Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Sprzątanie po psie - dlaczego to ważne?

2022/10/25
Sprzątanie po psie - dlaczego to ważne?

Wiele osób jest zdania, że obowiązek sprzątania po czworonogach powinien spoczywać na barkach gminy lub urzędu miasta. Inni uważają jednak, iż jest to obowiązek każdego posiadacza czworonożnego przyjaciela. Temat woreczków na psie odchody budzi z kolei niepokój i sprzeciw wielu ekologów. Dlaczego temat psich kup budzi aż tyle spekulacji? Czy obowiązkiem każdego jest sprzątanie po swoim psie? Jakie kary grożą za nieposprzątanie po swoim psie? 

Czy sprzątanie po psie jest obowiązkowe?

Jeżeli chodzi o przepisy dotyczące sprzątania psich odchodów możemy dostrzec wiele nieścisłości i nieprawidłowości. Co prawda we wrześniu 1996r. obowiązuje ustawa, która mówi o utrzymywaniu czystości oraz porządku w gminach, jednak w myśl ustawy to gmina reguluje przepisy mówiące o utrzymaniu porządku po czworonożnych przyjaciołach. Jakie konsekwencje grożą posiadaczom psów, którzy zaniedbują ten przepis? Mówi się, że mandat może dochodzić do nawet 200-500zł, jednak przepisy te mają zostać zaostrzone. 

Dlaczego sprzątanie po psie jest tak ważne?

W odchodach zwierząt znajdują się różnego rodzaju bakterie, wirusy i patogeny, które są niebezpieczne dla środowiska. Niestety bawiące się w miejscach publicznych dzieci bardzo często narażone są na kontakt z odchodami zwierząt, zwłaszcza wtedy, kiedy raczkują lub nie wiedzą, że takie znaleziska mogą być dla nich zagrożeniem. Tak naprawdę nawet w przypadku, kiedy przepisy nie regulują konieczności sprzątania po psie, czynność ta wynika tak naprawdę z dobrego wychowania oraz kultury osobistej.

Nikt nie chciałby, aby na jego bucie znalazły się odchody, dlatego obowiązek sprzątania po swoim pupilu powinien być kształtowany już od najmłodszych lat. To odpowiedzialność na współdzielenie wspólnej przestrzeni. Mowa tutaj szczególnie osiedlach, parkach, lasach oraz środkach kultury masowej. 

Woreczki na odchody zwierząt - Kiedy szczególnie się przydają?

Niektóre gminy w myśl wspierania mieszkańców w obowiązku sprzątania po swoim pupilu decydują się na zastosowanie tak zwanych pojemników na psie odchody w pakach i lasach. Dzięki temu sposoby bezpłatnie mogą zagwarantować czystość danego miejsca. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku, kiedy zamieszkujemy miejscowość, w której władze gminy lub miasta nie przejmują się takimi kwestiami, warto rozważyć zakup swoich własnych woreczków, których cena to zaledwie kilka złotych.

Odchody wystarczy umieścić w woreczku i wyrzucić do pojemnika na odpady biologiczne lub do koszy na odpady ogólne. Oczywiście warto upewnić się do co ich szczelności, a w razie potrzeby zawiązać woreczek na supeł. 

Jak sprzątać odchody po swoim psie?

Wiele osób podchodzi do tej kwestii wygodnie, nie dbając o bezpieczeństwo własne oraz środowiska. W celu posprzątania odchodów po swoim psie wystarczy zakupić rękawiczki jednorazowe lub tez wziąć ze sobą chusteczki higieniczne, których wykorzystanie może dać wiele pożytku. Mowa tutaj o tym, aby psie odchody umieszcza się w woreczku na odpady, jednak zagwarantować sobie bezpieczeństwo bez konieczności kontaktu dłoni z odchodami zwierzęcia. 

Czy tylko sprzątanie odchodów jest obligatoryjne? 

Warto zaznaczyć, że odchody psa to nie tylko kał ale także wymiociny lub  kępki sierści. To także trzeba usuwać poprzez umieszczanie zawartości w specjalnych pojemnikach. Niestety treści te, pozostawione bez likwidacji stają się wylęgarnią bakterii, drobnoustrojów oraz innych kwestii, które zanieczyszczają środowisko. 

Akcesoria przydatne właścicielom czworonogów

Czy tylko woreczki na psie odchody są przydatne? Oczywiście, że nie! Warto zaznaczyć, że bardzo korzystne okazują się także łopatki do odchodów, rękawice, a także odpowiednio dopasowana obrożna, która zapewni zwierzęciu relaks oraz możliwość przebywania na świeżym powietrzu bez napięcia. Zawsze warto mieć na uwadze przepisy prawne, które regulują te kwestie.

Niestety w sposób nieoczekiwany możemy narazić się mandat, a kwota ta powinna zostać przeznaczona na pyszne smakołyki dla pupila lub gadżety. Psie odchody widoczne są nie tylko w lasach i parkach, ale także na placach zabaw. To bardzo przykre dla rodziców, którzy chcą zadbać o swoje samopoczucie oraz bezpieczeństwo ich dzieci. 

Sprzątanie po psie - O czym warto pamiętać?

Sprzątanie psich odchodów oraz wymiocin to obowiązek każdego właściciela. Gdybyśmy przeprowadzili sondę uliczną, niestety dowiedzielibyśmy się o tym, iż wielu właścicieli psów ignoruje tę konieczność. Niesprzątnięta kupa to siedlisko bakterii i wirusów, dlatego ryzyko zanieczyszczenia środowiska powinno być skuteczną barierą na zaniedbywanie tych czynności. W trakcie opieki nad psem przydatne okazują się akcesoria, które niwelują ryzyko kontaktu w bakteriami i drobnoustrojami.

Za nieprzestrzeganie tego punktu grozi kara pieniężna, której wysokość to nawet 500 zł. Unikajmy takich czynów. To wspólna odpowiedzialność społeczeństwa, aby zadbać o to, by środowisko było czyste i przyjazne. Pies t nie tylko przyjaciel, ale także obowiązek. Nikt nie chciałby na swoim podwórku psich odchodów, dlatego szanujmy równocześnie publiczne tereny.