Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Skuteczne mycie rąk

2022/01/15
jak skutecznie myć ręce

Skuteczne mycie rąk- O czym warto pamiętać?

Mycie rąk to niezwykle prosty i skuteczny sposób za zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Higieniczne mycie rąk zmniejsza ryzyko infekcji. Wiele osób popełnia jednak liczne błędy w trakcie tego procesu. Jak dbać o higienę i prawidłowo myć ręce? 

Kiedy należy umyć ręce?

Nasze dłonie dotykają każdego dnia wielu powierzchni w ciągu całego dnia. W konsekwencji zbiera się na nich cała masa bakterii i wirusów. Bardzo dobrym nawykiem jest więc częste mycie naszych rąk w trakcie dnia oraz zapobieganie dotykaniu okolic twarzy.

Zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci powinny pamiętać o myciu dłoni w kilku ważnych momentach, do których zaliczamy czas po skorzystaniu z toalety, przed przystąpieniem do przygotowywania obiadu, przed jedzeniem, po wyrzucaniu śmieci, po wydmuchaniu nosa, po powrocie do domu z pracy, po dotykaniu zwierząt oraz wówczas, kiedy opiekujemy się osobą chorą. 

W jaki sposób myć prawidłowo ręce?

Przed przystąpieniem do procesu mycia rąk należy oczywiście podwinąć rękawy, jeżeli mamy założony długi rękaw. Prawidłowa technika mycia rąk rozpoczyna się od zmoczenia dłoni czystą, czystą, ciepłą wodą (oczywiście bieżącą). Następnie na ich powierzchnię nakładamy niewielką ilość mydła.

Warto zadbać, aby było to oczywiście mydło antybakteryjne. Mydło należy pocierać tak, aby wytworzyła się specyficzna piana, która oczyszcza dłonie z drobnoustrojów. Dłonie należy pocierać energicznie przez około 30 sekund. i w tym momencie należy zaniechać podkładania pod kran dłoni.

W trakcie czynności pielęgnacyjnych nie skupiamy się wyłącznie na powierzchni stykowej dłoni, ale pamiętamy także o doczyszczeniu okolić pomiędzy palcami, gdzie gromadzi się najwięcej szkodliwych bakterii. Następnie przystępujemy do płukania piany z rąk oraz osuszenia rąk z użyciem ręcznika jednorazowego lub suszarki elektrycznej. Specjaliści deklarują, iż najbardziej higieniczną formą osuszania dłoni jest jednak wykorzystywanie ręczników jednorazowych.

Nie należy wykorzystywać ręczników wielokrotnego użytku nawet w swoim domu. Kran zamykamy łokciem, jeżeli nie jest on automatyczny i nie działa na dotyk.

Jak prawidłowo dezynfekować dłonie?

Mycie rąk to nie wszystko. Pandemia COVID-19 pokazała nam, jak ważne jest dodatkowe dbanie o swoje bezpieczeństwo, poprzez regularną dezynfekcję dłoni. Proces ten powinien rozpocząć się od umieszczenia na dłoni odpowiedniej ilości płynu do dezynfekcji (warto zadbać, aby w miarę możliwości wykorzystać łokieć do naciśnięcia dźwigni pojemnika). Następnie w preparacie należy zamoczyć opuszki palców celem likwidacji bakterii znajdujących się za paznokciami.

Płyn trzeba rozprowadzić na skórze przedramienia aż do łokcia, pocierając płyn okrężnymi ruchami aż do wyschnięcia. Następnie należy przystąpić do dezynfekcji dłoni poprzez ponowne popranie odpowiedniej ilości preparatu. W tym przypadku procedura wygląda jednak podobnie do procedury myci dłoni. Żel należy rozetrzeć na powierzchni styku dłoni, pomiędzy palcami, na grzbietach dłoni oraz w łukach, stosując odpowiednią siłę nacisku i tarcia. Zarówno mycie, jak i dezynfekcja to dwie bardzo ważne czynności higieniczne w ciągu dnia. 

Jakie gadżety okazują się przydatne w pielęgnacji dłoni?

Szczoteczka do mycia rąk

Tak naprawdę szczoteczka do mycia dłoni to jeden z najbardziej uniwersalnych gadżetów, jakie możemy nabyć w celu pielęgnacji naszych dłoni. Zarazki na rękach gromadzą się w trakcie całego dnia, dlatego warto rozważyć dodatkowe formy pomocy w pielęgnacji.

Warto zaznaczyć, iż nie tylko pomoże ona lepiej pozbyć się bakterii z dłoni, ale także doczyści skórę wówczas, kiedy na co dzień mamy do czynienia w pracy z różnego rodzaju smarami, czy cieczami. Szczoteczka do rąk to gadżet, który pomoże nam także zadbać o czyste paznokcie.

Wystarczy pocierać nią opuszki palców i okolice za paznokciami, aby zalegający brud i kurz skumulowany w trakcie dnia mógł wypłynąć wraz z pianą. Warto zaznaczyć, że jest to rozwiązanie zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, zwłaszcza tych, które wykonują profesjonalny manicure u kosmetyczki. Długa płytka paznokcia sprzyja grodzeniu się brudu, dlatego warto rozważyć zastosowanie takiej opcji. 

Pilnik

Rozwiązanie, jakim jest pilnik do paznokci, pomoże nam skrócić zbyt długie paznokcie, które są siedliskiem bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Stosowany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Odpowiednia jakość pilnika dodatkowo zmniejszy ryzyko ostrych zakończeń na ich powierzchni oraz zranienia skóry. 

Krem do rąk

Kremy do rąk to środki do pielęgnacji dłoni, które zadbają o prawidłowe nawilżenie skóry w ciągu dnia. Kiedy często myjemy dłonie, skóra może mieć tendencję do wysuszenia się. W celu redukcji tego ryzyka zastosowanie kremu z bogactwem witamin i gliceryną może nie tylko zmiękczyć skórę, ale także wpłynąć na uczucie zadbanej, gładkiej skóry. Kremy do rąk z witaminami są niezwykle ważne zwłaszcza wtedy, kiedy do mycia rąk stosujemy sinego mydła (np. mydła szarego) lub mydła antybakteryjnego.