Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak wyczyścić piekarnik?

2022/06/28
jak wyczyścić piekarnik

Chcesz zadbać, aby Twoje potrawy z piekarnika były pyszne i pachnące? Najważniejsze w tym procesie jest zadbanie o to, aby jego przestrzeń była odpowiednio uprzątnięta. Nie wiesz, w jaki sposób możesz uporać się z brudnym i przypalonym piekarnikiem? Pamiętaj wówczas przede wszystkim o regularności. W tym poradniku podpowiemy, w jaki sposób dokładnie oczyścić piekarnik bez zbędnych nakładów pracy.

Jak wyczyścić piekarnik?

Dbanie o sprzęty kuchenne nie tylko wydłuża ich żywotność, ale także sprawia, że przygotowywane pokarmy są pyszne i pożywne. Jeżeli więc zastanawiasz się, od czego rozpocząć czyszczenie piekarnika, koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu.

1. Określenie charakterystyki zabrudzeń

Na początku drogi związanej z higieną piekarnika musimy sprawdzić, z jakim charakterem zabrudzeń mamy do czynienia. To pierwszy krok do efektywnych prac porządkowych. Świeże plamy wymagają innego podejścia, niż w przypadku, kiedy mamy do czynienia ze starymi, zaschniętymi plamami. 

2. Wybór odpowiedniego środka czyszczącego oraz gadżetów do sprzątania

Drugim niezwykle ważnym krokiem jest wybór odpowiedniego środka czyszczącego, adekwatnego do rodzaju zabrudzeń. Dostępne na rynku preparaty pomogą nam poradzić sobie z brudnymi frontami, plamami na dnie piekarnika, a także w nabłyszczeniu i oczyszczeniu szyby piekarnika. Ważne jest jednak odpowiednie ich zastosowanie. W przypadku wnętrza piekarnika ważne są środki odtłuszczające, natomiast czyszczenie szyby przebiegnie szybciej i efektywniej z zastosowaniem płynu do mycia szyb. 

3. Czyszczenie piekarnika na zimno

Do mycia piekarnika należy przystępować wyłącznie wtedy, kiedy jest o zimny. Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, gorące powierzchnie bywają niebezpieczne zarówno dla naszych dłoni (w szczególności skóry), jak i nozdrzy, kiedy wdychamy gorące opary, które mogą być trujące. 

4. Zabezpieczenie piekarnika przed ryzykiem powstania nowych zabrudzeń

Należy zabezpieczyć piekarnik, aby w trakcie jego czyszczenia nie tworzyć nowych zabrudzeń. W tym procesie doskonale sprawdzą się ręczniki papierowe, rękawice gumowe oraz gąbki. Ręcznik papierowy wystarczy wyłożyć na posadzce, aby spływająca woda wniknęła w głąb jego struktury, nie tworząc jednocześnie nowych, zabrudzonych miejsc, które będzie trzeba czyścić. Oczywiście do ochrony przyda się także stara gazeta, ścierki, czy szmatki z mikrofibry. 

5. Opróżnienie piekarnika

Zarówno ruszt, jak i blachy piekarnika należy czyścić osobno, wyciągając je uprzednio z komory piekarnika. Nigdy nie należy wykonywać tej czynności wówczas, kiedy blachy znajdują się w środku. Dostęp do nich mógłby okazać się zbyt trudny, natomiast spływająca woda mogłaby tworzyć nowe zacieki, wydłużając jednocześnie czas pracy. Ruszt i blachy warto zanurzyć w ciepłej wodzie, aby odmoczyły się wszelkie zaschnięte resztki jedzenia, czy miejsca przypaleń. Łatwiej będzie je wtedy oczyścić. 

6. Zabezpieczenie dłoni

W trakcie czyszczenia piekarnika ważne jest zadbanie o swoje własne bezpieczeństwo. Posłużą do tego rękawice gumowe, które ochronią dłonie nie tylko przed przypaleniami, ale także przed detergentami, które mogą podrażnić naszą skórę. Myjąc piekarnik bez rękawic, narażamy skórę na podrażnienia, możliwe oparzenia, a także na ryzyko zniszczenia paznokci. 

Jak oczyścić piekarnik z drobnych zabrudzeń?

Jak wyczyścić przypalony piekarnik, który ma w sobie niewielkie zabrudzenia? Do usunięcia drobnych zabrudzeń nie trzeba stosować profesjonalnych detergentów. Wystarczy gąbka do naczyń, ściereczka, woda oraz płyn do mycia naczyń, który pełni funkcję skutecznego odtłuszczacza. Oprócz płynu do mycia naczyń korzystnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie octu wymieszanego z wodą w proporcji 1:1. Taką miksturę wystarczy spryskać na powierzchnię piekarnika, odczekać kilka minut, po czym wyczyścić ściereczką. Po czasie zauważymy, jak tłuszcz delikatnie odmacza się i zabrudzenia mogą zniknąć. Ocet mimo nieprzyjemnego, ostrego zapachu nie stanowi niebezpieczeństwa dla człowieka. 

W jaki sposób wyczyścić przypalony piekarnik?

Do mocnych zabrudzeń w piekarniku przydać może się soda oczyszczona. Sodę mieszamy z wodą w proporcji 1:1, tworząc charakterystyczną, gęstą pianę, którą następnie należy umieścić na mocnych przypaleniach. Pastę nakładamy z zużyciem gąbki lub szczoteczki do zębów. Zabrudzone miejsca należy pocierać okrężnymi ruchami. Niestety w przypadku uporczywych, zaschniętych plam soda może okazać się nieskuteczna. Wówczas konieczne jest zastosowanie profesjonalnych preparatów odtłuszczających wykazujących wysoką skuteczność. Warto jednak zaznaczyć, że po zastosowaniu profesjonalnych, chemicznych środków istotne jest opłukanie rusztu, blach oraz ścian piekarnika czystą wodą z zawartością płynu do mycia naczyń. Nada on charakterystyczny, delikatny połysk, a także zminimalizuje ryzyko zatrucia spowodowanego spożyciem środka czyszczącego w produktach. 

Jak widać, mycie piekarnika jest istotną kwestią w przypadku chęci uzyskania smakowitych, pachnących potraw. Ważna jest tutaj systematyczność oraz wykorzystanie pomocy, takich jak gąbki, ścierki rękawiczki. Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika bywają równie skuteczne, jak te profesjonalne.