Zaczekaj! Chcemy Ci pomóc

Skontaktuj się!

Jak usunąć plamy z obrusu? Skuteczne metody i porady

2023/07/03
usuwanie plam z obrusu

Obrusy to niezbędne elementy dekoracyjne na naszych stołach, ale nieuniknionym problemem są pojawiające się na nich plamy. Plamy z jedzenia, napojów i innych substancji mogą zepsuć estetykę obrusu i sprawić, że wygląda on niechlujnie. W tym artykule przedstawimy skuteczne metody i porady, jak usunąć plamy z obrusu, aby można było cieszyć się czystym i atrakcyjnym stołem podczas każdego posiłku.

Plamy z herbaty na obrusie 

Jedną z najczęstszych plam na obrusach jest plama z herbaty. W momencie, gdy zauważymy rozlaną herbatę na obrusie, powinniśmy jak najszybciej podjąć działania, aby zapobiec trwałym plamom. Oto kilka kroków, które możemy podjąć:

 • Szybkie odsączenie - natychmiast po rozlaniu herbaty na obrus, należy delikatnie odsączyć nadmiar płynu za pomocą czystej ściereczki, papierowego ręcznika lub serwetki. Unikaj wycierania plamy, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się plamy na większej powierzchni obrusu.

 • Woda z mydłem - przygotuj roztwór wody z delikatnym płynem do mycia naczyń. Nasącz ściereczkę roztworem i delikatnie wycieraj plamę od brzegów do środka. Unikaj trzymania obrusu pod strumieniem wody, ponieważ to może powiększyć plamę.

 • Odkręcanie plamy - jeśli plama jest trudniejsza do usunięcia, można użyć metody odkręcania. Po namoczeniu plamy w wodzie z mydłem, delikatnie wetrzyj ją między palcami. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać, żeby nie uszkodzić tkaniny obrusu.

Pranie obrusu - skuteczne rozwiązanie dla uporczywych plam

Jeśli mimo szybkich reakcji plama z herbaty na obrusie nie ustępuje, warto przemyśleć pranie całego obrusu. Oto jak to zrobić w sposób skuteczny:

 • Sprawdź etykietę - przed rozpoczęciem prania obrusu sprawdź etykietę, aby upewnić się, jakie jest zalecane pranie dla danej tkaniny. Niewłaściwe pranie może spowodować uszkodzenie obrusu.

 • Ręczne pranie - jeśli obrus nie jest wykonany z delikatnej tkaniny, można spróbować ręcznego prania. Przygotuj letnią wodę z delikatnym płynem do prania i namocz obrus. Delikatnie wetrzyj plamę między palcami. Następnie dokładnie spłucz obrus w letniej wodzie.

 • Pranie w pralce - jeśli etykieta na obrusie pozwala na pranie w pralce, wybierz program prania dla delikatnych tkanin i użyj łagodnego detergentu. Zaleca się pranie obrusu oddzielnie, aby uniknąć mechanicznego uszkodzenia innych tkanin.

Czyszczenie obrusu - dodatkowe wskazówki

 • Unikaj gorącej wody - w przypadku plam z herbaty i nie tylko, unikaj prania obrusu w gorącej wodzie, ponieważ to może utrwalić plamę i sprawić, że będzie trudniejsza do usunięcia.

 • Nie używaj wybielacza - wybielacz może uszkodzić kolor i strukturę obrusu. Zamiast tego wybierz delikatne środki czyszczące, które nie zawierają agresywnych substancji.

 • Prasuj obrus od środka - jeśli obrus wymaga prasowania, zaleca się to robić od środka obrusu, aby uniknąć uszkodzenia wzoru lub kolorów.

Czyszczenie obrusu z różnych rodzajów plam

Oprócz plam z herbaty, na obrusie mogą pojawić się również inne rodzaje plam, takie jak plamy z kawy, czerwonego wina, oleju czy owoców. Każda plama wymaga specyficznej metody czyszczenia. Oto kilka porad, jak radzić sobie z różnymi rodzajami plam na obrusie:

 • Plamy z kawy i herbaty - szybkie odsączenie i czyszczenie wodą z mydłem zazwyczaj wystarczą, aby pozbyć się tych plam. Jeśli plama jest uporczywa, wypróbuj prania obrusu z dodatkiem płynu do prania enzymatycznego, który jest skuteczny w usuwaniu organicznych plam.

 • Plamy z czerwonego wina - jeśli rozlejesz czerwone wino na obrus, natychmiast wyciśnij sok z cytryny na plamę. Sok cytryny pomoże zneutralizować plamę i zapobiec osadzeniu się koloru. Następnie można postępować jak przy innych plamach, czyli wycierać wodą z mydłem.

 • Plamy z oleju i tłuszczu - w przypadku plam z oleju lub tłuszczu, nałóż na plamę szczyptę mąki kukurydzianej lub skrobi ziemniaczanej, która wchłonie nadmiar tłuszczu. Następnie przetrzyj plamę wodą z mydłem i przepłucz obrus.

Czyszczenie obrusu - podsumowanie

Czyszczenie obrusu z plam może wydawać się czasochłonne i uciążliwe, ale z odpowiednimi metodami i reakcjami można skutecznie pozbyć się niechcianych zabrudzeń. Szybka reakcja po rozlaniu herbaty czy kawy oraz regularne czyszczenie i pranie obrusu pomagają utrzymać go w nienagannej czystości. Zapobieganie plamom poprzez zastosowanie przezroczystych folii lub ochraniaczy na obrusy to kolejny sposób, aby zachować estetykę stołu na dłużej. Pamiętaj, że różne rodzaje plam mogą wymagać różnych metod czyszczenia, dlatego warto znać skuteczne sposoby usuwania plam z herbaty, kawy, wina czy tłuszczu. Dzięki tym poradom, Twój obrus zawsze będzie prezentował się olśniewająco, a Ty i Twoi goście będziecie mogli cieszyć się wyjątkowymi chwilami spędzonymi przy pięknie zastawionym stole.