Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Worek czy kontener - co wybrać do wywożenia gruzu?

2021/12/21
wywożenie gruzu

Lato to doskonała pora na remonty oraz odświeżenie swojego lokum. Sezon wakacyjny sprzyja szybszemu wysychaniu farb, czy lakierów. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto jednak dokładnie zaplanować wszelkie czynności oraz zastanowić się przede wszystkim nad tym, aby w przypadku większego remontu zdecydować się na kontener na odpady budowlane. Co lepsze będzie do przechowywania gruzu- worek, czy kontener?

Prace budowlane a utylizacja śmieci

Prace budowlane oraz ogrodnicze związane są z koniecznością utylizacji odpadów. Powinny być one składowane oraz utylizowane w sposób odmienny od odpadów komunalnych. Aby nie narazić się na ryzyko otrzymania mandatu czy karę administracyjną elementy stolarki otworowej, zerwane tapety, czy podłogi oraz gruz powinny być przechowywane w specjalnych, przeznaczonych do tego pojemnikach. Warto zaznaczyć, że nielegalny wywóz gruzu celem utwardzenia dróg (co tak naprawdę zwiększa ryzyko pęknięcia opony) grozi karą nawet do 5000 zł. W celu uniknięcia kary pieniężnej znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się zakup produktu, jakim są worki na gruz, czy ogólnie worki na odpady komunalne. W przypadku gruzu do czynienia mamy tak naprawdę z dwoma rozwiązaniami - metalowe kontenery na gruz oraz popularne big bagi. 

Worek czy kontener?

Wady i zalety big bag na gruz

Worki na gruz zwane inaczej big bagami to worki o kształcie prostopadłościany wykonanego z polipropylenowej tkaniny. Podstawa takiego big baga może mieć wymiary 62x62 lub też 60x90 cm. Najpowszechniejsze i najczęściej kupowane warianty mogą pomieścić nawet do 2000 kg. Inwestorzy decydują się na zastosowanie big bagów przede wszystkim ze względu na:

  • Niską cenę - Koszt worka mieści się w granicach kilku do kilkunastu złotych. Usługa wywiezienia to z kolei koszt 100-200 zł. Każda gmina przynajmniej raz w roku proponuje swoim mieszkańcom usługę bezpłatnego przyjęcia i wywiezienia gruzu oraz odpadów budowlanych, dlatego w celu uzyskania większej ilości informacji, warto skontaktować się z urzędem Gminy oraz zapytać o najbliższy termin wywozu odpadów tego typu. 
  • Małą wagę - Materiał, jakim jest polipropylen ważący w tym przypadku nie więcej, niż 1 kg, okazuje się, iż big bag jest nie tylko lekki, ale także bardzo prosty w transporcie. Bez problemu zmieści się zarówno na przyczepce, jak i w bagażniku samochodu. 
  • Łatwość przechowywania - W przypadku big baga możemy mówić o tym, iż zajmuje on znacznie mniej miejsca, niż tradycyjny kontener na odpady budowlane, co dobrze sprawdza się na niewielkich posesjach. 

Wady i zalety kontenera na odpady budowlane

Niestety pojemnik na gruz typu big bag ma także swoje wady, o których nie możemy zapomnieć w tym artykule. Główną wadą takiego rozwiązania jest podatność na rozdarcia oraz pęknięcia worków (zwłaszcza w przypadku ostrych krawędzi gruzu). Dodatkowo worki na gruz mogą przechować ograniczoną ilość odpadów. W przypadku większego remontu bezapelacyjnie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji okaże się kontener na odpady budowlane. Wśród zalet tego rozwiązania wymienić można wytrzymałość i odporność na gruz, ale także możliwość przechowywania w nim materiałów sypkich i miękkich. W przypadku chęci umieszczenia pyłu w worku na gruz moglibyśmy narazić się na ryzyko porwania worka przez wiatr. Dodatkowo kontenery umożliwiają likwidację ryzyka zanieczyszczenia okolic i posesji w przypadku, kiedy za oknem jest wietrznie.  

Co może grozić za nielegalny wywóz gruzu?

Wiele osób mylnie uważa, iż doskonałym sposobem darmowej utylizacji gruzu okazuje się wyrzucenie go w dziury drogowe, celem ich utwardzenia. To mylne przekonanie, które grozi nie tylko pęknięciem opony, ale także ryzykiem skaleczenia się dzikich zwierząt oraz oczywiście mandatem. Niestety nadal wiele osób nie wie, w jaki sposób powinna zutylizować zużyte rzeczy. Za nielegalny wywóz odpadów budowlanych grozi kara pieniężna w wysokości od 100 do nawet 5000 zł. Niestety niedozwolone jest także składowanie dużych ilości odpadów budowlanych bez specjalnego zabezpieczenia, jakim są worki na śmieci budowlane, czy kontenery. W tym przypadku wysokość kary wynosi około 1500 zł. Oznacza to, że śmieci budowlanych znacznie lepiej jest pozbyć się, dzięki skorzystaniu z wygodnych rozwiązań wymienionych w tym artykule oraz dzięki pomocy doświadczonej, specjalistycznej firmy. 

Podsumowanie

Nielegalne składowanie oraz wywóz śmieci do lasu mogą skutkować karami mandatu. W tym celu znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się zakup worków na gruz lub jednego, zbiorczego kontenera na odpady budowlane, zwłaszcza wtedy, kiedy zdecydowaliśmy się na dokonanie większego remontu. Dzięki działaniu zgodnie z prawem nie tylko uchronimy się przed utratą pieniędzy, ale także zatroszczymy się o nasze środowisko i naszą posesję. Nieumiejętne wyrzucanie śmieci na jedną, przysłowiową "górę" to nie tylko degradacja gleby, trawy i roślin, ale także dokładanie sobie większej ilości pracy, gdyż gruz należy i tak następnie umieścić w specjalnych, przeznaczonych do tego pojemnikach. Big boxy znacznie lepiej sprawdzą się w przypadku mniejszych remontów (jak np. niewielki remont salonu). W przypadku budowy domu lub nieco większych prac doskonałym wariantem okazuje się zastosowanie kontenera na odpady budowlane.