Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak sprzątać po remoncie?

2023/05/11
jak sprzątać po remoncie

Remont to czas intensywnych prac, hałasu i brudu. Po zakończeniu prac budowlanych, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego sprzątania, aby usunąć pozostałości po remoncie i przywrócić porządek w pomieszczeniach. W tym artykule przedstawimy kilka porad, jak skutecznie sprzątać po remoncie.

Przygotowanie do sprzątania

Najpierw należy usunąć wszelkie większe zanieczyszczenia, takie jak tynk, farba, pył czy drobny gruz. Można to zrobić przy użyciu odkurzacza z końcówką szczelinową lub miotełki z miękkim włosiem. Następnie trzeba przetrzeć ściany i sufit z użyciem delikatnego środka czyszczącego. Pamiętaj, że jeśli ściany lub sufity zostały pomalowane lub tapetowane, należy je czyścić bardzo delikatnie, aby uniknąć uszkodzeń lub zarysowań.

Sprzątanie ścian i sufitów

Po zakończeniu remontu, pierwszym krokiem jest usunięcie kurzu z sufitów i ścian. To ważne, ponieważ kurz może osiąść na powierzchniach i przyczynić się do alergii lub problemów z oddychaniem. Najlepszym sposobem na usunięcie kurzu z sufitów i ścian jest użycie odkurzacza z końcówką szczelinową lub miotełki z miękkim włosiem. Końcówka szczelinowa odkurzacza pozwala na dokładne usunięcie kurzu z trudno dostępnych miejsc, takich jak kąty i szczeliny. Natomiast miotełka z miękkim włosiem jest dobrym wyborem dla delikatnych powierzchni, takich jak malowane ściany czy tapety.  

Warto pamiętać, że jeśli ściany i sufity zostały pomalowane lub tapetowane, należy je czyścić delikatnie, aby uniknąć zarysowań lub uszkodzeń. Można to zrobić za pomocą ściereczki z mikrofibry lub gąbki z miękkim włosiem. Jeśli na powierzchniach pozostaje kurz po sprzątaniu, należy ponownie je przetrzeć, aby usunąć pozostałości.  

Jeśli powierzchnie są bardzo zabrudzone lub zafarbowane farbą, można spróbować użyć silniejszych środków czyszczących, jednak należy pamiętać, że może to uszkodzić powierzchnię. W takim przypadku warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, która będzie w stanie odpowiednio ocenić rodzaj powierzchni i zastosować odpowiednie środki czystości.

Sprzątanie podłóg

Podłogi po remoncie wymagają szczególnej uwagi. Najpierw należy usunąć z nich wszystkie większe zanieczyszczenia, takie jak gruz, tynk czy farba. Można to zrobić przy pomocy szczotki lub zmiotki. Następnie przystąp do mycia podłogi. Wybór odpowiedniego środka czyszczącego i narzędzia zależy od rodzaju podłogi. Na przykład, do mycia paneli należy użyć łagodnego środka czyszczącego, a do płytek ceramicznych można zastosować silniejsze środki.

Sprzątanie okien

Przed przystąpieniem do mycia okien, należy usunąć z nich wszystkie większe zanieczyszczenia, takie jak farba czy tynk. Można to zrobić przy pomocy szczotki lub zmiotki. Następnie można przystąpić do mycia okien. Do tego celu można użyć specjalnych środków do mycia okien lub po prostu wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Warto pamiętać, żeby nie używać zbyt dużej ilości wody, ponieważ może to spowodować powstawanie smug i zacieków. 

Sprzątanie mebli i dekoracji

Po tym jak już wyczyszczono powierzchnie, można przystąpić do sprzątania mebli i dekoracji. Jeśli meble są zabrudzone, należy je przetrzeć delikatnie wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Jeśli dekoracje są wykonane z tkanin, należy je wyprać lub przynajmniej dokładnie odkurzyć. W przypadku elementów dekoracyjnych wykonanych z drewna, można zastosować specjalne środki do ich pielęgnacji.

Jak usunąć kurz po remoncie

Po zakończeniu remontu w domu czy mieszkaniu, jednym z najważniejszych kroków jest usunięcie nagromadzonego kurzu. 

Zwykle jest go bardzo dużo, co może stanowić wyzwanie dla osób sprzątających. Warto więc wiedzieć, jak usunąć kurz po remoncie w sposób skuteczny i bezpieczny dla zdrowia.  Pierwszym krokiem jest wyłączenie systemu wentylacyjnego oraz zamknięcie drzwi i okien. W ten sposób zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się kurzu w pozostałych pomieszczeniach. 

 Następnie należy usunąć większe elementy, takie jak tynk, gruz czy pozostałości po farbie. Można to zrobić za pomocą szczotki lub szufli, ale najlepiej zastosować odkurzacz z mocnym silnikiem, który skutecznie wyciągnie zanieczyszczenia z podłogi i innych powierzchni.  Kolejnym krokiem jest odkurzenie mebli, dywanów, zasłon i innych tekstyliów. Tutaj również warto użyć odkurzacza, najlepiej z końcówką szczelinową i miękkim włosiem, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń powierzchni.

Sprzątanie po remoncie - podsumowanie

Po remoncie, ważne jest dokładne sprzątanie, aby usunąć pozostałości po pracach budowlanych i przywrócić porządek w pomieszczeniach. Cały proces powinien zostać wykonany dokładnie, ponieważ zanieczyszczenia po remoncie są niezdrowe dla człowieka, a przy tym mogą również prowadzić do uszkodzeń mebli. Sprzątanie po remoncie powinno się zaczynać od dokładnego oczyszczenia ścian, podłóg i sufitu.