Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Serwetki gastronomiczne – sztuka na Twym stole

2021/10/19
Serwetki gastronomiczne

Eleganckie serwetki to dodatek, który chętnie wykorzystujemy w procesie dekoracji stołu. Ich zadaniem jest nie tylko pełnienie funkcji dekoracyjnej, ale także praktycznej, kiedy to goście mogą wytrzeć usta lub dłonie po posiłku. Serwetki papierowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego można je bez trudu dopasować do okazji lub indywidualnych preferencji, czy aranżacji wnętrza. Jak składać serwetki szybko i efektownie? Jakie jest zastosowanie serwetek gastronomicznych?

Właściwości i zalety serwetek gastronomicznych

Zastosowanie serwetek gastronomicznych jest bardzo szerokie. Stosuje się je nie tylko w gastronomii (np. w restauracjach), ale także w gabinetach masażu, czy w trakcie zabiegów kosmetologicznych. To nic innego, jak papierowe akcesoria, które produkowane są z celulozy jedno- lub wielowarstwowej. Papierowe serwetki gastronomiczne różnią się kolorem, wzornictwem, wielkością, a także wytrzymałością. Wszystko to mają oczywiście serwetki gastronomiczne. Właściwości i obszary zastosowania zostaną opisane poniżej. 

Trwałość

Celuloza, czyli wysokiej jakości materiał, z którego produkuje się papierowe serwetki gastronomiczne, cechuje się wysoką jakością oraz trwałością. Nowoczesne techniki produkcji umożliwiają zapewnienie ich wysokiej jakości oraz odporności na uszkodzenia. 

Niska cena

Niewątpliwym atutem rozwiązania, jakim są serwetki gastronomiczne, jest niska cena w porównaniu do ilości serwetek oraz jakości. 

Estetyka

Serwetki gastronomiczne dostępne są w niezwykle bogatej gamie wzorniczej i kolorystycznej. Dzięki temu w szybki i prosty sposób mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb, rodzaju przyjęcia, czy stylu wnętrza. Zdobienia w postaci tłoczeń dodają serwetkom niepowtarzalnego wyglądu, charakteru oraz elegancji. Nakrycie stołu wyglądałoby pusto i nieelegancko bez rozwiązania, jakim są serwetki gastronomiczne. 

Praktyczność 

Wiemy już, że trwałość i estetyka to cechy, które określają serwetki gastronomiczne. Zalety są jednak znacznie szersze, niż mogłoby się wydawać. Nowoczesne serwetki gastronomiczne wyróżniają się przede wszystkim wysoką chłonnością. Dodatkowo gwarantują one pełen komfort użytkowania ze względu na swoją delikatną strukturę. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie znajduje się tylko w restauracjach, gdyż serwetki gastronomiczne wykorzystują także mamy, kosmetyczki w trakcie malowania klientem, masażyści, czy osoby prowadzące rozmowy i negocjacje przy kawie z kontrahentami. Serwetki gastronomiczne stosowane są zarówno w przypadku przyjęć w lokalu, jak i w trakcie imprez plenerowych o zróżnicowanej tematyce. 

Jak składać serwetki gastronomiczne?

Jak wykonać składanie serwetek papierowych? Istnieje wiele sposobów na składanie serwetek. Fanatycy estetyki stołowej wręcz prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych rozwiązań. Tworząc skomplikowane kompozycje, możemy zaskoczyć gości, a także sprawić, że stół będzie prezentował się nienagannie i estetycznie. W zależności od okazji możemy wybierać spośród kilku rodzajów wzorów. W sieci znajduje się wiele instrukcji, jak wygląda składanie serwetek krok po kroku, aby swój stół mógł udekorować nawet amator w dziedzinie rękodzieła i robót manualnych. Jeżeli chodzi o składanie serwetek, wzory są niezwykle zróżnicowane, a pośród nich wymienia się rozwiązania, takie jak:

  • Kieszonka, 
  • rozeta,
  • choinka,
  • gwiazda betlejemska,
  • kwiat lotosu,
  • wachlarz.

Składanie serwetek w gwiazdę betlejemską lub choinkę to doskonały sposób aranżacji wigilijnego stołu. Złożenie takie trwa kilka minut, a efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania, kiedy to goście będą pod wrażeniem nie tylko jakości potraw, ale także dbałości o takie szczegóły. Kwiat lotosu wymaga większego nakładu pracy oraz zdolności manualnych. Taka kompozycja stosowana jest najczęściej w przypadku prestiżowych przyjęć. 

Serwetki składane w kieszonkę to stosowana najczęściej w restauracjach forma złożenia, gdyż stanowi ona nie tylko element praktyczny w postaci chusteczki do wytarcia dłoni, czy ust, ale stanowi także praktyczną sakiewkę na sztućce. Wygląda to elegancko, a ponadto zwiększa komfort jedzenia. 

Przygotowując przyjęcie dla dziecka, jak roczek, czy chrzciny, warto rozważyć ułożenie serwetek we wzory, jak lis, wigwam, czy paw. Dzieci bez wątpienia będą miały dużo frajdy z oglądania i zabawy takimi elementami nakrycia. W przypadku, kiedy decydujemy się a większe przyjęcie dla dziecka w gronie rodziny, taki element także nie zostanie niezauważony. 

Jak nauczyć się składania serwetek?

Składanie serwetek papierowych lub materiałowych wymaga od nas przede wszystkim cierpliwości oraz wprawy. W sieci znaleźć możemy wiele filmików instruktażowych, prezentujących proces składania krok po kroku. Wystarczy odrobina wolnego czasu, zapał do pracy oraz chęć stworzenia efektownej przestrzeni do spożycia posiłku. Składanie serwetek to proces, który dzięki nabraniu wprawy, staje się niezwykle banalny. Wystarczą najprostsze serwetki gastronomiczne papierowe w wybranym przez siebie wzorze i kolorze. Stosowanie takiego rozwiązania jest zgodne z odgórnie przyjętymi zasadami etyki nakrywania do posiłku.