Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak wyczyścić patelnię teflonową?

2022/07/20
Mycie patelni teflonowej

Patelnia teflonowa to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Dzięki niej możemy przygotować pyszne potrawy. Co ciekawe, patelnie teflonowe mają szerokie zastosowanie. Cechuje je wytrzymałość i wygoda użytkowania. Niestety nie każdy wie, czym wyczyścić przypaloną patelnię wykonaną z teflonu. Nieostrożność w tym przypadku może doprowadzić do powstania nieestetycznych rys i uszkodzenia patelni. 

W czym tkwi tajemnica teflonu?

Patelnie teflonowe to nieocenione wręcz narzędzie kuchenne, które umożliwia przygotowanie wielu pysznych potraw. Wiele osób nie wyobraża sobie wręcz bez niej gotowania. Sekretem produktu tego jest teflon, który cechuje się wieloma właściwościami, w tym podatnością na wysokie temperatury. Odporny jest także na uszkodzenia mechaniczne, a także środki chemiczne. Dobre patelnie teflonowe pozwalają na przygotowywanie posiłków bez użycia tłuszczu. Wiele rodzajów patelni ma nieprzywieralne powłoki wewnętrzne, grube dno, co umożliwia równomierne rozprowadzanie ciepła. Warto zaznaczyć, iż patelnie teflonowe mogą być wykorzystywane zarówno na płytach gazowych, jak i indukcyjnych, co czyni je wszechstronnymi. Niestety zarówno te tańsze, jak i droższe patelnie mogą ulegać przypaleniom oraz zarysowaniom, jeżeli proces ich czyszczenia jest nieprawidłowy. 

Czym wyczyścić przypaloną patelnię teflonową?

Zastanawiasz się, czy wykorzystywanie przypalonej patelni teflonowej ma sens i w ogóle jest możliwe? Nie wyrzucaj jej pod żadnym pozorem! Jeżeli zastosujesz kilka zalecanych technik, patelnia może wyglądać tak, jak nowa. O czym należy pamiętać/ Przede wszystkim o tym, aby do mycia patelni używać miękkiej gąbki. Niestety szorstkie szczotki i drapaki mogą zarysować teflon, w wyniku czego będzie on już nie do użytku. Zarówno patelni, jak i garnków wykonanych z teflonu nie można pod żadnym pozorem szorować, ani skrobać. Trudne miejsca do wyczyszczenia warto uprzednio zamoczyć w ciepłej wodzie (lub w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu rozpuszczającego tłuszcz). Wierzchniej warstwy nie myj od razu po użyciu. Warto poczekać, aby patelnia ostygła, gdyż szorowanie teflonu na gorąco może doprowadzić do powstania odkształceń naczynia. Dobrym pomysłem na wyczyszczenie patelni jest namoczenie jej uprzednio ciepłą (ale nie gorącą wodą) oraz wykorzystanie delikatnego płynu do czyszczenia przypaleń. Po tym procesie patelnię należy dokładnie spłukać, aby usunąć resztki środka. Bezwzględnie należy pamiętać także o tym, aby patelni teflonowej nie myć w zmywarce. 

Czym wyczyścić patelnię teflonową? Domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym oczyścimy przypaloną patelnię teflonową. Agresywne środki chemiczne w tym przypadku nie będą najlepszym rozwiązaniem. Stwarzają one bowiem warunki do naruszenia delikatnej powłoki. Co z czyszczeniem patelni w zmywarce? Ze względu na bodźce mechaniczne, jakie generuje zmywarka nie jest to zalecane. Jak wyczyścić patelnie ze starego tłuszczu? Oto kilka domowych sposobów.

Woda gazowana

Wyczyszczenie patelni przy użyciu wody gazowanej to szybki i prosty trik na wyczyszczenie patelni teflonowej. Urządzenie należy ustawić na gazie i wlać musującą wodę tak, aby wypełniła spód. Wodę należy przez chwilę podgrzewać na patelni, aby się podgotowała. Dzięki wydzielanemu w trakcie tego procesu wodorotlenkowi węgla resztki pokarmu mogą zostać szybko usunięte z dna. Na końcu konieczne jest wyeliminowanie ich za pomocą drewnianej szpatułki, zmywaka do teflonu lub silikonowej szpatułki. 

Sól

Czyszczenie patelni teflonowej solą to kolejny sprawdzony sposób. Sól wystarczy wymieszać z wodą i powstałą mieszaninę wylać na patelnię teflonową, po czym pozostawić na całą noc. Rano mieszaniny należy pozbyć się z zastosowaniem miękkiej szmatki lub delikatnej gąbki. Patelnię po całym procesie wystarczy dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym. 

Jak pozbyć się zabrudzeń z bocznych ścian patelni teflonowej?

Pamiętać należy, że czyszczenie patelni teflonowej polega nie tylko na wyczyszczeniu wnętrza, ale także boków patelni. Zarudzenia w miejscach tych wyglądają niebywale nieestetycznie. Dodatkowo wpływają negatywne na smak przygotowywanych potraw. Regularne usuwanie powstałych zabrudzeń pozwala na zachowanie efektownego wyglądu patelni na dłużej. Aby oczyścić boki patelni, wystarczy wymieszać kwasek cytrynowy z solą kuchenną i wodą, po czym nanieść na boczne ścianki. Powstałą mieszaninę należy umieścić do wyschnięcia tak, aby specyfik mógł rozpuścić powstały brud. 

Jak wyczyścić patelnię teflonową od spodu? Domowe sposoby

Patelnia teflonowa wymaga delikatnego traktowania. Aby dokładnie oczyścić jej spód, warto wyposażyć się z zmywak do teflonu. Spód patelni wystarczy posmarować mieszanką sody oczyszczonej oraz wody. Dodatkowo do sody warto dodać odrobinę wody utlenionej, po czym odstawić mieszankę na 30-60 minut. Powstałą mieszankę należy wylać na spód, odczekać kilkanaście minut, po czym delikatnie rozsmarować zmywakiem do teflonu. Na końcu całość spłukać ciepłą wodą. To wszystko, aby zachować czystą patelnię.