Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Na czym polega różnica między folią HDPE, a LDPE?

2021/08/25
reklamówka foliowa HDPE

Folie polietylowe bardzo często stosowane są do zabezpieczania i pakowania wszelkiego rodzaju produktów, uwzględniając te szczególnie wrażliwe. Wśród najpopularniejszych odmian folii polietylowej wymienia się folie LDPE i HDPE. Czym charakteryzują i różnią się od siebie te tworzywa? W jakim celu warto wykorzystywać worki HDPE?

Co to jest polietylen?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z cechami i różnicami folii, weźmy pod uwagę, czym w ogóle jest polietylen, czyli główny surowiec wykorzystywany do produkcji worków i folii wykonanych z ldpe i hdpe. Polietylen to tworzywo sztuczne (oznaczane najczęściej symbolem PE), które powstaje w wyniku polimeryzacji etanu. Polietylen wyróżnia się giętkością, termoplastycznością, a także przeźroczystością. Polietylen wykorzystywany jest często i chętnie ze względu na swoją wytrzymałość mechaniczną, odporność na przenikanie wilgoci oraz działanie kwasów, zasad, czy soli. Wszystko to sprawia, że polietylen nadaje się do przechowywania i zabezpieczania różnego rodzaju pożywienia i innych produktów. 

Charakterystyka folii LDPE

Jak wiadomo, polietylen to powszechnie stosowane tworzywo sztuczne wykorzystywane do produkcji worków i folii. Tworzywo to ma różne zastosowanie i właściwości. Z niego wytwarza się między innymi reklamówki na zakupy, woreczki do pakowania warzyw i owoców w sklepie, a także opakowania. Folia LDPE cechuje się małą gęstością, natomiast temperatura topnienia wynosi tutaj 105 do 108 stopni Celsjusza. Folia ta znajduje swoje zastosowanie w produkcji reklamówek. Folia LDPE jest znacznie grubsza od swojego konkurenta. Najczęściej reklamówki płatne w sklepach wykonane są z tego tworzywa. Rozpoznać można ją dzięki specyficznemu połyskowi. Cechuje ją także duża rozciągliwość.

Charakterystyka folii HDPE

Worki HDPE dostępne są w sklepach najczęściej bezpłatnie po to, aby umieścić w nich warzywa, czy owoce. Ten rodzaj folii można w łatwy sposób rozpoznać po strukturze. Folia hdpe ma wysoką gęstość i wydaje dosyć specyficzny dźwięk na przykład przy dotykaniu. Temperatura topnienia w tym przypadku jest wyższa o około 20 stopni w porównaniu z powyższą propozycją. Folia HDPE jest także znacznie cieńsza, gdyż jej grubość wynosi 0,006 mm do 0,05 mm. Ta kwestia wpływa na większą wytrzymałość folii LDPE. Woreczki HDPE są matowe, szeleszczą i są bardziej przejrzyste. 

Folia HDPE i folia LDPE- Różnice

Większość ludzi ma do czynienia zarówno z pierwszym, jak i drugim wariantem folii na co dzień. Spotykamy je najczęściej w sklepie. Do jednego z najpopularniejszych zastosowań tych materiałów wymienić można produkcję torebek spożywczych do sklepów spożywczych. Worki hdpe dostępne są niemal w każdym sklepie. O ile reklamówki HDPE są darmowe w sklepie, za reklamówki wykonane z LDPE trzeba najczęściej zapłacić. Wśród głównych różnic wymienić można gęstość, która w przypadku wariantu LDPE jest mniejsza. Worki HDPE szeleszczą, są matowe i bardziej podatne na rozdarcia. Dostępne najczęściej na dziale warzywnym. Reklamówki LDPE z kolei znajdują się przy kasach. Można zakupić je w celu umieszczenia w nich zakupów. Są błyszczące i rozciągliwe. Oczywiście są także mniej podatne na rozdarcie. Oba rodzaje folii można w szybki i prosty sposób rozpoznać po ich strukturze. 

Do czego stosowane są folie HDPE i LDPE?

Folie polietylowe LDPE i HDPE różnią się zastosowaniem ze względu na swoje odmienne właściwości, jakimi się cechują. Stosowane są na przykład do produkcji worków foliowych, pianek oraz izolacji budowlanych. Sprawdzają się doskonale także przy produkcji produktów przemysłowych, czy żywności, gdyż ich właściwości aseptyczne chronią jedzenie przed przenikaniem zapachów, czy kurzu. Zarówno folie HDPE, jak i LDPE znajdują swoje zastosowanie w produkcji reklamówek. Produkować można z nich torby foliowe na żywność, ubrania, zakupy, czy inne przedmioty. Aby jeszcze lepiej dopasować rodzaj folii do swoich potrzeb, zamówić można także worki foliowe do pakowania antypoślizgowe, biodegradowalne lub termokurczliwe.

Producent folii i worków HDPE i LDPE

Firma Bratek znana także jako F.P.H Maro oferuje szereg rozwiązań, takich jak worki hdpe, worki ldpe, woreczki spożywcze i wiele innych. Ideą producenta folii i worków ldpe i hdpe jest tworzenie najwyższej jakości produktów do branży spożywczej i gastronomicznej. Producent worków foliowych Bratek w swojej ofercie dysponuje także szeregiem innych produktów jak na przykład reklamówki. Doświadczenie oraz wieloletnia obecność na rynku doprowadziła do znacznego poszerzenia się asortymentu. Jak wiadomo, zarówno folie, jak i worki ldpe i hdpe wykorzystywane są w branży spożywczej, przetwórstwie, hotelarstwie, a także innych miejscach. Prowadząc własną działalność należy mieć na uwadze to, aby pracować na produktach najwyższej jakości. Prowadzać sklep spożywczy wykorzystuje się bardzo dużo produktów tego typu. Ważne są nie tylko woreczki na żywność, ale także woreczki foliowe na cukierki, czy inne drobne produkty, które przed zważeniem należy umieścić w jednym miejscu.