Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

O czym pamiętać sprzątając, gdy ma się alergię na kurz?

2022/07/29
Mycie antyalergiczne

Porządki w domu są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Proces ten jest szczególnie ważny, kiedy w domu mieszkają alergicy. Wówczas porządki wydają się wręcz nieodłącznym elementem codziennego dnia. Niestety wiele osób dokonuje porządków w sposób nieprawidłowy, powodując jeszcze większe osadzanie się kurzu na meblach i sprzętach codziennego użytkowania. Jak wygląda sprzątanie antyalergiczne? Jak zwalczyć roztocza kurzu domowego, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem?

W jaki sposób myć okna, a aby nie wdychać alergenów?

Alergicy zwykle rezygnują z wieszania na oknach firan i zasłon, gdyż stają się one siedliskiem roztoczy. Okna najczęściej zdobione są wówczas roletami i żaluzjami. W jaki sposób myć ona, kiedy mamy alergię? Aby nie wzniecać tumanów kurzu przed procesem sprzątania zarówno rolety, jak i żaluzje należy spryskać płynem antystatycznym. Płyn taki stosuje się na przykład do spryskania rajstop po to, aby nie kleiła się do nich nasza sukienka. Współcześnie użytkowane preparaty dosyć dobrze radzą sobie z brudem i kurzem. Wiele z nich tworzona jest dla alergików. Ten zewnętrzny brud można a zmyć wodą, jednak zwykle zbiera się na nich pył, uliczny kurz i piasek, dlatego proces ten okazuje się niewystarczający. Gorzej alergikom myje się wewnętrzną część okien. W tym przypadku na powierzchni szyby gromadzi się nie tylko kurz, ale także tłuste opary z gotowania, zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę okno kuchenne. Jeżeli wiec masz alergię, warto użyć profesjonalnych środków do mycia okien, które dostosowane są do potrzeb alergików. 

W jaki sposób myć zatłuszczone okna?

Skoro wiemy już, że mycie okien w kuchni okazuje się niezwykle trudnym i żmudnym zajęciem dla alergików, weźmy pod uwagę sposoby mycia szyb tak, aby pozbyć się z nich resztek tłuszczu. W tym przypadku niezwykle korzystnym rozwiązaniem okazuje się stworzone płynu zawierającego w sobie niewielką ilość octu. W małych ilościach nie podrażnia on dróg oddechowych i jest bezpieczny dla naszego aparatu oddechowego. Aby uniknąć jednak smug zewnętrzne szyby warto myć od góry do dołu. W przypadku szyb wewnętrznych postępujemy odwrotnie. Warto zaznaczyć, że tych samych środków można użyć zarówno do mycia szyb zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Powierzchnię wycieramy jednorazowym ręcznikiem. Sposób ten jest znacznie bardziej higieniczny dla osób zmagających się z problemem alergii. 

Jak ścierać kurz mebli, kiedy mam alergię?

Z drewnianych mebli nie wystarczy tylko zetrzeć kurzu. Muszą być one dokładnie oczyszczone z brudu. Alergicy powinni więc  tym celu wykorzystywać ściereczki nasączone woskiem. Meble po takim zabiegu będą nie tylko czyste, ale także nabiorą delikatnego połysku. Dokładnie w taki sam sposób można oczyścić ramy obrazów. Kurz będzie się wówczas wolniej osadzał. 

Jak myć podłogę, kiedy mamy alergię?

Zarówno panele, jak i podłogi lakierowane wystarczy przemyć mopem, zanurzonym w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu lub płynu do mycia naczyń. Dywany należy trzepać oczywiście na zewnątrz i zabieg ten przeprowadzać każdorazowo przed procesem odkurzania. Niestety tradycyjne odkurzacze często wydmuchują cząsteczki na zewnątrz, dlatego alergicy powinni rozważyć zakup odkurzacza ze specjalnym filtrem (najlepiej filtrem HEPA). 

Alergicy a sprzątanie łazienki

Łazienka to kolejny pokój, który bez wątpliwości jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Niestety sprzątanie łazienki bywa problematyczne i długotrwałe zwłaszcza jeżeli chodzi o alergików. Łazienka bywa często siedliskiem bakterii, wirusów i grzybów. W celu ich usunięcia należy użyć nieco ostrzejszych środków, które zawierają podchloryn sodu. Zabija on drobnoustroje, grzyby i wirusy. Jest jednocześnie bezpieczny dla osób zmagających się z alergiami. Środki czystości dla alergików dostępne aktualnie w ofercie wielu sklepów zawierają składniki pochodzenia naturalnego. Oznacza to, że są delikatne i bezpiecznie w zastosowaniu. W celu zagwarantowania sobie jeszcze większego komfortu warto użyć rękawiczek. W trakcie sprzątania warto mieć także na twarzy maseczkę ochronną, aby nie wdychać oparów. 

Jak uzyskać piękny zapach czystości w przypadku alergii wziewnych?

Laryngolodzy są przeciwnikami stosowania w domu odświeżaczy powietrza. Niestety ich zdaniem odświeżacze powietrza generują jeszcze większe alergie. Alergicy, którzy chcą uzyskać w domu piękny zapach, warto zastosować w domu mieszanki naturalnych ziół oraz delikatne aromaty. 

O czym alergicy powinni pamiętać w trakcie sprzątania? 

Skoro wiemy już, czym jest alergia na kurz i jakie stanowi niebezpieczeństwo dla wielu osób, podsumujemy informacje zamieszczone w powyższym artykule. Alergicy powinni pamiętać przede wszystkim o tym, aby likwidować kurz, nie unosząc go. W tym celu przed sprzątanie warto spryskać powierzchnie czyszczone. Dodatkowo alergicy powinni także rozważyć zakup odkurzaczy antyalergicznych ze specjalnym filtrem. Środki czystości dla alergików prezentują podobną skuteczność do środków chemicznych, jednak w ich przypadku zastosowano naturalne składniki.