Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

W czym mrozić jedzenie?

2021/06/10
mrożenie żywności

Zamrażanie żywności to doskonały sposób na bezpieczne przechowywanie produktów w celu gromadzenia zapasów lub wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie zjeść zakupionej żywności, a nie chcemy, aby uległa zepsuciu. Dziś mrozimy dosłownie wszystko: mięso, warzywa, owoce, ryby i różnego rodzaju przetwory. Domowe mrożonki niejednokrotnie uratowały sytuację, kiedy nie zdążyliśmy ugotować obiadu lub wtedy, kiedy potrzebowaliśmy owoców w celu upieczenia ciasta. Jak mrozić żywność? Jakie woreczki do mrożenia pozwalają na najlepsze ich przechowywanie?

Mrożenie żywności

Mrożenie jedzenia to nic innego, niż zabieg gwałtownego obniżania temperatury pokarmu, który uważany jest za jedno z najzdrowszych rozwiązań, jeżeli chcemy gromadzić żywność. Niestety na co dzień popełniamy wiele błędów, mrożąc produkty w sposób nieodpowiedni. Woreczki spożywcze dostępne w popularnych sklepach to świetny sposób na mrożenie owoców, warzyw lub sztuk mięsa, jednak należy pamiętać, że jest to stosunkowo nietrwały sposób, a sama woreczek, który przywrze do zamrażalnika, może się zwyczajnie rozerwać, a w nas rozbudzić frustrację. Worki na żywność służące typowo do zamrażania cechują się nieco grubszą strukturą. Najczęściej mają także suwak, który wystarczy wygodnie zamknąć. Worki na żywność pozwalają nam zachować bezpieczeństwo, kiedy umieszczamy w nich ryby, czy inne produkty. Woreczki do mrożenia żywności dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego bez problemu ich rozmiar można dopasować do rodzaju produktów, które zamierzamy mrozić. 

W czym mrozić jedzenie?

Mrożenie produktów wydaje się bardzo prostą czynnością, jednak należy pamiętać, że w trakcie jej wykonywania popełniany często liczne błędy. Przede wszystkim worki na jedzenie, które stosujemy w trakcie mrożenia, nie spełniają niezbędnych wymogów, takich jak grubość woreczka, czy jakość użytych materiałów. Wysokiej jakości worki żywieniowe powinny mieć przede wszystkim wygodny, hermetyczny suwak, który utrudnia powietrzu przedostanie się do wnętrza naszego worka. Torebki do mrożenia żywności są najczęściej wielokrotnego użytku, dlatego rozwiązanie to staje się ekonomiczne i wygodne. Worki do mrożenia żywności dostępne są w całej Polsce, wykonywane są najczęściej z gęstego plastiku, który zapobiega rozdarciu, czy zniszczeniu struktury worka. 

Jak prawidłowo mrozić żywność?

Jak już zostało wspomniane, mrożenie żywności wbrew pozorom nie jest tak proste i bardzo często popełniamy w tym procesie błędy. Najważniejszą zasadą, o której zapominamy, jest schłodzenie produktów przed tym, kiedy je zamrozimy. Zbyt duży skok temperatury może negatywnie wpłynąć na jakość i świeżość produktów do mrożenia. Ciepłe dania w zamrażalniku podnoszą temperaturę i przyczyniają się do psucia pozostałej żywności zlokalizowanej w zamrażarce. Jedzenie do mrożenia powinno więc uprzednio zostać schłodzone przed kilka godzin, po czym umieszczone w odpowiednim miejscu. Mrożenie obiadów powinno być jednokrotne. Jeżeli dany posiłek lub produkt został już raz zamrożony, nie można ponawiać tego procesu. Jeżeli tak się zrobi, w jedzeniu zgromadzą się bakterie, a sama żywność się zepsuje. Dobre opakowanie to podstawa. Plastikowe torebki strunowe do mrożenia to uniwersalne, wielokrotne rozwiązanie, które można myć pod bieżącą wodą. Pozwalają nam one na zachowanie dodatkowej przestrzeni w zamrażarce. 

Jak długo można przechowywać?

Co ciekawe, fraza "mrożenie żywności jak długo" to jedno z najczęstszych haseł wpisywanych w wyszukiwarkę w kontekście mrożenia. Jak wiadomo, proces mrożenia także ma swój kres, dlatego warto zapoznać się ze standardowymi ramami czasu mrożenia żywności. Gotowe dania mrożone, które kupujemy w sklepach, można mrozić dość długo, bo 2-4 miesięcy. Mięso drobiowe można mrozić do 3 miesięcy, natomiast mięso wieprzowe do 6 miesięcy. Mrożenie wędlin nie powinno przekraczać pół roku. Na czas mrożenia poszczególnych produktów ma ogromne znaczenie zawartość tłuszczu. Im mięso jest bardziej tłuste, tym dłuższy jest czas jego mrożenia. 

Czy można mrozić jedzenie dla dzieci?

Temat mrożenia jedzenia dla dzieci wydaje się dość kontrowersyjny. Należy jednak pamiętać, że sposób ten nie zagraża ich samopoczuciu, ani zdrowiu, ponieważ proces mrożenia sam w sobie uważany jest za bardzo korzystną, zdrową formę przedłużania daty przydatności produktów. Mrożenie jedzenia dla dzieci nie różni się zasadniczo od mrożenia obiadów dla osób dorosłych. Należy w tym procesie uwzględnić wszelkie wskazówki, które zostały wymienione w punkcie powyżej. Niektórzy rodzice wykorzystują specjalne słoiczki nadające się do mrożenia. Inni natomiast wykorzystują wspomniane już worki do mrożenia, które zapewniają im komfort i bezpieczeństwo. Doskonałym sposobem mrożenia jedzenia dla dzieci jest także mrożenie jedzenia w pojemnikach na kostki lodu. To sposób, który szczególnie przydaje się wśród dzieci jedzących niewielkie posiłki. Wystarczy poszukać pojemników z przykrywkami, jeżeli taki się nie znajdzie, pojemniki bez przykrywki, wystarczy owinąć folią do mrożenia. Kiedy jedzenie się zamrozi, wystarczy wyjąc kostki lodu z pojemnika, po czym umieścić je w specjalnej torebce do zamrażania. Następnie należy wyjmować i rozmrażać po jednej porcji.