Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Worki na śmieci - który wybrać?

2022/03/22
worki na śmieci kolory

Chociaż wybór odpowiednich worków na śmieci nie jest tak ważny, jak wybór nowego samochodu, to odpowiednie nawyki oraz przestrzeganie zasad segregacji śmieci może wiele zmienić w naszym życiu. Odpowiednie worki to oszczędność czasu oraz pieniędzy, a także zachowanie prawidłowej ergonomii. Jakie wyróżniamy worki na śmieci? Co oznaczają poszczególne kolory worków na śmieci? 

Co oznaczają poszczególne kolory worków?

Nasza planeta staje się coraz bardziej zanieczyszczona, dlatego musimy nauczyć się o nią dbać. W celu uniknięcia problemu Unia Europejska wprowadziła obowiązek segregacji śmieci. Istnieje 5 kolorów worków, które powinniśmy stosować w celu segregacji. 

Niebieskie worki na śmieci

Kolor niebieski przewidziany jest dla rzeczy papierowych, które muszą być jednak czyste. Najczęściej są to gazety, stare, zniszczone książki, niepotrzebne dokumenty, czy zeszyty. Łatwo jednak w tym przypadku o szybki błąd, ponieważ karton po mleku powinien już znajdować się w worki o kolorze czarnym. W niebieskim worku na śmieci nie mogą znajdować się ponadto paragony, kalki techniczne, zatłuszczony lub mokry papier, taśmy klejące oraz papier woskowany. 

Żółte worki na śmieci

Kolor ten przeznaczony jest na odpady komunalne, czyli tworzywa jak metal, czy plastik. W pojemniku lub worku żółtym umieszczamy takie przedmioty jak plastikowe butelki po napojach, opakowania po środkach czystości i kosmetykach, torebki foliowe, aluminiowe opakowania, opakowania po napojach, żarówki, zakrętki, czy tetrapaki. Nie należy jednak umieszczać produktów zabrudzonych,  świetlówek, opakowań po lekach, opakowań po olejach, pieluch jednorazowych, styropianu,  czy produktów AGD.

Zielone worki na śmieci

Zielone worki przeznaczone są na produkty szklane. Umieszczać można w nim szklane butelki, opakowania po kosmetykach, czy słoiki. Oczywiście ze szkła należy usunąć wszelkie zabrudzenia, resztki żywności, czy zakrętki, które przeznaczone są do wyrzucenia w innych workach. Do pojemników zielonych nie należy wyrzucać naczyń żaroodpornych, świetlówek, ani żarówek, potłuczonych naczyń gospodarstwa domowego, termometrów rtęciowych, szkieł z okna.

Brązowe worki na śmieci

Kolor ten przeznaczony jest na produkty biologiczne, czyli odpady kuchenne. Nie należy w nich umieszczać jednak produktów pochodzenia zwierzęcego jak mięso, nabiał, czy tłuszcz. W praktyce oznacza to, że do worka takiego wyrzucić można po obiedzie wszystko oprócz kości, nieświeżego masła, produktów mlecznych, produktów mlecznych oraz tłuszczu zdjętego z potraw. 

Czarne worki na śmieci

Kolor czarny przeznaczony jest głównie na odpady zmieszane, czyi wszystkie te, których w żaden sposób nie można było wyrzucić do innych kontenerów. Do tych worków wyrzucić można produkty zabrudzone, żwirek dla kota, pampersy, czy stłuczone talerze. Nie należy jednak wyrzucać gruzu, lodu i śniegu, substancji toksycznych, skoszonej trawy oraz sprzętów domowych. 

Szare worki na śmieci

To stosunkowo rzadki kolor worków na śmieci w gospodarstwach domowych, jednak należy o nim wspomnieć. Przeznaczony jest on na odpady ogrodowe, czyli tak zwane odpady zielone. Warto jednak zaznaczyć, że produkty zielone powinny zostać umieszczone w worki najwcześniej na 24 godziny przed planowanym odbiorem przez odpowiednie służby, aby nie rozpoczął się proces fermentacji.

Jakie wyróżniamy pojemności worków na śmieci?

W przypadku worków na śmieci wyróżniamy kilka najpowszechniejszych pojemności, które mogą wybierać właściciele gospodarstw domowych w zależności od własnych preferencji. Wielkość worka na śmieci należy dostosować do wielkości kosza. Pojemność worków na śmieci dostępna jest w wariantach:

  • 10 l,
  • 35 l,
  • 60 l, 
  • 80 l,
  • 120 l,
  • 160 l,
  • 180 l,
  • 240 l.

Jeżeli chodzi o cenę worków, zależy ona od kilku czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o materiale, który został wykorzystany do ich produkcji. 

Z jakich tworzyw wykonuje się worki na śmieci?

Worki na śmieci wytwarzane są najczęściej z polietylenu. W zależności od tego jakie ciśnienie wykorzystano do ich produkcji, wyróżnia się worki z tworzyw HDPE i LDPE. W niektórych przypadkach funkcję materiału spełnia także biofolia. Aktualnie miłośnicy ekologii mogą zdecydować się ponadto na biodegradowalne worki na śmieci ekologiczne, które rozkładają się w procesie recyklingu. Są one tworzone z równie solidnych materiałów, co tradycyjne worki. 

Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?

Segregacja na śmieci to przede wszystkim odpowiedzialność społeczna. Niestosowanie się do zasad segregacji wiążę się z ryzykiem otrzymania mandatu, jednak nie powinna być to jedyna motywacja osób posiadających własne gospodarstwo domowe. Tak naprawdę poziom zanieczyszczeń na świecie stale wzrasta. Konieczne jest stosowanie nowoczesnych technologii, które pomogą nam i porządkować świat, zmniejszając jednak emisję CO2 do atmosfery. Niestety aktualnie osoby zajmujące się wywożeniem śmieci przyznają, że zasad przestrzega niewiele osób. Nawet jeżeli ktoś ma dobre intencje i chce to robić, popełnia liczne błędy, wrzucając na przykład karton po mleku do worka niebieskiego.