złapać dym i tłuszcz od samego początku.

 2. Przeglądaj instrukcje producenta: Każdy okap może mieć nieco inne zalecenia dotyczące konserwacji. Przeczytaj instrukcje producenta, aby dowiedzieć się, jak najlepiej dbać o swój konkretny model.

 3. Zamiana żarówek: Jeśli okap ma oświetlenie, regularnie sprawdzaj i wymieniaj żarówki, gdy się wypalą. Oświetlenie jest ważne zarówno w kwestii oświetlenia kuchni, jak i kontroli czyszczenia.

Czyszczenie okapu - podsumowanie

Czyszczenie okapu kuchennego to ważny krok w utrzymaniu czystości i bezpieczeństwa w kuchni. Regularna konserwacja okapu poprawia jego wydajność, zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów i minimalizuje ryzyko pożaru. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, utrzymasz swój okap w doskonałej formie, gotowy do skutecznego usuwania dymu i tłuszczu z twojej kuchni.