Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Najczęstsze błędy w sprzątaniu

2022/02/27
Najczęstsze błędy w sprzątaniu

Sprzątanie domu i mieszkania może być uciążliwe. Dzieje się tak z wielu przyczyn, do których zaliczyć można infrastrukturę budynku, zastosowane rozwiązania związane z wykończeniem wnętrza, a także... błędy w sprzątaniu, które na co dzień popełnia każdy z nas. Jakie są najczęstsze błędy podczas sprzątania? W jaki sposób ich eliminacja może wpłynąć na czas oraz efekty sprzątania?

Dlaczego popełniamy błędy w sprzątaniu?

Najczęstsze błędy w sprzątaniu wynikają przede wszystkim z niewiedzy, braku dokładności, chęci zaoszczędzenia czasu oraz stosowaniu nieodpowiednich preparatów. Eliminacja błędów może pomóc nam nie tylko z uzyskaniu przestronnej, czystej przestrzeni, ale także w zaoszczędzeniu czasu i zyskaniu dobrego humoru. 

Najczęstsze błędy w sprzątaniu

Nieprawidłowa kolejność prac porządkowych

Zasada tutaj jest bardzo prosta, wystarczy sprzątać od góry do dołu. Oznacza to, że nigdy nie odkurzamy najpierw mieszkania, po czym nie wycieramy z kurzu komód i szaf, ani też nie myjemy podłogi przed umyciem okien.

Prace porządkowe powinniśmy rozpocząć od obszarów położonych najwyżej. Jeżeli więc zauważysz zabłąkaną pajęczynę gdzieś pod sufitem, zacznij od jej usunięcia! W następnym kroku zdjąć należy firany, zasłony oraz umyć parapety. Na koniec wystarczy odkurzyć i umyć podłogę. Dzięki temu można mieć pewność, że na podłodze nie znajdzie się żaden brud z szafki. 

Stosowanie nieodpowiednich środków do czyszczenia

Oto kolejny najpopularniejszy błąd, który bardzo negatywnie może wpłynąć na kondycję czyszczonych powierzchni. Po pierwsze środki czyszczące nie powinny być lane bezpośrednio na czyszczone miejsce. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozpylenie detergentu na ściereczkę, a następnie przetrzeć nią wszystkie blaty. W przeciwnym wypadku może ukazać się nieestetyczny osad.

Inną kwestią jest tutaj także dobór odpowiedniego środka czyszczącego do rodzaju czyszczonej powierzchni jak na przykład dobór detergentu z granulkami do delikatnej struktury kranu. Takie rozwiązanie mogłoby porysować powierzchnię. Innym błędem jest zdrapywanie przypaleń z blachy piekarnika. Lepsze w tej sytuacji okazać może się umieszczenie preparatu, który rozpuści wszelkie przypalenia bez konieczności szorowania. 

Sprzątanie zimną wodą

Chociaż zmywanie zimną wodą wydaje się na pierwszy rzut ekonomicznym rozwiązaniem, niekoniecznie takim jest. Przede wszystkim zastosowanie zimnej wody nie umożliwi pozbycia się tłustych plam z czyszczonych naczyń. Lepiej od razu zalać naczynia wodą o wysokiej temperaturze. Podobnie dzieje się w przypadku mycia okien. Ciepła woda zacznie lepiej radzi sobie z usuwaniem plam na powierzchni szkła. Co ciekawe, wyjątkiem jest tutaj podłoga z paneli, którą należy przetrzeć zimną wodą z octem. 

Brudne ścierki i mopy

Tego typu zaniedbań dopuszcza się wiele osób. Błąd ten nie tylko utrudnia nam proces sprzątania, ale jest także bardzo niehigieniczny! Gąbka do naczyń w momencie, kiedy nie jest czyszczona regularnie, zwyczajnie zaczyna brzydko pachnieć. Warto zaznaczyć, że staje się wówczas także siedliskiem bakterii. Starą gąbkę należy niezwłoczni wyrzucić i wymienić na nową. Niektóre osoby decydują się na proces wyparzania, jednak biorąc pod uwagę niewielkie koszty związane z zakupem nowej, każdy powinien rozważyć sam, na co się zdecydować. 

Mycie okien, kiedy świeci słońce

Sprzątanie mieszkania wiąże się także z czynnością, jaką jest mycie okien. Warto tutaj zaznaczyć, że wiele osób wykonuje ten proces w zły sposób. Ostre słońce sprzyja powstawaniu nieestetycznych, brzydkich smug. Dzieje się tak, ponieważ słońce niemal od razu wysusza detergent, co na szklanej szybkie objawia się zaciekami. Lepiej więc zdecydować się na te proces wówczas, kiedy jest pochmurno. 

Odkładanie szczotki do toalety po użyciu

Nie trzeba chyba mówić o tym, że a powierzchni szczotki do toalety mieszczą się miliardy bakterii. Niestety bardzo często po skorzystaniu z toalety odkładana jest ona do pojemnika bez uprzedniego umycia. Szczotka do toalety powinna być myta i dezynfekowana po każdym użyciu. Wystarczy opłukać ją czystą wodą, zdezynfekować oraz poczekać chwilę, aż nadmiar wody z niej wycieknie. Niestety ciepłe, wilgotne i ciemne środowisko łazienki sprawia, że szczotka to jeden z najbrudniejszych przedmiotów w domu. 

Nieprzestrzeganie zasady 15 minut

Systematyczność oraz poczucie estetyki to sojusznicy w walce z brudnym mieszkaniem. Co ciekawe, wystarczy poświęcić dziennie 15 minut, aby cieszyć się estetycznym wyglądem wnętrza. Wystarczy wyznaczyć sobie rutynę porządkową. W celu zachowania porządku należy sprzątać po sobie (p. brudne talerze od razu pozmywać lub umieścić w zmywarce), odkurzać dwa razy w tygodniu oraz ścierać kurze z użyciem wygodnej teleskopowej ścierki zwanej potocznie "łapaczem kurzu".

Dlaczego warto sprzątać mieszkanie regularnie?

Przebywanie w zanieczyszczonym wnętrzu pełnym roztoczy sprawia, że narażamy nie tylko nasze zdrowie fizyczne (poprzez narażenie na bakterie i roztocza), ale także zdrowie psychiczne. Zniechęcenie oraz panujący nieład może wygenerować apatię oraz depresję.