Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Na czym polega zero waste?

2022/06/28
Na czym polega zero waste?

W ostatnim czasie coraz większą uwagę przykłada się do działań związanych z zero waste. Co w ogóle oznacza ten termin? Jest on związany głównie z zagadnieniami z dziedziny ekologii i ochrony środowiska. W szczególności młode i dynamiczne osoby propagują tę ideę. T ruch, który przeciwstawia się konsumpcjonizmowi oraz marnowaniu produktów. W efekcie ludzie nie tylko kupują mniej, ale także marnują mniej. 

Co warto wiedzieć o zero waste?

Zero waste- co to znaczy? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu. Na początku pragniemy jednak zaznaczyć, iż korzyści z takiego postępowania są dostrzegane nie tylko jako troszczenie się o ekologię, ale także możliwość oszczędzania. Lekceważący stosunek do kwestii związanych z dbaniem o przyrodę można zauważyć w dużych miastach, w których pod budynkami wielorodzinnymi bezustannie wystawiane są śmietniki z dużymi ilościami śmieci, które mogłyby zostać ponownie wykorzystane. W życiu codziennym występują różnorodne kwestie, które zagrażają środowisku. Na szczęście wymienić można sposoby, które w szybki i prosty sposób mogą pomóc nam w zażegnaniu tego problemu. 

Czym jest zero waste?

Zero waste - Co to znaczy? Jeszcze do niedawna niewiele osób miało świadomość, czym w ogóle jest zero waste oraz less waste. Idea ta została rozpowszechniona przez Beę Jonson. Za sprawą jej książki " Zero waste home" wiele osób zmieniło podejście do tej idei. Zero waste to nic innego, niż działania, które skutkują oszczędnościami w zakresie ekonomii i środowiska, jednak przede wszystkim zmieniają nawyki społeczeństwa. Dzięki zero waste mamy możliwość redukowania szkodliwych substancji. Równolegle idea zero waste ma na celu określanie działań umożliwiających racjonalne zarządzanie posiadanymi towarami i produktami. 

Korzyści zero waste

Zero waste- jak wprowadzić w życie i poznać korzyści tej idei? Ochrona środowiska to tak naprawdę niejedyny powód, dla którego warto wdrożyć ideę zero waste. Wykorzystanie kroków zero waste wpływa także pozytywnie na oszczędność pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ w momencie, kiedy decydujemy się kilkukrotne zastosowanie wielorazowych artykułów, nie musimy stale kupować nowych. Przykładem mogą być plastikowe słomki, które po wykorzystaniu trzeba wyrzucić. Wystarczy zamienić je na metalowe odpowiedniki, które po wykorzystaniu należy jedynie umyć. Korzystanie z produktów zero waste jest poniekąd filozofią życiową, która może sprawiać pewne trudności. Życie według tych zasad powoduje jednak, że doceniana jest wygoda. Elementem filozofii jest dokładne planowanie zakupów, dzięki czemu marnujemy mniej żywności. Dodatkowo pomysłem życia według idei zero waste jest wykorzystanie szklanych butelek filtrujących na wodę. Dzięki tej opcji nie musimy kupować kilku butelek w plastikowych opakowaniach, generując jednocześnie duże porcje plastiku. 

Zasady zero waste

Warto zaznaczyć, że idea zero waste to sprzeciw dla rozszerzającego się na świecie konsumpcjonizmu. Problem ten dotyczy oczywiście także Polaków. Wystarczy zauważyć zachowania społeczeństwa przed większymi świętami lub długimi weekendami. Kolejki są wówczas bardzo długie, a koszyki klientów wypełnione wieloma, często niepotrzebnymi produktami. Reklamy z krzykliwymi hasłami dotyczącymi promocji tylko kuszą potencjalnych klientów. Dotyczą one szczególnie zakupu mięsa, warzyw oraz owoców, czyli produktów, które najszybciej tracą ważność. Niespożyte produkty w terminie tracą swój smak i psują się, w wyniku czego najczęściej lądują w koszu. Nie każdy ma świadomość możliwego ich zamrożenia lub wykorzystania w innym celu (np. stworzenie sałatki). Pochopne, szybkie zakupu sprzyjają nieprzemyślanym zakupom, co w dobie inflacji oraz wysokich cen może narażać gospodarstwo domowe na duże straty. Less waste jest osiągalne dla każdego. Wiele osób nawet nieświadomie wykonuje czynności mające na celu kupowanie produktów tylko potrzebnych i przydatnych. 

Ruch zero waste - Poznaj zasady!

Ruch zero waste postanowił stworzyć hierarchię, która wskazuje na procesy o największym wpływie na ochronę środowiska. Warto pamiętać, że działania te to nie tylko ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów. Oto hierarchia zero waste:

  • Refuse (odmawiaj) - W ruchu zero waste chodzi o podejmowanie asertywnych działań i decyzji mających na celu dokonywania decyzji o odmowie zakupu danego produktu. Przykładem przestrzegania zasady refuse okazuje się odmawianie przyjmowania ulotek, a także wszelkich jednorazowych opakowań. 
  • Refuse (ograniczaj) - Życie zgodnie z zasadą zero waste oznacza także unikanie możliwości wytwarzania odpadów i jakimkolwiek charakterze. Trzeba nie tylko ograniczyć konsumpcję odpadów, które nie są konieczne, ale także dobrze gospodarować już wytworzonymi śmieciami, na przykład poprzez segregację. 
  • Reuse (wykorzystaj ponownie) - Ta zasada mówi także o konieczności wykorzystywania już posiadanych produktów. Ruch less waste działa w tym przypadku innowacyjnie. Pozwala na nadanie przedmiotom nowej funkcji i roli. Osoby zastanawiające się jak być zero waste mogą oddawać nienoszone ubrana lub wykorzystać puste butelki jako wazony.