Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Segregacja odpadów w biurze

2021/10/19
Segregacja odpadów w biurze

Segregacja o obecnie popularny trend, ale także obowiązek każdego człowieka, który chce dbać o planetę oraz minimalizację zanieczyszczeń środowiska. To wyraz świadomej wrażliwości ekologicznej oraz szeroko pojętej globalnej odpowiedzialności. Za prawem tym podążają nie tylko osoby prywatne, ale także właściciele firm i biur, w których pracują zatrudnione osoby. Niestety wiele osób popełnia błędy w trakcie tego procesu, dlatego w poniższym artykule chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości z tym, jak segregować śmieci. 

Dlaczego warto segregować śmieci w miejscu pracy?

Segregacja śmieci w firmie może pozwolić nie tylko na utrzymanie porządku, ale także zaoszczędzenie sporej ilości środków. Segregacja odpadów w firmie niesie za sobą wiele korzyści. Głównie przede wszystkim ze względu na fakt, iż niewielkim kosztem można przyczynić się do minimalizacji wytwarzania odpadów, których nie możemy już ponownie użyć. Dzięki segregacji śmieci dajemy możliwość ponownego wykorzystania zużytych surowców, co nie tylko okazuje się ekologiczne, ale także wydajne. Budowanie takiej polityki może przyczynić się nie tylko do budowania odpowiedzialności pracowników wobec środowiska, ale będzie miało także pozytywny wpływ na wizerunek firmy na tle konkurencji. Chwalenie się proekologicznymi działaniami to wizytówka dla firmy oraz niewątpliwa reklama. Warto także zaznaczyć, że opłaty za segregowane śmieci są znacznie niższe, dlatego taki krok okazuje się także szansą na zaoszczędzenie firmowych finansów. 

Jak wprowadzić segregację śmieci w firmie?

Segregacja śmieci w biurze powinna być przede wszystkim odpowiednio wprowadzona, aby każdy pracownik miał świadomość tego, jaki jest podział śmieci, i dlaczego należy segregować odpady. Jak właściwie segregować śmieci? Od czego powinniśmy zacząć? Tak naprawdę podstawą dobrego funkcjonowania firmy jest prawidłowa komunikacja kadr. Warto więc uprzedzić i poinformować wszystkich pracowników o możliwości wprowadzenia planowanych zmian. Bardzo dobrym krokiem może okazać się także przeprowadzenie odpowiedniego szkolenia z zakresu segregacji śmieci. Warto rozważyć także oferowanie pracownikom odpowiednich broszur informacyjnych (wiele odpadów nie jest tak oczywista w procesie segregacji, jak mogłoby się wydawać). Pracownicy, którzy nie segregują śmieci w swoim domu, mogą być szczególnie wdzięczni za oferowanie tak krótkiej i przejrzystej pomocy, która pozwoli im wprowadzić wartościowe, pożyteczne dla środowiska i ekologii nawyki. Sposób segregacji śmieci powinien być respektowany przez wszystkich, aby firma jako całokształt mogła na tym zyskać. 

W jaki sposób segregować śmieci w firmie?

Segregacja śmieci w firmie powinna a rozpoczynać się od umieszczenia rozwiązania, jakim są kosze ekologiczne. Kolory ich umożliwiają na odpowiednią segregację, aby dane produkty trafiały do odpowiednich pojemników. Kolor koszy nie ma większego znacznie. Można kierować się aspektami wizualnymi. Warto wybierać kosze w stonowanych, klasycznych kolorach. Warto jednak pamiętać, że segregacja śmieci nie może odbyć się bez odpowiedniego ich oznaczenia. Wielu właścicieli firm już na etapie wdrażania zmian, zakupuje kosze w określonych kolorach, aby już sama barwa była dla pracownika sygnałem, jaki rodzaj odpadka ma się w nim znajdować. W tym przypadku należy uwzględnić, iż poszczególne kolory przyporządkowane są do określonej kategorii śmieci:

  • Kolor niebieski- Papier 
  • Kolor zielony - Szkło białe oraz kolorowe,
  • Kolor żółty - Tworzywa sztuczne i metale,
  • Kolor brązowy - Bioodpady,
  • Kolor czarny - Odpady mieszane. 

Każdy pracownik powinien mieć jasność co do tego, jaki rodzaj odpadów wyrzuca do jakiego kosza. Warto więc nie tylko stosować odpowiednie kolory koszy, ale także stosować odpowiednie oznaczenia, które umożliwią pracownikom rozeznanie się w tej kwestii. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas pojemniki są wygodne w użyciu i swoim oznaczeniem umożliwiają odpowiednią segregację śmieci. Aby zmniejszyć ryzyko pomyłki, warto zastosować dodatkowo na koszach specjalne etykiety informujące o tym, jaki typ śmieci powinien być wyrzucany w danym pojemniku. 

W jaki sposób zachęcić pracowników do segregacji śmieci?

Jak zachęcić pracowników do segregacji śmieci? To bardzo proste. Wystarczy zmienić stare kosze na nowe oraz poprzez przedstawienie pracownikom korzyści płynących z segregacji śmieci. W końcu dbanie o naszą planetę, to nasz obowiązek, dlatego tak ekonomiczne rozwiązanie sprawi, że będziemy bardziej przychylni do realizacji tego pomysłu. Satysfakcję pracowników można wspomagać poprzez złożenie propozycji drobnego poczęstunku lub upominku. Koszty na ten cel pozyskać można z zaoszczędzonych funduszy na segregację śmieci. Segregowanie śmieci w zakładach pracy to bardzo dobry wybór, zwłaszcza wtedy, kiedy w firmie zatrudnionych jest sporo osób. Warto zaznaczyć, że segregacja śmieci jest poniekąd odpowiedzialnością społeczną, dlatego wdrażanie biurowego recyclingu może wpłynąć pozytywnie na relacje oraz ogólną atmosferę w przedsiębiorstwie.