Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Ręczne mycie naczyń - czego warto użyć?

2021/06/09
jak myć naczynia

Mycie naczyń to bez wątpienia jedna z mniej lubianych prac domowych. Nie tylko zajmuje wiele czasu, ale także w wielu przypadkach wysusza dłonie. W dużej mierze tradycyjną formę zmywania naczyń zastąpiły zmywarki, które zautomatyzowały ten proces, oszczędzając nasz czas i pieniądze. Czy faktycznie ręczne mycie jest mniej oszczędne? Jak myć naczynia szybko i dokładnie?

Jak właściwie myć naczynia?

Mycie naczyń wydaje się prostą czynnością, którą teoretycznie wykonujemy na co dzień. Nawet w przypadku, kiedy mamy zmywarkę, bardzo często dokonujemy mycia ręcznego, kiedy potrzebujemy konkretne naczynie lub gadżet kuchenny, który akurat jest brudny. Popełniamy przy tym jednak wiele błędów, które wpływają na jakość mytych naczyń, a także na poziom oszczędności. Na początku warto przyjrzeć się kwestii błędów, które popełniamy w trakcie tej czynności. Czym myć naczynia? Jedną z najważniejszych czynności przed myciem powinna być segregacja naczyń. Najbardziej oszczędne okazuje się mycie szklanych, delikatnych naczyń, później kubków, a na końcu sztućców i garnków, gdyż to one najczęściej mają największe zabrudzenia, które trudno jest wyeliminować. Warto unikać mycia pojedynczych naczyń i ich nadmiernego przepłukiwania, które doprowadzą do jeszcze większych strat. Warto także pamiętać o tym, aby mocnych zabrudzeń nie namaczać zbyt długo. Mimo iż zabieg ten znacznie przyspiesza mycie, sprawia, że na zlewie tworzy się siedlisko bakterii, które wnikają w zarysowania na powierzchni zlewu. Należy także pamiętać o tym, aby nie stosować zbyt gorącej wody, gdyż nie tylko tępi ona noże, ale także doprowadza do powstania nieestetycznych plam na sztućcach. Mycie naczyń kuchennych to więc z pozoru prosty proces, który po dogłębniejszym przyjrzeniu, może przysparzać wiele trudności.

W jaki sposób szybko myć naczynia?

Mówi się, że co nagle, to po diable. Dokładnie ta sama zasada dotyczy naczyń i sztućców kuchennych. W kuchni warto zaopatrzyć się w gąbki do naczyń, które cechują się uniwersalnością i wysoką jakością. Najczęściej składają się one z dwóch powierzchni. Jedna służy do usuwania nieco silniejszych plam i przypaleń, natomiast druga strona gąbki służy do polerowania oraz czyszczenia delikatnych powierzchni, których chropowata struktura mogłaby uszkodzić. Czy mycie naczyń bez płynu jest możliwe? Oczywiście! pomocne w tym procesie mogą okazać się pomoce, takie jak zmywak do naczyń, czy druciak do naczyń. W komplecie warto nabyć także ścierki do wycierania naczyń, które doskonale pochłaniają wodę, niwelując ryzyko powstania nieestetycznych plam. Bardzo często wychodzimy z założenia, że im więcej detergentu użyjemy, tym okaże się on skuteczny i lepiej poradzi sobie z zastygającymi na naczyniach plamami. Mowa tutaj zarówno o płynie do mycia naczyń, jak i o płynach w zmywarce. W pierwszym przypadku nadmierne napienienie zabierze nam przestrzeń roboczą, natomiast wlanie zbyt dużej ilości płynu do zmywarki mogłoby spowodować zablokowanie systemu. Szczególnie istotną kwestią okazuje się także proces dezynfekcji gąbek i ścierek do naczyń.

Czego używać do mycia naczyń?

Na pytanie " czym myć naczynia" próbuje odpowiedzieć sobie wiele osób. Co ciekawe, coraz więcej ludzi zastanawia się także czym być naczynia bez płynu w przypadku, kiedy borykamy się z alergiami skórnymi. Jak już zostało wspomniane, niezastąpionym gadżetem w kuchni może okazać się gąbka kuchenna, druciak kuchenny, czy ekologiczne gąbki do naczyń wykonane w pełni z naturalnych środków pozyskanych najczęściej z recyklingu. Dzięki temu nie tylko dbamy o nasze naczynia, ale także o planetę. Oczywiście na rynku dostaniemy także eko środki czystości, które mają delikatne składy, pozbawione sztucznych składników i konserwantów. Oczywiście cechuje je najczęściej nieco wyższa cena, jednak w połączeniu z gąbkami do naczyń lub ścierkami do naczyń stanowią one doskonałe uzupełnienie każdej kuchni. Ekologiczne mycie naczyń skupia się nie tylko na stosowaniu ekologicznych gadżetów do zmywania, ale także wskazuje na oszczędność wody. 

Zmywanie ręczne vs zmywarka - co się bardziej opłaca?

Wiele osób decyduje się na zakup zmywarki nie tylko w celu poprawy komfortu życia, ale także w celu wprowadzenia w domu ważnych oszczędności. Wydawać mogłoby się, że zmywarka jest znacznie tańszym rozwiązaniem, gdyż pozwala w stosunkowo niedługim czasie umyć wiele naczyń. Obiegowe opinie ekspertów oraz osób zajmujących się sprzedażą sprzętu AGD świadczą o prawdziwości tych poglądów. Uważają oni, że zmywarka zaoszczędza nie tylko czas, ale także pieniądze. Według producentów stosowanie zmywarki pozwala nawet na pięciokrotne oszczędności w porównaniu z myciem ręcznym tej samej ilości naczyń kuchennych. To prawda. Co ciekawe hipotetycznie mycie naczyń w zmywarce pozwala zaoszczędzić nawet 2 zł w porównaniu z myciem ręcznym. Warto jednak pamiętać o kosztach amortyzacji sprzętu takiego, jak zmywarka, gdyż jej koszt zwraca się po około 800 cyklach. Oznacza to, że zwrot kosztów za wydatek na zmywarkę nastąpi po około 5 latach od jej zakupu.