Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Segregacja śmieci - co oznaczają poszczególne kolory?

2021/12/21
segregacja śmieci - kolory pojemników

Chociaż segregacja śmieci jest koniecznością, nie powinna być jednocześnie przykrym doświadczeniem. Dbanie zarówno o Ziemię, jak i własny budżet nie musi być problematycznym obowiązkiem. Jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów? Co oznaczają poszczególne kolory śmietników? 

Na czym polega segregacja śmieci?

Obowiązek obywateli, jakim jest segregacja śmieci, pomaga przede wszystkim w dbaniu o naturalne środowisko. Dzieje się tak za sprawą recyklingu. Aby jednak segregacja miała sens, konieczne jest zastosowanie pojemników w odpowiednim kolorze. Mimo tego, iż segregacja jest obowiązkiem od kilku lat, nadal wiele osób ma problem z tym jaki kolor śmietnika odpowiada rodzajowi odpadów, które powinny być w nim umieszczane.

Segregacja śmieci jest nie tylko wymogiem unijnym, ale także obowiązkiem moralnym każdego człowieka. Recykling daje wiele korzyści. Umożliwia ponowne wykorzystanie zużytych materiałów, dzięki czemu na świecie generowane są mniejsze ilości plastiku, czy szkła. 

Człowiek ma ogromny wpływ na środowisko, które go otacza. Obecnie zasadniczo wyróżnia się 5 kolorów kontenerów, do których wrzuca się szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne, odpady bio oraz odpady zmieszane. 

Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?

Segregacja śmieci umożliwia ponowne wykorzystanie surowców w procesie recyklingu. Materiały wykorzystuje się w celu pozyskania nowych opakowań do poszczególnych produktów. Wywóz segregowanych odpadów jest więc bardzo potrzebny i ważny. Ponowne pozyskanie materiałów daje środowisku wiele korzyści. Segregując śmieci w naszych gospodarstwach domowych, mamy szansę na wytworzenie nowego produktu.

Dzięki temu ograniczamy tony śmieci, które zanieczyszczałyby środowisko, co z kolei stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Przykładowo ograniczenie zużycia makulatury może przyczynić się do ograniczenia zużycia paliwa oraz wody. Warto zaznaczyć, ze wyprodukowanie 1 tony papieru to konieczność ścięcia aż 17 drzew. 

Jak wyrzucać odpady? Segregacja śmieci kolory

Tak naprawdę podzielić odpady na poszczególne frakcje nie jest łatwo. W trakcie segregacji pojawić może się wiele pytań. Oto poradnik, w jaki sposób segregować śmieci i jak dobrać worki na odpady segregowane. 

Papier

W przypadku papieru kolor śmietnika to niebieski. Segregując papier, szczególną uwagę należy zwrócić na to, iż do wnętrza pojemnika warto wrzucać tylko opakowania papierowe, kartony, tekturę oraz książki, czy papier biurowy.

Należy zaznaczyć, iż do kosza oznaczonego kolorem niebieskim nie wolno wyrzucać paragonów, papieru woskowanego lub foliowego, zatłuszczonych i mokrych papierów oraz kartonów po mleku. 

Metal i tworzywa sztuczne

Kosz przeznaczony dla metalu oraz tworzyw sztucznych oznaczony jest kolorem żółtym. Dokładnie ta sama zasada dotyczy rozwiązania, jakim są worki na plastik. W tym kontenerze powinny znaleźć się przede wszystkim wszelkie opakowania plastikowe po napojach puste opakowania po kosmetykach opakowania po środkach czystości i chemii gospodarczej, kartony po mleku i napojach, opakowania po jogurtach, puszki, czy foli aluminiowa.

W workach, które przeznaczone są na metale oraz tworzywa sztuczne nie należy umieszczać mokrych i brudnych toreb, opakowań po lekach, puszek, opakowań po farbach sprzętu AGD, żarówek, pieluch, środków ochrony osobistej oraz aerozoli. 

Szkło

Kolory pojemników na śmieci przeznaczone są także dla szkła, którego kolorem okazuje się zielony. W zielonym worku lub koszu umieszcza się wszelkie szklane przedmioty, na przykład butelki od napojów, jednak należy pamiętać, iż nie mogą mieć one zakrętek. Dodatkowo w pojemniku tym znaleźć powinny się także stare słoiki bez uszczelek oraz szklane opakowania po kosmetykach (np. po podkładzie do twarzy).

W kontenerze/worku oznaczonym kolorem zielonym nie należy umieszczać luster, opakowań medycznych, świetlówek, czy luster samochodowych. 

Odpady BIO

Produkty biodegradowalne powinny zostać umieszczone w kontenerze zaznaczonym kolorem brązowym. To pojemnik, w którym powinny znaleźć się odpady kuchenne (z wyłączeniem mięsa oraz nabiału). Do kosza brązowego najlepiej jest wyrzucać zepsute owoce i warzywa, obierzyny z owoców, fusy po kawie, skorupki jaj, zwiędłe rośliny oraz resztki produktów spożywczych oraz potraw.

W worku oznaczonym kolorem brązowym nie mogą znaleźć się mięsa, sery, jogurty, masło, czy tłuszcz zdjęty z potraw. 

Odpady zmieszane

W przypadku odpadów zmieszanych kolor śmietników to czerń. Kontenery te widoczne są na wielu blokowiskach oraz w domach jednorodzinnych, jednak zdaniem ekspertów wiele osób wyrzuca do tego rodzaju śmietnika nieodpowiednie produkty, nie przestrzegając zasad recyklingu. 

W jaki sposób jeszcze możemy zadbać o środowisko?

Segregacja śmieci to tak naprawdę jeden z najpowszechniejszych sposobów troski o własne środowisko. Oprócz tego warto ograniczyć także zużycie wody oraz energii elektrycznej. W tym celu, zamiast kąpieli warto wziąć krótki prysznic. Istotne jest także zakręcenie kranu podczas szczotkowania zębów, czy wyłączenie telewizora w momencie, kiedy go nie oglądamy (np. sprzątając inny pokój).