Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Rękawice do sprzątania - które warto wybrać?

2021/08/25
rękawice do sprzątania

Sprzątanie to jedna z najmniej lubianych czynności w gospodarstwie domowym. Obecnie do dyspozycji mamy jednak szereg rozwiązań, które mogą pomóc nam zadbać między innymi o dłonie, aby nie stały się szorstkie. Rękawiczki gumowe jednorazowe cieszą się ogromną popularnością. Chronią także przed bakteriami, na przykład w trakcie czyszczenia łazienki. Jakie rękawiczki gumowe do sprzątania wybrać? Które cieszą się największą popularnością wśród klientów?

Rodzaje rękawic do sprzątania

Niestety w trakcie sprzątania nasze ciało narażone jest na kontakt z różnego rodzaju substancjami, a także chemikaliami i środkami żrącymi. Co ciekawe, fakt ten dotyczy nawet tak prozaicznych czynności, jak zmywanie. Nie jest więc zaskoczeniem, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, aby zabezpieczyć dłonie przed kontaktem z takimi środkami. W tym celu należy stosować specjalne rękawiczki ochronne jak rękawice lateksowe, czy rękawiczki gumowe nitrylowe. Które z nich warto wybrać?

Rękawiczki lateksowe

Rękawice gumowe kuchenne bardzo często wykonane są z materiału, jaki jest lateks. Rękawice gumowe do sprzątania, czy rękawiczki do zmywania wykonane z lateksu szczelnie przylegają do naszej dłoni, dzięki czemu zmniejszają ryzyko przedostania się do wnętrza zarówno wody, jak i substancji, które mogłyby wysuszyć, czy podrażnić nasze dłonie. Przylegają zarówno do wewnętrznych, jak i zewnętrznych części naszych palców. Nadają się do wykonywania wielu różnych czynności, w których nasza skóra narażona byłaby na działanie szkodliwych substancji. Niestety wadą rękawiczek lateksowych jest ich stosunkowo niewielka trwałość. Z rękawiczek lateksowych korzysta się w wielu miejscach, zarówno w placówkach medycznych, jak i kuchni, czy koncernach farmaceutycznych. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niska cena, rozciągliwość, a także brak zaburzania czucia w zetknięciu z daną powierzchnią. Wybierając rękawice lateksowe warto zwrócić szczególną wagę na ich rozmiar, aby nie wybrać zbyt małego wariantu.

Rękawice nitrylowe

Rękawiczki gumowe nitrylowe to alternatywna propozycja dla rękawiczek lateksowych. Rękawiczki nitrylowe wykonane są z syntetycznej gumy. Materiał ten jest znacznie bardziej wytrzymały niż lateks. Materiał ten jest znacznie bardziej odporny na ścieranie, czy oddziaływanie różnego rodzaju substancji chemicznych i tłuszczy. Niestety rękawiczki nitrylowe są znacznie mniej elastyczne, najczęściej dają więcej swobody w okolicach palców i nadgarstków. Najważniejszym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż rękawice gumowe do sprzątania wykonane z nitrylu mogą stosować osoby uczulone na lateks. 

Rękawice winylowe

Rękawice winylowe jednorazowe gwarantują nam najwyższy stopień higieny, swobodę noszenia, a także ruchów. Cechują się ponadto zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia w porównaniu z rękawicami lateksowymi. Podobnie do rękawic nitrylowych, są one dedykowane osobom uczulonym na lateks.

Rękawice wampirki

Należy zauważyć, że sprzątanie to czynność wykonywana nie tylko w domu, ale także w ogrodzie. W trakcie grabienia liści, czy podcinania drzewek niezwykle pomocne okazują się rękawice wampirki mające na palcach specjalne, gumowe wzmocnienia, przez co wykonywanie prac staje się szybsze i bezpieczniejsze. Stosowane są także w budownictwie, transporcie, czy segregacji odpadów domowych. Zakończone są specjalnym ściągaczem, co uniemożliwia przedostanie się szkodliwych substancji do powierzchni naszych dłoni. Rękawice nie narażają dłoni ponadto na przegrzanie, zapewniają przewiewność. Dostępne są z wielu różnych wariantach kolorystycznych. 

Rękawiczki lateksowe czy nitrylowe?

Jak już zostało wspomniane, lateks to materiał, który może uczulać, dlatego dla alergików znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się rękawice nitrylowe. Rękawice jednorazowe różnią się od siebie tym, iż niektóre warianty mogą zawierać puder, czyli rodzaj talku pochłaniającego pot, co ułatwia ich zdejmowanie i zakładanie. W ofertach niektórych sklepów można znaleźć także rękawice jednorazowe zapachowe. Rękawice nitrylowe to rękawice bezlateksowe, które charakteryzują się jednak mniejszą elastycznością, przez co nie chronią naszych dłoni w takim stopniu, jak odpowiedniki lateksowe. Najważniejszą kwestią jest jednak zadbanie o to, aby rękawice po jednorazowym użytkowaniu wyrzucić. 

Które rękawice do sprzątania?

Wybór rękawic do sprzątania nie jest prosty. Dzieje się tak głównie za sprawą dostępności wielu wariantów, dlatego w trakcie kupowania możemy czuć się zdezorientowani. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem są rękawice wykonane z lateksu. Niestety po pewnym czasie, zwłaszcza w połączeniu z wodą rękawice zmieniają kolor na nieco żółty. Dodatkowo nasze dłonie mocniej się pocą, przez co zaburzone jest wydzielanie potu. Dzieje się tak za sprawą tego, iż lateks to sztuczny materiał, który nie przepuszcza powietrza. W przypadku rękawic nitrylowych problem jest ten sam, jednak nieco szersza ich powierzchnia ułatwia dopływ powietrza, jednocześnie mniej chroniąc dłonie przed ryzykiem wpłynięcia drażniącej substancji.