Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Motywacja do sprzątania - jak ją znaleźć?

2022/03/05
motywacja do sprzątania

Sprzątanie dla jednych oznacza relaksująca czynność, dla innych utrapienie. Przebywanie w czystej przestrzeni napawa as spokojem i optymizmem. W czystym wnętrzu znacznie lepiej jest nam się skupić, jednak co zrobić w przypadku, kiedy motywacja do sprzątania jest bliska zeru? Jak zmotywować się do sprzątania i utrzymać ład i porządek w swoim lokum?

Sprzątanie a motywacja

Bez motywacji nie jesteśmy tak naprawdę zrobić nic. Motywacja jest wręcz drogowskazem, który wytycza nam właściwą, najlepszą drogę. Powody, dla których ludzie sprzątają swoje wnętrza, mogą być różne. Niektórzy ludzie sprzątają, ponieważ nie tolerują kurzu i brudu gromadzącego się we wnętrzu. Cenią sobie najprawdopodobniej uporządkowane, czyste miejsca, w których mogą nie tylko się skoncentrować, ale także odpoczywać. Niektórzy ludzie sprzątają z poczucia obowiązku, a wręcz przymusu w obawie przed oceną innych. A co, jeżeli wpadnie teściowa a niedzielny obiad lub niezapowiedzianą kawę? Powiem, że nie chce mi się sprzątać w domu albo, że nie mam siły sprzątać? Byłoby to wysoce ryzykowne, dlatego w tym artykule poruszymy temat tego, w jaki sposób odnaleźć utraconą gdzieś motywację do sprzątania i porządkowania swojej przestrzeni.  

Jak zmotywować się do sprzątania?

Stwórz listę

Rozpocznij sprzątanie od tego, co najbardziej denerwuje. Kiedy zauważysz, że Twój dom naprawdę potrzebuje sprzątania, a Ty nie będziesz mieć pojęcia, od czego zacząć- sporządź listę. Zapisz na kartce wszystkie swoje marzenia oraz trudności na przykład " nie cierpię mieć kurzu na kaflach podłogowych" lub " nienawidzę mieć sterty naczyń rano do zmywania!". I gotowe! Wiadomo już od czego rozpocząć- najlepiej od wprowadzenia pozytywnych nawyków, które uporządkują nam życie oraz poprawią humor. 

Sprzątanie krok po kroku

Nie staraj się, aby jednego dnia zrealizować wszystkie punkty na liście. Szybkie sprzątanie oznacza byle jakie sprzątanie, dlatego warto podzielić pracę na etapy, aby nie stała się dla nas zbyt przytłaczająca. Na przykład w poniedziałek posprzątaj szafę, we wtorek poodkurzają całe mieszkanie, w środę umyj okna i tak dalej. Realizacja wszystkich zadań na liście nie tylko zniechęci, ale także zirytuje do dalszego sprzątania. Porządkowanie domu, zwłaszcza do długotrwałych zaniedbaniach to nie kwestia kilku minut. Plan sprzątania domu z pewnością pomoże nam w tym procesie. 

Wprowadzenie rutyny

Niezwykle ważna okazuje się rutyna sprzątania, zwana także " metodą 15 minut". Oznacza to, że każdego dnia wystarczy poświęcić 15-20 minut na sprzątanie, aby nie doprowadzić do gromadzenia się brudu i kurzu. Jeżeli każdego dnia w ciągu dnia poświęcimy kilka minut na porządkowanie najbardziej widocznych miejsc, przestrzeń stanie się czystsza i przyjemniejsza, a my nie będziemy narażenie na utratę połowy dnia na gruntowne porządki. Jak zmotywować się do sprzątania? Wystarczy być konsekwentnym i wprowadzić w życie rutynę!

Skup się na porządkowaniu

Nie ma nic gorszego, niż rozpraszający telefon w trakcie sprzątania. Wyłącz więc telefon i telewizor. Skup się na wyznaczeniu celu i jego realizacji. Jeżeli zaplanujesz sprzątanie na godzinę 17.00, wcześniej wycisz telefon i wyłącz telewizor. Zamiast tego włącz muzykę w zależności od własnych preferencji. Dla niektórych prawdziwym "kopniakiem do działania" okaże się dynamiczna muzyka klubowa, dla innych natomiast muzyka klasyczna może okazać się lepszym wyborem. 

Nagradzaj się

Być może zabrzmi to infantylnie, jednak proces nagradzania się jest niezwykle ważny i motywujący. Jeżeli uważasz, że za sprzątanie zasłużyłaś na wypicie kawy na siedząco, zrób to. Jeżeli z kolei uwielbiasz czytać romanse, poświęć wieczór na zatraceniu się w miłosnych perypetiach ulubionych bohaterów. Serial na kanapie wieczorem? Czemu nie, zasłużyłaś! Nagrody nie muszą być duże. Wystarczy określić to, na co mamy ochotę, aby zadbać nieco więcej motywacji. 

Określ czas

Niestety brak planu związanego z limitem czasowym może negatywnie wpłynąć na długość sprzątania. Jeżeli nie określisz, że na sprzątanie nie chcesz przeznaczać więcej, niż pół godziny, nastaw budzik. W przeciwnym razie pochłonięcie pracami może te czas znacznie wydłużyć, jednak nie zależy nam tutaj na przemęczeniu, a odnalezieniu motywacji i chęci do porządków. 

Dlaczego sprzątanie jest ważne?

Jak nabrać motywacji do sprzątania? Dla niektórych doskonałym sposobem a realizację tego celu okazują się aspekty zdrowotne. W posprzątanym wnętrzu wdychamy czyste, świeże powietrze w odróżnieniu od wnętrz, które odkurzane były ostatnio kilku tygodni temu. Wszelkie pyły i roztocza wdychane przez nasz nos aktywują alergie, katar oraz pogarszają samopoczucie. Ne chodzi tutaj już tylko o zdrowie psychiczne i motywację, a o troskę o własne zdrowie. Jak zabrać się za porządki, kiedy nie mamy siły? Przemyśl sobie swoje priorytety. Co tak naprawdę w życiu jest dla Ciebie ważne? Lenistwo, czy wnętrze, w którym odpoczywasz nie tylko Ty, ale także Twoje ciało i umysł? Sprzątanie może stać się przyjemne, zwłaszcza wtedy, kiedy staje się sposobem na spędzanie wspólnego czasu z rodziną!